SME
Streda, 25. máj, 2022 | Meniny má Urban

Ukrajina Rusko Online: Ukrajina je podľa Zelenského pripravená diskutovať o neutrálnom štatúte

Ďalšie mierové rokovania budú od pondelka do stredy v Turecku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sledujte najnovšie správy o vojne na Ukrajine minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

Najnovšie | Najstaršie
27. 3. 2022
|
23:51
|
Svet

Rusku sa podarilo účinne izolovať Ukrajinu od medzinárodného námorného obchodu zablokovaním ukrajinského pobrežia Čierneho mora, tvrdí britské ministerstvo obrany. Vo svojom pravidelnom hodnotení bojov ďalej uviedlo, že ruské námorníctvo pokračuje v sporadických raketových útokoch na ciele po celej Ukrajine.

(BBC)
27. 3. 2022
|
23:10
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že nie je možné úplne vytlačiť Rusko z územia jeho krajiny. Takýto pokus by podľa neho "viedol k tretej svetovej vojne". TASR prevzala správu od stanice Sky News. Zelenskyj tiež povedal, že chce dosiahnuť "kompromis" s Moskvou v prípade regiónu Donbas, ktorý od roku 2014 čiastočne kontrolujú separatistické skupiny podporované Ruskom.

Podľa Sky News existujú náznaky, že Kremeľ plánuje v týchto oblastiach usporiadať nejakú formu "referenda" o tom, či tamojší ľudia chcú byť súčasťou Ruska. Zelenskyj však chce, aby sa ruskí vojaci stiahli z tých častí krajiny, ktoré okupujú od začiatku úplnej invázie z 24. februára. Podľa neho je dohoda "možná len vtedy, ak sa stiahnu". (TASR)

27. 3. 2022
|
22:56
|
Svet

Silné výbuchy počas leteckého poplachu bolo počuť v Lucku, Kyjeve, Charkove či v Žytomyre, uviedol na svojom webe denník Ukrajinska pravda s odvolaním sa na miestne úrady a médiá. Tie medzitým potvrdili, že v Lucku bol zasiahnutý sklad pohonných hmôt. Starosta mesta Ihor Poliščuk vyzval ľudí, aby nezverejňovali fotografie a videá z miesta explózií, aby si ruská strana nemohla urobiť predstavu o presnosti zásahov.

Letecký poplach bol podľa denníka vyhlásený prakticky vo všetkých oblastiach krajiny. BBC poznamenala, že poplach pred náletmi v rôznych mestách, okrem iných v Černihive a Umaňi, svedčí o simultánnom údere na viacero miest.

V sobotu ruské rakety zasiahli sklad palív pri Ľvove. Poradca ukrajinského ministra vnútra Vadym Denysenko v tejto súvislosti varoval, že Rusko začalo ničiť ukrajinské sklady pohonných hmôt a potravín. (ČTK)

27. 3. 2022
|
22:02
|
Domov

Štátnu cenu Alexandra Dubčeka pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia udelili počas večera v historickej budove SND ôsmim osobnostiam, z nich štyrom in memoriam. Medzi ocenenými je aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Cenu zaňho prebral ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška. (SME)

Štátnu cenu Alexandra Dubčeka dostal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, prebral ju ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška.
Zdroj SITA
27. 3. 2022
|
21:33
|
Svet

Ruská federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) sa usiluje zabrániť ruským médiám zverejniť rozhovor s ukrajinským prezidentom Zelenským. "Roskomnadzor upozorňuje ruské médiá na nevyhnutnosť zdržať sa zverejnenia tohto rozhovoru," uviedla služba vo vyhlásení.

Roskomnadzor podľa svojich vyjadrení takisto posúdi všetky médiá, ktoré rozhovor s ukrajinským prezidentom uskutočnili, s cieľom určiť "rozsah zodpovednosti a opatrení" prijatých v reakcii na tento rozhovor.

Medzi novinármi, ktorí prostredníctvom videokonferencie hovorili so Zelenským, sú reportér denníka Kommersant, i novinári nezávislého webu Meduza a nezávislej ruskej televíznej stanice Dožď. Meduza a Dožď sú v Rusku zablokované.

Meduza predmetný rozhovor vo Zelenským v nedeľu zverejnila aj napriek upozorneniu zo strany Roskomnadzora, píše AFP. Tento nezávislý web je dostupný pomocou alternatívnych pripojení na internet a zo zahraničia, dodáva agentúra. (TASR)

27. 3. 2022
|
21:08
|
Svet

Z viacerých ukrajinských miest hlásia výbuchy a znejú sirény, vrátane metropoly Kyjev, západoukrajinského Ľvova, ale aj ďalších.

(SME)
27. 3. 2022
|
20:48
|
Svet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v telefonickom rozhovore s Vladimirom Putinom zdôraznil potrebu dosiahnuť na Ukrajine prímerie. Oznámila to kancelária tureckého prezidenta. Erdogan podľa vyhlásenia prezidentskej kancelárie takisto žiadal zlepšenie humanitárnej situáciu v oblasti. (TASR)

27. 3. 2022
|
20:33
|
Svet

Ukrajina je pripravená diskutovať o prijatí neutrálneho štatútu v rámci mierovej dohody s Ruskom, rovnako aj o bezjadrovom postavení, povedal ukrajinský prezident Zelenskyj v nedeľňajšom rozhovore s ruskými novinármi. Doplnil však, že tento štatút by museli zaručiť tretie strany a odhlasovať ľudia v referende.

