- Víťazom amerických prezidentských volieb sa stal republikánsky kandidát Donald Trump.
- Trump chce byť prezidentom všetkých Američanov, vyhlásil v prejave.
- V Kalifornii schválili užívanie marihuany na rekreačné účely.
- Republikáni si podľa očakávania udržia väčšinu v Snemovni reprezentantov.
- Všetko o prezidentských voľbách nájdete tu.

Voľby v USA sme sledovali minútu po minúte:
9:10 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Rekcie na Trumpovo víťazstvo si môžete prečítať tu:

9:00 Podľa denníka The New York Times chýba do úplných výsledkov ešte bilancia zo štyroch štátov, ktorá ale už výsledok neovplyvní. Trump má podľa denníka nádej získať až 310 voliteľských hlasov. Podľa televízie CNN si ich zatiaľ zaistil 288, zatiaľ čo Clintonová 215.
8:50 „Je mi ľúto že som vás nechal čakať, je to komplikovaná záležitosť," vyhlásil na začiatok prejavu Trump a pokračoval: "Práve som dostal telefonát od Hillary Clintonovej. Pogratulovala nám aj nášmu víťazstvu, lebo tento večer je o nás, a ja som jej pogratuloval k veľmi tvrdému boju. Hillary prešla dlhú cestu a my jej dlžíme veľké poďakovanie za službu našej krajine,“ vyhlásil. Tieto jeho slová boli v príkrom kontraste voči doterajšej, zvyčajne vášnivej rétorike ohľadne Clintonovej, ktorej súčasťou boli počas predvolebnej kampane aj výzvy na jej uväznenie.
„Všetci republikáni, demokrati a nezávislí, je čas spojiť sa ako jeden spojený národ. Sľubujem, každému, že budem prezidentom každého obyvateľa tejto krajiny. A to je pre mňa dôležité. Budem prezidentom Američanov každej rasy a vierovyznania, “ pokračoval.
O zahraničných vzťahoch vyhlásil: „Chcem povedať celému medzinárodnému spoločenstvu. Budeme s každým
zaobchádzať rovnako. Budeme hľadať spoločnú reč a nie nepriateľstvo. Ponúkame partnerstvo nie konflikt.“
8:48 „Toto je historická noc. Americký ľud prehovoril a zvolil si nového šampióna. Je ťažké si to pre mňa
predstaviť a som hrdý, že vám budem slúžiť ako viceprezident,“ vyhlásil Mike Pence.
8:43 Clintonová podľa CNN uznala Trumpovo víťazstvo.
Loading
...
8:30 Donald Trump je už vo svojom volebnom štábe, čaká sa na jeho prejav. Americké médiá ho už pasovali za víťaza volieb a budúceho prezidenta.
Loading
...
8:29 Štát Wisconsin podporil Trumpa desiatimi hlasmi a republikán je podľa CNN vo vedení v pomere 257:215.
Loading
...
8:11 "Výsledky volieb ukazujú, že liberálno-demokratické usporiadanie, ako ho poznáme, prestáva existovať. USA boli dosiaľ osvietenským a modernizačným politickým projektom založenom na dôvere v spoločné inštitúcie a viere v to, že občania bez ohľadu na pôvod či náboženské presvedčenie dokážu spoločne vytvárať pozitívne spoločenstvo.
Trumpove víťazstvo naznačuje, že tieto dlhodobo budované piliere sa rozpadávajú a môže prichádzať obdobie vnútornej destabilizácie.
Podobne, z globálneho pohľadu, Spojené štáty dosiaľ garantovali liberálno demokratické usporiadanie vo svetovej politike založené na rešpekte k spoločným inštitúciám. Donald Trump je nepredvídateľný. Môžu nasledovať chaotické rozhodnutia, ktoré vytvoria priestor na presadzovanie záujmov nedemokratických režimov vo svete.
Vzniknutá situácia je celkovo obrovským testom schopnosti liberálnych demokracií vo svete udržať svoj vplyv." Reaguje na výsledky volieb pre SME politológ Jozef Bátora z Univerzity Komenského.
8:09 Každý hlas sa počíta, vyhlásil šéf Clintonovej kampane John Podesta o druhej hodine miestneho času. Ľudí sa poslal vyspať s tým, že dnes už k voľbám nič nepovedia. Clintonová pred svojich podporovateľov neprišla.
8:01 Dav nadšených Trumpových stúpencov zhromaždený v New Yorku požaduje, aby sa už vyhlásil za víťaza. Hillary Clintonová svojim priaznivcom poslala na twitteri ďakovný odkaz: "Nech sa stane čokoľvek, ďakujem vám za všetko".
Loading
...
Prvý komentár denníka The New York Times, ktorý otvorene stál za Clintonovou, sa utápa v zúfalstve. "Povýšenie nezodpovedného a nevzdelaného muža, ktorému radia zlí ľudia, na vodcu národa je veľmi zlá správa. Je zvlášť zlá vzhľadom na krehký stav sveta," konštatoval denník.
7:54 Trumpovi začali ešte pred oznámením výsledkov chodiť zo zahraničia prvé gratulácie k víťazstvu. Medzi prvými boli bývalí či súčasní predsedovia európskych krajne pravicových a pravicovo populistických strán Marine Le Penová, Geert Wilders a Nigel Farage.
Loading
...
7:41 Trump získal Aljašku a tri voliteľské hlasy. Magnát je podľa CNN vo vedení v pomere 247:215.

7:24 Volebný boj sa zmenil na dramatický stíhací súboj vďaka tomu, že Trump dokázal získať vidiecke a robotnícke oblasti krajiny a Clintonová si nedokázala vybudovať silnú pozíciu vo veľkých mestských regiónoch, ktoré sú tradične demokratické. V analýze priebežných výsledkov to napísal The Wall Street Journal.
Prieskumy medzi voličmi a tiež priebežné výsledky ukazujú, že Clintonová nedokázala zopakovať silnú podporu prezidenta Obamu medzi černošskými obyvateľmi, čo sa negatívne prejavilo vo veľkých priemyselných mestách.
Vo Filadelfii, ktorú The Wall Street Journal označuje za stroj na demokratické hlasy, mala o 46-tisíc hlasov menšiu podporu ako mal Obama v roku 2012. A práve to bol jeden z dôvodov, prečo bol v Pensylvánii súboj s Trumpom taký tesný.
Trump dokázal z tohto problému Clintonovej vyťažiť maximum aj tým, že poprel očakávania, že mizivá podpora medzi menšinami kvôli jeho výrokom na adresu prisťahovalcov z Mexika, či zákaz vstupu moslimov do krajiny prispeje k magnátovmu pádu. Miliardár naopak dokázal osloviť väčší podiel menšín, než sa to v roku 2012 podarilo neúspešnému republikánskemu kandidátovi Mittovi Romneymu. Za Trumpa sa postavilo 29 percent Hispáncov, to je o dva percentuálne body viac ako za Romneyho, a 29 percent Ázijcov, čo bolo o tri percentuálne body viac.
Loading
...
7:09 Trump sa vďaka ďalšiemu štátu posunul bližšie k Bielemu domu. V Utahu získal šesť voliteľských hlasov. Pomer je momentálne 244:215 pre republikánskeho kandidáta.
Výsledky nepoznáme ešte z dôležitých štátov Pensylvánia, Wisconsin, Minnesota, či Michigan. Iba v jednom z nich však vyhráva Clintonová. Trump má tak oveľa väčšie šance.

7:03 Na ázijských trhoch, ktoré sú zatiaľ ako jediné otvorené, začína vznikať panika a chaos. Trhy prudko padajú. Píše Bloomberg. Obchodníci v posledných dňoch na základe prieskumov očakávali výhru Hillary Clintonovej. Možná výhra Trumpa ich šokovala. "Sme svedkami zhonu na trhu," hovorí Robert Tipp.
Mexická mena pesos padla o približne 11 percent, čo je najviac za posledné dve desaťročia Dôležitý americký index S&P 500 Index si odrátal 4,5 percenta. Viac (5,3 percenta) padol po ohlásení brexitu.
6:52 "Sme nadšení a plní nádeje," komentovala priebežné výsledky šéfka Trumpovho volebného tímu Kellyanne Conwayová. O 7:00 hod. sa zatvárajú volebné urny aj na Aljaške a celoštátne hlasovanie sa tak po 25 hodinách končí.
V centre newyorského Manhattanu sa zhromaždili tisíce Trumpových stúpencov, ktorí napäto sledujú výsledky hlasovania. Podľa denníka The New York Times má Trump šancu získať hlasy možno až 310 voliteľov.
6:43 Podľa toho ako postupne prichádzajú výsledky sa zdá, že Trumpa vo veľkom podporuje vidiecke obyvateľstvo po celej krajine.
6:40 Súboj v Pensylvánii, kde sa bojuje o 20 voliteľských hlasov je vyrovnaný. Po zrátaní 96 percent hlasov vedie Trump o štyri desatiny percenta.
6:34 Nevada podporila Clintonovú a získala šesť hlasov voliteľov. Stav je momentálne 238:215 pre Trumpa.
6:33 Prečo tak málo odborníkov objavilo potenciál nalákať voličov, ktorý mal v sebe Donald Trump? Čítajte viac:

6:19 Voľby priniesli dramatický zvrat a oproti predvolebným prieskumom má Biely dom na dosah republikánsky kandidát Donald Trump. Zodpovedá tomu aj nálada v jeho štábe, kde to podľa televízie NBC News pripomína skôr večierok, než napäté čakanie. Naopak v centrále demokratov panuje očividné rozčarovanie z nečakaného vývoja.
Medzi priaznivcami Clintonovej, ktorí sledujú sčítanie hlasov v štábe na Manhattane, zavládlo podľa denníka The Guardian ticho. Ešte v priebehu postupného uzatvárania volebných miestností bol cítiť všadeprítomný optimizmus. Poradcovia Clintonovej vyjadrovali veľké očakávania, že Florida pripadne niekdajšej prvej dáme.
Práve ovládnutie Floridy Trumpom znamenalo zvrat. Trumpov štáb po oznámení, že magnáta podporila Florida, prepukol krik a skandovanie. Dav sa podľa NBC News začal objímať a pripíjať si na úspech. Na oslavy je ale zatiaľ ešte skoro, hoci podľa zhodného názoru amerických médií Trump má v tejto chvíli k Bielemu domu oveľa bližšie než Clintonová.

6:08 Trump si pripísal ďalších šesť hlasov za víťazstvo v štáte Iowa. Republikán vedie v pomere 238:209.
Streda 5:55 Okrem voľby hlavy štátu, poslancov Snemovne reprezentantov a tretiny Senátu a 12 guvernérov mnohí Američania hlasovali aj v miestnych referendách. Deväť štátov hlasovalo o marihuane. V Kalifornii schválili jej používanie na rekreačné účely.
Streda 5:53 Ak by sa voľby náhodou skončili remízou, o novom prezidentovi by rozhodol Kongres. Ten by si už nevyberal spomedzi dvoch finalistov, ale zvolil by úplne iného prezidenta.
Streda 5:48 Trump si pripísal ďalšie dôležité víťazstvo, tentoraz v Georgii. Republikán je vo vedení 232:209.
Loading
...
Streda 5:42 Clintonová zafarbila Washington na modro a pridala 12 hlasov. Pomer je podľa CNN 216:209 pre Trumpa.
Streda 5:35 Donald Trump vyhral na kľúčovej Floride, čím sa výrazne priblížil k Bielemu domu. Republikánsky kandidát tak má 216 z 270 potrebných hlasov voliteľov. Po víťazstve na Floride zavládla v tábore republikánov bujará nálada.
Loading
...
Streda 5:28 Trump zvíťazil v Nebreske a Clintonová v Oregone. Pomer hlasov je podľa CNN 197:187 pre Clintonovú.
Streda 5:25 Posledné dni kampane som strávil v Michigane a bolo cítiť, že Trump tam získava. Len tabúľ v záhradách mal výrazne viac a nespokojnosť s vládou na vidieku bola veľká. Mnohí volili Bernieho Sandersa a teraz mohli zostať doma. V závere kampane tam bol Trump, Pence, Obama, Bill Clinton a samozrejme Clintonová.
Michigan je štát, ktorý zdevastoval kolaps automobiliek, ale v prezidentských voľbách roky volil demokratov. Teraz všetko záleží na tom, či Clintonová dobehne stratu v mestách ako Detroit s veľkou afroamerickou a moslimskou komunitou a z dvoch ultraliberálnych okresov dvoch univerzít - University of Michigan a Michigan State University. Rozdiel sa dá stiahnuť - na konci to bude veľmi tesné a môžeme byť hore ešte dlho.
Sledovať treba aj Wisconsin, kde je to tesné a ak ho nevyhrá, tiež to dá Trumpa na dostrel víťazstva. Vo Wisconsine tiež ešte chýbajú veľké demokratické okresy, píše Braňo Ondrášik.
Streda 5:18 To, o čom sa hovorilo pred voľbami, sa stáva skutočnosťou. Stránka kanadského imigračného úradu skolabovala, príliš veľa Američanov sa zaujíma, ako sa môžu presťahovať do Kanady.
Streda 5:11 Momentálne sa rozhoduje v štáte Michigan, kde žije aj Slovenka Jana Navrátilová. Kampaň v štáte popísala takto:
"Mesto Ann Arbor je veľmi liberálne, v predzáhradkách idylických viktoriánskych domov vidno zastoknuté plagáty Hillary, ale aj bannery s menami lokálnych poslancov, kandidátov do Kongresu, sudcov... Američania si v utorok nevolia len prezidenta. Čím ďalej však som od Ann Arbor, tým častejšie vidím plagáty Trumpa."