"Sme ochotní na to pristúpiť. To je hlavný bod. A bol by to prvý zásadný bod pre Rusko. Pokiaľ si pamätám, začalo preto vojnu," vyhlásil Zelenskyj. (The Guardian)

27. 3. 2022
|
20:14
|
Svet

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko oznámil, že školy v hlavnom meste začnú v pondelok znova fungovať a vyučovanie bude prebiehať online. "Bude viac prispôsobené súčasným podmienkam. A študenti budú môcť využívať rôzne vzdelávacie platformy," vysvetlil Kličko na sieti Telegram.

"Dôležitou úlohou je dnes to, aby mesto žilo a pracovalo dokonca aj počas takéhoto prísneho stanného práva. Rusi sa nás snažia zastrašiť. To sa im nepodarí" Nevzdáme sa!" (TASR)

27. 3. 2022
|
19:54
|
Svet

Ukrajinská veľvyslankyňa v USA Oksana Markarová označila Rusko za teroristický štát, pretože vedie brutálnu vojnu. Markarová v rozhovore pre CNN povedala, že "je jasné, že Rusko je teroristický štát vedený vojnovým zločincom". Žiadala, aby bol prezident Putin postavený pred medzinárodné súdy. Dodáva, že aj s ďalšími vinnými Rusmi musí skončiť vo väzení za vojnové zločiny. (TASR)

27. 3. 2022
|
19:40
|
Svet

Ukrajinský spravodaj: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opäť požiadal medzinárodné spoločenstvo o stíhačky a tanky. Ukrajinská armáda by ich využila na oslobodenie ľudí v obliehanom a ostreľovanom Mariupoli, o ktorý stále zvádza ťažké boje. Rusko zničilo sklad rakiet pri Kyjeve a zásobník pohonných látok pri Ľvove. Prečítajte si víkendový prehľad o dianí na Ukrajine.

Načítavam... Ukrajinský spravodaj: Súhrn dní 26/3/2022 a 27/3/2022"
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Google, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.
(SME)
27. 3. 2022
|
19:36
|
Svet

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian vyhlásil, že ak sa nič neurobí na pomoc ukrajinskému mestu Mariupoľ, bude to kolektívna vina. "Mariupoľ je nové Aleppo," povedal Le Drian počas medzinárodnej konferencie Dauha Forum v katarskom hlavom meste.

Le Drian v rozhovore s novinárkou a moderátorkou americkej televízie CNN Becky Andersonovou uviedol, že "je tu invázna sila, ktorá sa snaží dosiahnuť svoje ciele tak, že si berie ako rukojemníkov obyvateľstvo Mariupoľa. To je naozaj neprijateľné". Myslí si, že "sme sa dostali do bodu zvratu, keď ukrajinská kríza siaha ďalej a ohrozovaná je aj stabilita a bezpečnosť v Európe". (TASR)

27. 3. 2022
|
19:13
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal zákon zakazujúci zverejňovanie informácií o pohyboch vojakov a vojenského vybavenia. Takéto správy môže zverejňovať alebo ich zverejnenie povoliť generálny štáb ukrajinskej armády. Podľa ukrajinskej štátnej tlačovej agentúry Ukrinform porušenie tohto zákona môže byť potrestané väzením na tri až osem rokov.

Nový zákon počas stanného práva alebo za mimoriadnej situácie zakazuje „nedovolené šírenie informácií o smerovaní, pohybe medzinárodnej vojenskej pomoci Ukrajine, pohybe alebo nasadení ozbrojených síl Ukrajiny alebo iných vojenských zoskupení na Ukrajine," uviedla agentúra Ukrinform. (SITA)

27. 3. 2022
|
18:53
|
Svet

Počas včerajšieho dňa vypálilo Rusko na Ukrajinu doteraz rekordný počet jednostupňových rakiet, odkedy sa začala invázia jeho síl, informuje The Insider na základe vlastných zdrojov. Dodáva, že 52 rakiet bolo vypálených z lodí z Čierneho mora a najmenej 18 z územia Bieloruska.

(SME)
27. 3. 2022
|
18:48
|
Svet

Od začiatku ruskej invázie podľa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva prišlo na Ukrajine o život 1 119 civilistov a 1 790 ľudí bolo zranených. Medzi obeťami je aj 15 dievčat, 32 chlapcov a 52 detí, ktorých pohlavie zatiaľ nie je známe, uviedol úrad. Predpokladá sa však, že počet civilných obetí je oveľa vyšší, pretože meškajú správy z niektorých regiónov, v ktorých sú intenzívne boje. (SITA)

27. 3. 2022
|
18:11
|
Svet

Česko zmrazilo Rusom, ktorých sa týkajú sankcie, majetok za stovky miliónov korún. Premiér Petr Fiala to oznámil  v diskusnom programe Otázky Václava Moravca v Českej televízii. Česko bude podľa Fialu pokračovať v dodávkach zbraní Ukrajine a Západ rokuje aj o ťažkej technike. Fiala pripomenul, že Česko bolo jednou z prvých krajín, ktoré na Ukrajinu poslali zbrane. (TASR)

27. 3. 2022
|
17:56
|
Ekonomika

Ukrajina ponúkla krajinám Európskej únie vlastné podzemné zásobníky plynu s cieľom zvýšiť ich strategické rezervy, čo by Únii mohlo pomôcť vymaniť sa zo závislosti od dovozu plynu z Ruska. Ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko uviedol, že Ukrajina má najväčšie podzemné zásobníky plynu v Európe a je pripravená umožniť ich využitie krajinami Európskej únie. (TASR)

27. 3. 2022
|
17:37
|
Svet

Falošné referendá uskutočňované Ruskom na okupovaných teritóriách nebudú mať právny základ, vyhlásila Ukrajina. Reagovala tak na skoršie informácie, že líder samozvanej Luhanskej ľudovej republiky plánuje vyhlásiť referendum o pričlenení k Rusku. Podľa hovorcu ukrajinského ministerstva zahraničných vecí ide o pokračujúcu snahu Ruska o „podkopávanie ukrajinskej suverenity a územnej celistvosti". (SITA)

27. 3. 2022
|
17:25
|
Svet

Ďalšie kolo mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom sa podľa Kyjeva začne v pondelok 28. marca v Turecku. Agentúra AFP sa odvoláva na oznámenie, ktoré facebooku zverejnil David Arachamija, jeden z ukrajinských vyjednávačov.

Rokujúce strany sa podľa jeho vyjadrení počas víkendového kola rokovaní, ktoré sa konalo prostredníctvom videokonferencie, rozhodli, že ďalšie kolo rozhovorov oboch delegácií sa uskutoční osobne v Turecku v dňoch 28. až 30. marca. (TASR)

27. 3. 2022
|
17:01
|
Svet

Ruské úrady zablokovali internetovú stránku nemeckého denníka Bild v rámci snahy kontrolovať spravodajstvo o Ukrajine. Ruský telekomunikačný a mediálny regulačný orgán Roskomnadzor oznámil, že webovú stránku denníka zablokoval na žiadosť prokuratúry.

V Rusku sú zablokované aj Instagram a Facebook po tom, ako Roskomnadzor uviedol, že boli využívané na výzvy na násilie proti ruským vojakom. Ruské úrady tiež zablokovali prístup aj k ďalším médiám. Ide napríklad o BBC, Euronews, Hlas Ameriky, Slobodnú Európu či Deutsche Welle. (SITA)

27. 3. 2022
|
16:49
|
Svet

Ukrajinský veľvyslanec v Nemecku Andryj Meľnyk sa nezúčastnil na koncerte Berlínskej filharmónie, ktorý na znak solidarity s Ukrajinou zorganizovala nemecká vláda. Odôvodnil to tým, že na podujatí nevystúpili sólisti z Ukrajiny. "Len ruskí sólisti, žiadni Ukrajinci," napísal Meľnyk na sociálnej sieti Twitter k snímke, na ktorej bolo zjavne pozvanie na koncert. "Urážka. Prepáčte, nezúčastním sa," dodal. (TASR)

27. 3. 2022
|
16:40
|
Svet

V centre juhoukrajinského Chersonu, jediného veľkého mesta, ktoré sa od začiatku invázie podarilo ruským jednotkám ovládnuť, protestovali tamojší obyvatelia proti okupácii. Ruskí vojaci na ich rozohnanie použili granáty so slzným plynom a aj streľbu. Jedna demonštrantka utrpela zranenia, píše na svojom webe denník Ukrajinska pravda s odvolaním sa na miestne médiá.

"Ani únosy ľudí, ani použitie zbraní nezabránilo ľuďom znovu sa zísť na námestí Slobody," napísal denník. "Podľa očitých svedkov okupanti varovali, že mítingy sú zakázané, ale ľudia napriek tomu naďalej agresorovi ukazujú, že sa ho neboja," dodala Ukrajinska pravda. Demonštranti podľa nej kričali heslá proti režimu ruského prezidenta Putina a skandovali "Cherson je Ukrajina!" (ČTK)

27. 3. 2022
|
15:48
|
Ekonomika

Kanada uviedla, že môže poskytovať viac ropy, plynu a uránu, aby pomohla riešiť globálnu energetickú krízu, keďže ceny stúpli v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Kanadský minister prírodných zdrojov Jonathan Wilkinson povedal, že mnohé krajiny sa zaviazali pomôcť toľko, koľko môžu, s cieľom nahradiť ruskú ropu a plyn.

Kanada, ktorá je štvrtým najväčším producentom ropy na svete, sľúbila, že vývoz ropy zvýši o dodatočných 200-tisíc barelov. Spoločnosť Enbridge, ktorá je najväčším kanadským prevádzkovateľom ropovodov, zas vyhlásila, že je „pripravená urobiť, čo môže, aby zvýšila energetickú bezpečnosť Severnej Ameriky a Európy." (SITA)

27. 3. 2022
|
15:42
|
Svet

Nemecko uvažuje nad nákupom izraelského systému protiraketovej obrany, ktorý by mohol poskytovať ochranný štít aj susedným štátom Európskej únie. Povedali to zdroje z nemeckého parlamentu, ktoré citovala tlačová agentúra AFP. Rozhodnutie ešte nebolo schválené, ale sociálni demokrati (SPD) nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorí vedú trojčlennú vládnu koalíciu, sú za takýto krok, napísal denník Bild.

"Musíme sa lepšie chrániť pred ruskou hrozbou. A na to urýchlene potrebujeme pre Nemecko protiraketový štít," povedal Andreas Schwarz z SPD, ktorý je členom parlamentného výboru pre rozpočet. "Dobrým riešením je izraelský systém Arrow 3 (Šíp 3)," dodal Schwarz pre Bild.

Raketový obranný systém Arrow 3 dokáže zistiť a zneškodniť aj rakety dlhého doletu. Podľa Bildu tento systém, ktorý stojí dve miliardy eur, by mohol byť v prevádzke od roku 2025. Jeho súčasťou je aj radarový systém, ktorý je taký výkonný, že dokáže pokryť aj územie Poľska, Rumunska a pobaltských štátov, píše Bild. (TASR)

27. 3. 2022
|
15:36
|
Svet

Ruská armáda sa podľa pozorovaní ukrajinskej strany snaží v dôsledku svojich veľkých strát preskupiť, preto sú v pohybe aj mnohé ruské jednotky v Bielorusku, uviedol vo vyhlásení generálny štáb ukrajinskej armády. Cieľom je odľahčenie menších vojenských formácií, dodanie zásob potravín, paliva a munície a transport zranených a chorých vojakov, uvádza sa vo vyhlásení. 