Streda 5:23 Posledné dni kampane som strávil v Michigane a bolo cítiť, že Trump tam získava. Len tabúľ v záhradách mal výrazne viac a nespokojnosť s vládou na vidieku bola veľká. Mnohí volili Bernieho Sandersa a teraz mohli zostať doma. V závere kampane tam bol Trump, Pence, Obama, Bill Clinton a samozrejme Clintonová.
Michigan je štát, ktorý zdevastoval kolaps automobiliek, ale v prezidentských voľbách roky volil demokratov.
Teraz všetko záleží na tom, či Clintonová dobehne stratu v mestách ako Detroit s veľkou afroamerickou a moslimskou komunitou a z dvoch ultraliberálnych okresov dvoch univerzít - University of Michigan a Michigan State University. Rozdiel sa dá stiahnuť - na konci to bude veľmi tesné a môžeme byť hore ešte dlho, píše Braňo Ondrášik.
Streda 5:18 To, o čom sa hovorilo pred voľbami, sa stáva skutočnosťou. Stránka kanadského imigračného úradu skolabovala, príliš veľa Američanov sa zaujíma, ako sa môžu presťahovať do Kanady. Slovné spojenie "Ako sa presťahovať do Kanady" bolo v posledných mesiacoch jedným z najvyhľadávanejších v Google. Počet vyhľadávaní tejto témy prudko vzrástol, keď bolo jasné, že za Republikánsku stranu bude kandidovať Donald Trump.
Streda 5:05 Trump získal Severnú Karolínu a 15 hlasov, momentálne je pomer 186:190.
Streda 5:02 CNN prirátala 55 voliteľov hlasov z Kalifornie Clintonovej, demokratka sa tak dostala do vedenia v pomere 190:171.
Loading
...
Streda 4:39 Clintonová získala 13 voliteľských hlasov z Virgínie a pridala aj deväť z Colorada. Trump vedie v pomere 167:131.
Streda 4:34 Čo sa musí ešte stať, aby Clintonová vyhrala? Florida bude extrémne tesná, aj Severná Karolína, ale oba si môže dovoliť prehrať. Musí si udržať Michigan, ináč je Trump prezidentom. V Michigane sa stále čaká na obrovské demokratické okrsky. Hovorí z New Yorku Braňo Ondrášik.
Streda 4:26 Trump si pripísal veľké víťazstvo v štáte Ohio a pripísal si 18 voliteľských hlasov, momentálne vedie v pomere 167:109.
Loading
...
Streda 4:24 Na Floride je zrátaných 99 percent hlasov, Trump už zrejme víťazstvo v tomto dôležitom štáte nepustí. Ďalším kľúčovým štátom tentoraz pre Clintonovú bude Michigan. Tam je spočítaných zatiaľ iba 30 percent hlasov.