"Nepriateľ pokračuje vo svojej rozsiahlej agresii proti Ukrajine," pokračuje generálny štáb ukrajinskej armády. Ruské jednotky sa podľa neho naďalej pokúšajú obsadiť mesto Černihiv na severe Ukrajiny. Na juhozápade medzitým pokračujú boje o mestá Rubižne, Severodoneck a Mariupol. (TASR)

27. 3. 2022
|
15:16
|
Ekonomika

Americká klenotnícka spoločnosť Tiffany je ďalšou zo známych značiek, ktoré pod tlakom udalostí obmedzujú svoje aktivity smerom k Ruskej federácii. Firma v týchto dňoch oznámila, že zastavuje nákup nových diamantov vyťažených v Rusku. (TASR)

27. 3. 2022
|
15:02
|
Svet

Turecko a ďalšie krajiny musia stále rokovať s Ruskom, aby pomohli ukončeniu vojny na Ukrajine. Povedal to hovorca tureckého prezidenta Ibrahim Kalin na medzinárodnej konferencii Dauha Forum v katarskom hlavom meste. „Ak všetci spália mosty s Ruskom, tak kto s nimi nakoniec bude rokovať," pýtal sa Ibrahim Kalin.

Zároveň však dodal, že Kyjev potrebuje ďalšiu podporu, aby sa bránil. „Ukrajincov treba podporovať všetkými možnými prostriedkami, aby sa mohli brániť ... ale Rusov treba vypočuť, tak alebo onak," poznamenal. (SITA)

27. 3. 2022
|
14:47
|
Svet

Pápež František aj tento týždeň využil nedeľňajšie modlitby, aby vyzval na ukončenie vojny na Ukrajine, ktorú označil za barbarskú, krutú a nezmyselnú. Zdôraznil, že vojenský konflikt nemá víťazov. "Každá vojna je porážkou pre nás všetkých," povedal pred veriacimi na vatikánskom Námestí sv. Petra s tým, že vo vojne rodičia pochovávajú svoje deti, pričom "mocní rozhodujú a chudobní zomierajú."

V súvislosti so správami o tom, že konflikt vyhnal z domovov polovicu všetkých detí na Ukrajine, František uviedol, že vojna neničí len súčasnosť, ale aj budúcnosť spoločnosti. "Vojna sa nemôže stať niečím nevyhnutným, na vojnu si nesmieme zvykať," vyhlásil pápež s výzvou, aby sa celý svet z takýchto konfliktov a ich dôsledkov poučil. "Ak z tejto veci vyjdeme ako predtým, potom sme všetci nejako vinní," citovala ho DPA. (TASR)

27. 3. 2022
|
14:06
|
Svet

Nezávislý komunikačný kanál NEXTA zverejnil na twitteri video o tom, ako sa ukrajinská metropola Kyjev zmenila počas vojny. (SME)

27. 3. 2022
|
14:03
|
Svet

Francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval pred verbálnou "eskaláciou" situácie s Moskvou po vyjadreniach prezidenta USA Joea Bidena, ktorý Vladimira Putina nazval mäsiarom. Macron pre stanicu France 3 podotkol, že svoju úlohu vidí v "dosiahnutí najprv prímeria a potom úplného stiahnutia (ruských) vojakov diplomatickými prostriedkami". "Ak to chceme dosiahnuť, nemôžeme eskalovať ani slovami, ani činmi," vyhlásil. (TASR)

27. 3. 2022
|
13:50
|
Domov

Predseda parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár považuje dodávanie munície krajine, ktorá sa bráni pred agresiou iného štátu, za správne. Povedal to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Naopak, podpredseda Smeru aj parlamentu Juraj Blanár je proti tomu a za dôležitý považuje zmierlivý postoj NATO. (TASR)

27. 3. 2022
|
13:35
|
Svet

Schopnosť Ukrajiny exportovať obilie sa každým dňom zhoršuje a zlepšenie nastane len v prípade, ak sa skončí vojna s Ruskom. Povedal to ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj. Na brífingu odvysielanom v televízii minister uviedol, že Ukrajina, ktorá je jedným z najväčších vývozcov obilia na svete, zvyčajne exportuje 4 až 5 miliónov ton mesačne, ale tento objem klesol na stovky ton.

„Vplyv na globálne trhy je priamy, dramatický a veľký. A pokračuje. Situácia bude každým dňom náročnejšia," dodal. (BBC)

27. 3. 2022
|
13:08
|
Svet

Obyvateľstvo v ruskými jednotkami obliehanom meste Černihiv musí vydržať bez elektriny, kúrenia a vody. Čiastočne funguje už iba zásobovanie plynom, oznámili tamojšie úrady. V dôsledku "aktívnych bojových operácií" bola v meste zničená infraštruktúra a prebiehajú pokusy o nápravu škôd, napísal na sociálnej sieti Telegram gubernátor Černihivskej oblasti Viačeslav Čaus. (SITA)

27. 3. 2022
|
13:02
|
Svet

Herecká hviezda Sean Penn vyzýva na bojkot vyhlasovania Oscarov, ktoré je na programe dnes v noci, ak organizátori nepozvú ukrajinského prezidenta Zelenského, aby na galavečere prehovoril. Penn, ktorý natáča dokument o ruskej vojne, vyhlásil, že ak „Oscary nenechajú Zelenského prehovoriť na ceremónii, bude to najzvrhlejší moment v celej histórii Hollywoodu“. (SME)

27. 3. 2022
|
12:31
|
Ekonomika

Napriek viac než mesiac trvajúcej vojne na Ukrajine a rozsiahlym sankciám proti Rusku dodáva ruský energetický koncern Gazprom plyn do Európy cez územie Ukrajiny podľa plánu. Počas nedele by európski zákazníci mali dostať požadovaných 109,6 milióna kubických metrov plynu. Znamená to mierne zvýšenie dodávok v porovnaní s predchádzajúcim dňom, kedy to bolo 109,5 milióna m3 plynu. (TASR)

27. 3. 2022
|
12:26
|
Svet

Rusko sa snaží rozdeliť Ukrajinu na dve časti a vytvoriť región kontrolovaný Moskvou po tom, ako nedokázalo obsadiť celé územie krajiny. „V skutočnosti ide o pokus vytvoriť na Ukrajine Severnú a Južnú Kóreu," uviedol vo vyhlásení šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyrylo Budanov. Dodal, že Ukrajina onedlho začne partizánsku vojnu na teritóriu, ktoré okupuje Rusko. (SITA)

27. 3. 2022
|
11:49
|
Ekonomika

Predseda Národnej rady Boris Kollár je „absolútne“ proti odstrihnutiu sa Európskej únie od ruského plynu a ropy. Povedal to v relácii V politike na TA3. „Je nezmysel poškodiť slovenskú ekonomiku, priemysel, občanov a domácnosti tým, že budeme robiť veľkodušné gestá,“ skonštatoval s tým, že by to mohlo znamenať trojnásobné zvýšenie cien.

Zároveň však predseda parlamentu dodal, že nemá problém so zastavením odoberania ruského plynu a ropy z dlhodobého hľadiska. (SITA)

27. 3. 2022
|
11:28
|
Svet

Rusmi podporovaná samozvaná Luhanská ľudová republika na východe Ukrajiny by mohla onedlho uskutočniť referendum o pripojení sa k Rusku. Podľa portálu news.sky.com to uviedlo tamojšie médium, ktoré citovalo lídra separatistov Leonida Pasečnika. Luhanská ľudová republika sa nachádza v regióne Donbasu, ktorý medzinárodné spoločenstvo okrem Ruska považuje za súčasť Ukrajiny.

"Domnievam sa, že v blízkej budúcnosti bude na území republiky usporiadané referendum, v ktorom ľudia vyjadria svoj názor na pripojenie sa k Ruskej federácii," citovali Pašečnika ruské tlačové agentúry. "Z nejakého dôvodu som si istý, že to tak bude," dodal. (SITA)

27. 3. 2022
|
11:23
|
Svet

Ruská armáda sa podľa britského ministerstva obrany pravdepodobne snaží obkľúčiť ukrajinské sily bojujúce v separatistických regiónoch na východe Ukrajiny. Ruskí vojaci postupujú na juh z oblasti Charkova a na sever od Mariupoľa, uviedol britský rezort obrany v novom spravodajskom hodnotení.

(SITA)
27. 3. 2022
|
11:16
|
Svet

Od začiatku ruského útoku na Ukrajinu prišlo do Poľska celkovo 2,3 milióna utečencov zo susednej krajiny. Oznámila to poľská pohraničná stráž, podľa ktorej v sobotu hranicu smerom do Poľska prekročilo približne 31 100 ľudí, o 2,2 percenta viac ako v piatok. (TASR)

27. 3. 2022
|
10:58
|
Svet

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zopakoval, že Spojené štáty nemajú stratégiu, ktorej cieľom je zmeniť režim v Rusku. Reagoval tým na včerajšie vyjadrenia prezidenta Bidena, ktorý povedal, že Vladimir Putin nemôže zostať pri moci. „Myslím si, že prezident povedal len to, že prezident Putin jednoducho nemôže viesť vojnu proti Ukrajine alebo komukoľvek inému,“ vyhlásil. (The Guardian)

27. 3. 2022
|
10:53
|
Domov

Na Slovensko už dorazil aj protitankový raketový systém Spike LR2, ktorý objednalo ešte predošlé vedenie ministerstva obrany. Zákazka za 18,3 milióna eur s DPH obsahovala 100 kusov protitankových riadených striel, desať kompletov odpaľovacích zariadení a potrebný logistický materiál, informovala hovorkyňa ministerstva Martina Kovaľ Kakaščíková.

"Protitankový raketový komplet Spike LR2 môže byť vďaka svojej autonómnej povahe a nezávislosti od akejkoľvek inej techniky integrovaný do zbraňových systémov bojových vozidiel a je tiež vhodný na použitie pre pechotu. Tento systém je teda v súlade s modernizačnými projektami novej techniky, pričom v podmienkach Ozbrojených síl SR ide o požadovanú súčasť konfigurácie bojových vozidiel," priblížila hovorkyňa. (TASR)

27. 3. 2022
|
10:40
|
Svet

Odhad strát protivníka zverejnila aj Moskva. Podľa hovorcu ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova, ktorého citovala agentúra TASS, ruské sily zničili 1 656 tankov a ďalších obrnených bojových vozidiel, 169 salvových raketometov, 684 diel a mínometov a 1 503 špeciálnych vojenských vozidiel. Ukrajinci tiež podľa neho prišli o 289 bezpilotných lietadiel.

Tieto čísla nie je možné nezávisle overiť. Moskva od začiatku tvrdí, že ukrajinská armáda má výrazne väčšie straty ako ruská. Ukrajinská strana údaje o stratách vo vlastných radoch neuvádza a podobne zdržanlivé je aj Rusko. To tvrdí len, že stratilo "iba" o 1 351 vojakov. (ČTK)

27. 3. 2022
|
10:25
|
Svet

Od začiatku invázie na Ukrajine zahynulo približne 16 600 ruských vojakov. Vyplýva to z odhadu strát ruskej armády, ktoré k dnešnému dňu zverejnili ukrajinské ozbrojené sily.

(SME)
27. 3. 2022
|
10:12
|
Domov

Tatra Banka od zajtra spúšťa ďalšie výmenné miesta, na ktorých si občania Ukrajiny budú môcť zameniť hrivny za eurá, informuje hovorkyňa banky Simona Miklošovičová. Výmenné miesta budú na Športovej ulici č. 29 v  Michalovciach a na Chemlonskej ulici č. 7 v Humennom. Prvé takéto miesto otvorili v utorok v Bratislave. (SME)

27. 3. 2022
|
10:06
|
Domov

Cez hraničné priechody na slovensko-ukrajinskej hranici prešlo v sobotu 4 310 utečencov. Bolo medzi nimi 876 mužov, 2 283 žien a 1 151 detí. O dočasné útočisko požiadalo 691 osôb. V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor ministerstva vnútra. (SITA)

27. 3. 2022
|
09:50
|
Svet

Generálny štáb ukrajinskej armády tvrdí, že počas noci ukrajinské sily odrazili sedem nepriateľských útokov v Doneckej a Luhanskej oblasti, pričom zničili osem tankov. Ruské ministerstvo obrany zasa informovalo o bitke o kontrolu nad dvoma dedinami neďaleko Donecka a zároveň potvrdilo, že raketovým útokom zničili sklad zbraní a munície v Žytomyrskej oblasti západne od Kyjeva. (The Guardian)

27. 3. 2022
|
09:35
|
Domov

Slovenské ozbrojené sily rozmiestňujú slovenské systémy protivzdušnej obrany, a to najmä na východnej hranici Slovenska. TASR o tom informoval hovorca ozbrojených síl Štefan Zemanovič. Zároveň pripomenul, že systém protivzdušnej obrany Patriot už chráni strategickú časť stredného Slovenska.

Všetky batérie, ktoré Slovensku poskytnú spojenci, budú rozmiestnené tak, aby pokryli čo najväčšiu časť krajiny. "Spoločne tak zvýšime bezpečnosť našich spoluobčanov," uviedol Zemanovič. Celkovo budú Slovensko chrániť dve nemecké a jedna holandská batéria. (TASR)

27. 3. 2022
|
09:30
|
Svet

Americký diplomat Richard Haass kritizoval prezidenta Joea Bidena za jeho vyjadrenie, že ruský prezident Vladimir Putin „nemôže zostať pri moci“. Šéf americkej Rady pre medzinárodné vzťahy uviedol, že Biden „sťažil už beztak ťažkú situáciu a nebezpečnú situáciu urobil ešte nebezpečnejšou“.

(SME)
27. 3. 2022
|
09:02
|
Svet

Na nedeľu boli dohodnuté dva humanitárne koridory na evakuáciu civilistov z konfliktných oblastí, informovala ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková. Jeden z koridorov sa má otvoriť z Mariupoľa. (The Guardian)

27. 3. 2022
|
08:59
|
Svet

Starosta Mariupoľa Vadym Bojčenko tvrdí, že 20- až 30-tisíc obyvateľov mesta bolo násilne evakuovaných do Ruska alebo na Rusmi okupované územia. Jeho vyjadrenie pre agentúru Unian cituje Kyiv Independent. Celkovo podľa Bojčenka od začiatku invázie odišla z mesta zhruba polovica z dovtedajšej populácie 540-tisíc obyvateľov. (SME)

27. 3. 2022
|
08:54
|
Svet

Spojené štáty príjmu 100-tisíc ukrajinských utečencov. Prezident Joe Biden na twitteri informoval, že "ukrajinský ľud môže počítať s tým, že Spojené štáty prevezmú svoju zodpovednosť za pomoc ukrajinským utečencom". (SME)

27. 3. 2022
|
08:51
|
Svet

Následky raketového útoky na sklad palív vo Ľvove odstraňovali hasiči celú noc.

(SME)
27. 3. 2022
|
08:48
|
Svet

Rusko podľa Vadyma Denysenka, poradcu ukrajinského ministra vnútra, začalo ničiť ukrajinské sklady pohonných hmôt a potravín. Kyjev preto bude musieť rozptýliť ich zásoby. Jeden zo skladov paliva zničili Rusi aj včera vo Ľvove. Denysenko zároveň upozornil, že k ukrajinským hraniciam smerujú čerstvé jednotky, preto sa dajú očakávať ďalšie snahy ruských síl o postup. (ČTK)

27. 3. 2022
|
08:05
|
Svet

Ukrajina požiadala Medzinárodný výbor Červeného kríža, aby neotváral plánovanú kanceláriu v ruskom Rostove na Done, píše agentúra Reuters. Na prehodnotenie plánov apeloval predseda výboru pre verejné zdravie v ukrajinskom parlamente Mychajlo Raduckyj s tým, že by to legitimizovalo „humanitárne koridory“ do Ruska a nútené deportácie Ukrajincov. (The Guardian)

27. 3. 2022
|
07:35
|
Svet

Podľa Inštitútu pre štúdium vojny so sídlom v USA pokračovali ruské sily vo svojom neúspešnom úsilí o zabezpečenie pozícií, z ktorých by mohli zaútočiť a dobyť Kyjev. Vo svojom najnovšom hodnotení konfliktu na Ukrajine think-tank uviedol, že „stále statický charakter bojov v okolí Kyjeva odráža skôr neschopnosť ruských síl než akúkoľvek zmenu v ruských ambíciách“.

Inštitút však zároveň očakáva, že ruské sily "v relatívne blízkej budúcnosti" získajú kontrolu nad obliehaným mestom Mariupoľ. „Rozsah ruských strát v boji o Mariupoľ určí, či pád mesta umožní Rusku obnoviť rozsiahle bojové operácie na východe Ukrajiny. Je to príliš skoro povedať, ale súčasné ukazovatele naznačujú, že ruské straty boli a budú vysoké,“ dodáva inštitút.

Inštitút takisto upozorňuje na dianie v už dávnejšie obsadenom meste Cherson, ktoré, „zdá sa, vzdoruje nepriateľskej kontrole, čo núti ruskú armádu sústrediť sily na jeho udržanie". "Potreba udržať obsadené mestá môže priniesť značné náklady pre preťažené ruské sily a zabrániť ich schopnosti viesť útočné operácie." (The Guardian)

27. 3. 2022
|
07:25
|
Svet

Ak ruský prezident Vladimir Putin ukončí vojnu na Ukrajine a zaviaže sa k tomu, že ďalšiu agresiu už nepodnikne, mohlo by podľa britskej ministerky zahraničných vecí Liz Trussovej prísť k zrušeniu sankcií proti ruským oligarchom, bankám a podnikom. Informovala tiež, že na britskom ministerstve zahraničných vecí zriadili tím, ktorý má pomôcť možným mierovým rozhovorom. (BBC)

27. 3. 2022
|
06:57
|
Svet

Rusko pokračuje v útokoch na civilnú a vojenskú infraštruktúru v obliehanom meste Mariupoľ, píšu vo svojej tradičnej správe ukrajinské ozbrojené sily. Nepriateľ sa podľa nich ďalej zameriava aj na Kyjev, pričom strieľa priamo na mesto aj na prímestské oblasti. Armáda tiež upozorňuje na výcvikové aktivity v regiónoch Brest, Minsk a Grodno v susednom Bielorusku.

(BBC)
27. 3. 2022
|
06:51
|
Svet

Britské ministerstvo obrany v tradičnej aktualizácii poskytlo informácie o prebiehajúcich bojoch na Ukrajine. Tvrdí, že Rusi naďalej útočia na ciele po celej Ukrajine, vrátane mnohých husto obývaných civilných oblastí. Rusko sa tiež podľa Britov naďalej spolieha na muníciu vypustenú z ruského vzdušného priestoru, aby znížilo vystavenie svojich lietadiel ukrajinskej protivzdušnej obrane.

Spojené štáty už skôr tvrdili, že tieto zbrane majú poruchovosť až 60 percent. (BBC)

27. 3. 2022
|
06:21
|
Svet

Mestská rada v Mariupoli prostredníctvom aplikácie Telegram upozornila, že v meste sa stále nachádza 170-tisíc civilistov. Reportér Guardianu Shaun Walker zverejnil na twitteri video, ako to v zbombardovanom a obliehanom meste v súčasnosti vyzerá. (The Guardian)

27. 3. 2022
|
06:18
|
Svet

V posledných hodinách sa objavujú správy, že ukrajinské sily znovu dobyli niekoľko miest po celej krajine. Denník Kyiv Independent píše, že oslobodené boli dve malé mestá Poltavka a Malynivka v regióne Záporožie na juhovýchode Ukrajiny. Už skôr sme informovali o znovuzískaní mesta Trosťanec v Sumskej oblasti.

CNN tiež uvádza, že geolokalizovala a overila niekoľko videí, ktoré podľa nej ukazujú, že ukrajinskí vojaci opäť kontrolujú množstvo dedín v Sumskej oblasti, ako napríklad Viľchivku, nachádzajúcu sa približne 32 kilometrov od ruských hraníc na severovýchode Ukrajiny. (The Guardian)

27. 3. 2022
|
06:13
|
Svet

Starosta západoukrajinského Ľvova Andrij Sadovyj tvrdí, že sobotňajší raketový útok na mesto bol odkazom pre amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý sa v tom čase nachádzal na návšteve Poľska. "Ľvov je len 70 kilometrov od poľských hraníc. Myslím si, že svet má týmto pochopiť, že hrozba je veľmi vážna," povedal Sadovyj. (BBC)

27. 3. 2022
|
05:45
|
Svet

České ministerstvo zahraničných vecí si v sobotu večer predvolalo ruského veľvyslanca v Prahe. Dôvodom sú "provokácie ruských orgánov" voči pracovníkom českej ambasády v Moskve, uviedol rezort diplomacie na twitteri. "Neprijateľné správanie Ruskej federácie je v úplnom rozpore" s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch, dodalo ministerstvo bez uvedenia bližších podrobností o údajných provokáciách.

Ako pripomína portál Novinky.cz, česká vláda si ruského veľvyslanca Alexandra Zmejevského predvolala naposledy 23. februára, teda deň predtým, ako ruské vojska zaútočili na Ukrajinu. Námestník českého ministra zahraničných vecí pre riadenie právnej a konzulárnej sekcie Martin Smolek vtedy Zmejevskému tlmočil rozhorčenie Českej republiky nad porušením medzinárodného práva, ktorého sa Rusko dopustilo uznaním nezávislosti dvoch separatistických republík na východe Ukrajiny. (TASR)

27. 3. 2022
|
03:35
|
Svet

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa už tradične v noci prihovoril obyvateľom krajiny aj svetu. Poďakoval sa tým, ktorí obraňujú mesto Mariupoľ pred ruskými vojskami, a kritizoval Európu aj Spojené štáty za to, že Kyjevu doteraz neposkytli bojové lietadlá či tanky.

Ukrajina potrebuje od USA a Európy stíhačky, tanky, protiraketové systémy a protilodné zbrane, pripomenul Zelenskyj s tým, že táto výzbroj "leží pokrytá prachom v skladoch (našich partnerov)". "Kto riadi euroatlantické spoločenstvo? Je to stále Moskva, svojim zastrašovaním?" spýtal sa Zelenskyj.

Lídrov západných krajín porovnal s ľuďmi, ktorí obraňujú obliehaný Mariupoľ. "Želám aspoň percento ich odvahy tým, ktorí 31 dní rozmýšľajú, ako doručiť desiatku alebo dve desiatky lietadiel či tankov," povedal Zelenskyj. "Ukrajina nedokáže zostreliť ruské rakety pomocou brokovníc a guľometov, ktorých máme priveľa... Je nemožné prelomiť obliehanie Mariupoľa bez dostatočného počtu tankov, iných obrnených vozidiel a, samozrejme, lietadiel." (TASR)

27. 3. 2022
|
00:00
|
Svet

Ruský prezident Vladimir Putin sa roky usiloval o imidž lídra, ktorý dokáže popri vládnutí krotiť šelmy, venovať sa bojovému umeniu a občas v reálnom svete zastúpiť filmového Indianu Jonesa. „V centre Putinovej mačistickej aury je imidž tvrdého vodcu, ktorý nedovolí západným krajinám oslabovať Rusko,“ hovorí politologička Valerie Sperlingová. O tento imidž však teraz prichádza. (SME)

26. 3. 2022
|
23:59
|
Svet

V sobotu sa z obliehaných ukrajinských miest podarilo evakuovať 5 208 civilistov, informovala ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková podľa agentúry Unian. Z toho štyritisíc ľudí sa podarilo evakuovať z Mariupoľa do Záporožia. Podľa Vereščukovej fungovalo všetkých desať humanitárnych koridorov, na ktorých sa Kyjev a Moskva dohodli. (ČTK)

26. 3. 2022
|
23:07
|
Svet

Ukrajinským silám sa po troch týždňoch podarilo získať späť mesto Trosťanec, informuje na twitteri denník Kyiv Independent. Mesto ležiace medzi Kyjevom a Charkovom v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny obsadila ruská armáda prvého marca. 

Ustupujúce ruské sily údajne nechali po sebe v meste zbrane, muníciu a iné vybavenie, priblížili ukrajinské médiá s odvolaním sa na 93. brigádu ukrajinských ozbrojených síl. (SME)

26. 3. 2022
|
22:35
|
Svet

Od začiatku ruskej invázie bolo na Ukrajine zabitých dvanásť novinárov a desiati utrpeli zranenia, vyplýva z údajov ukrajinskej generálnej prokurátorky Iryny Venediktovej. Okrem toho eviduje aj šesť prípadov únosu novinárov.

(The Guardian)
26. 3. 2022
|
21:51
|
Svet

Ukrajina tvrdí, že Spojené štáty nemajú námietky proti tomu, aby jej Poľsko poskytlo bojové lietadlá. Pentagón predtým návrh Poľska dodávať takéto lietadlá odmietol ako "vysoko rizikový". Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

 

Predstavitelia vo Washingtone "nemajú námietky proti presunu lietadiel. Podľa nášho úsudku je teraz loptička na poľskej strane. Budeme túto záležitosť ďalej rozoberať v rozhovoroch s poľskými kolegami", napísal ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Jeho vyjadrenia nasledovali krátko po stretnutí v Poľsku s kolegom z vlády, ministrom obrany Oleksijom Reznikovom, a s americkým prezidentom Joeom Bidenom. "Ukrajina naliehavo potrebuje viac bojových lietadiel," uviedol Kuleba s tým, že Kyjev ich potrebuje "na vyrovnanie síl na oblohe" a na zabránenie Rusku v "zabíjaní ďalších civilistov". (TASR)

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hluk v školských triedach sa dá riešiť izoláciou
 2. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 3. Na krásnom, modrom Jadrane
 4. 6 praktických tipov - ako na sušenie potravín v sušičke
 5. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 6. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 7. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 8. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 1. Máte doma SodaStream? Vymeňte si bombičku pohodlne z gauča
 2. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 4. Na krásnom, modrom Jadrane
 5. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom!
 7. Nebezpečenstvo používania prekladačov
 8. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 11 154
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 5 270
 3. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 5 042
 4. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 2 406
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im 1 712
 6. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 1 656
 7. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 271
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 1 091
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V popredí predseda SaS Richard Sulík, za ním Igor Matovič, predseda OĽaNO

Nižšiu DPH na palivá nedovolí Európska únia.


2 h
Nataša Holinová

Deťom môžeme popriať, aby radšej rýchlo vyrástli a nikdy nepotrebovali služby doktora Mikloška.


1 h
Žanna Nemcovová.

Aj táto vojna je Putinova, nie ruská, hovorí.


4 h
Slovenský premiér Eduard Heger na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Vojna na Ukrajine pokračuje 91. deň.


a 5 ďalší 22 h
SkryťZatvoriť reklamu