Streda 4:14 Trump zafarbil na červeno Missouri a Clintonová na modro Nové Mexiko. Pomer hlasov je momentálne 149:109 pre Trumpa. The New York Times teraz dáva Trumpovi 80-percentnú šancu na výhru, denník pritom dlho považoval za favoritku Clintonovú.
Streda 4:09 Trumpova dcéra Ivanka zverejnila na twitteri záber rodiny spolu s Mikeom Pencom, ako s napätím sledujú výsledky volieb.
Loading
...
Streda 4:01 Trump podľa CNN vyhral v Monatne a pridal tri voliteľské hlasy. Nad Clintonovou tak vedie v pomere 139:104.
Streda 3:55 New York Times predpovedá 58-percentnú šancu na výhru Trumpovi. Za niekoľko minút sa zatvoria volebné miestnosti v Iowe, Nevade, Monatane a Utahu.
Streda 3:50 V kľúčovom štáte Florida, je zrátaných 93,5 percenta hlasov. Súboj je taký tesný, že sa ešte nedá povedať, kto vyhral. V ďalšom kľúčovom štáte Ohio priebežne vedie Trump.
Streda 3:41 Clintonová získala Connecticut a s ním sedem voliteľov. Trump pridal Louisianu. Clintonová má aktuálne 104 voliteľov. Trump 136.
Streda 3:40 Na nečakane tesný volebný súboj reagujú burzy nervózne. Hlavný index tokijskej burzy Nikkei odpísal viac ako štyri percentá. Indexy hongkonských akcií Hang Seng a juhokórejských KOSPI klesli zhodne o dve percentá. Nestabilita zavládla tiež na austrálskej burze.
Nestabilitu vidieť aj na devízových trhoch. Mexické peso sa voči doláru prepadlo o osem percent. Obchoduje sa na historicky najnižšej úrovni v hodnote 19,86 pesos za dolár.
Loading
...
Streda 3:30 Podľa New York Times sú šance vo voľbách momentálne vyrovnané.
Streda 3:28 Republikánsky kandidát na viceprezidenta a guvernér Indiany Mike Pence sa s manželkou presunul za Donaldom Trumpom do Trump Tower, kde budú spoločne sledovať výsledky volieb.
Streda 3:13 Na červeno sa zafarbili aj ďalšie štáty - Trump pridal Texas a Arkansas. Republikánsky kandidát sa dostal do vedenia v pomere voliteľských hlasov 128 ku 97.
Loading
...
Streda 3:04 Trump ovládol Severnú Dakotu, Južnú Dakotu, Wyoming, Nebrasku, Kanssas. Clintonová vyhrala v New Yorku. Hillary má tak 97 hlasov voliteľov a Trump 84.
Loading
...
Streda 3:00 Voliči tiež vyjadrujú svoj názor na opatrenia regulujúce držbu zbraní. Tento rok reguláciu podporuje približne o sedem percent ľudí viac ako pred štyrmi rokmi. K tomuto nárastu mohla prispieť aj v médiách často citovaná štatistika, podľa ktorej za 365 dní úrady zaznamenali 375 masových strelieb.
Streda 2:59 Iba pár tisíc ľudí sa dostalo do Javitsovho centra, vonku na obrazovke sledujú výsledky ďalšie tisícky. Vyzdobení odznakmi Hillary a tričkami - som odporná žena či Love Trump's Hate.
Zatiaľ sú výsledky podľa očakávania tesné na Floride, ale ešte sa čaká na veľké mestá, rovnako vo Virgínii. Treba sledovať Michigan, kde to tiež môže byť tesné. Čo sa týka vedenia celkovo - ešte neprišli výsledky z veľkých štátov na západnom pobreží.
Podobne vyzerala mapa o takomto čase v roku 2012 a demokrat vyhral. Clintonová však určite nie je za vodou, o hodinu - dve to uvidíme oveľa jasnejšie - či sa náhodou republikán neblíži k tesnej výhre. Píše z New Yorku Braňo Ondrášik.

Streda 2:52 Republikánska strana si podľa očakávania udrží väčšinu v Snemovni reprezentantov. Uviedli to na základe svojich prepočtov televízne stanice NBC a ABC. Okrem prezidenta Američania volili, či stále volia aj novú Snemovňu reprezentantov a tretinu Senátu. Na ich zložení bude závisieť, ako bude môcť nová hlava štátu presadzovať svoje predstavy.
Streda 2:49 V centre pozornosti je teraz Florida, ktorá je s 29 voliteľmi považovaná za jeden z kľúčových štátov pre víťazstvo. Médiá sa zhodujú na tom, že pre Trumpa je Florida prakticky nevyhnutná. Na Floride je zatiaľ sčítaných zhruba 91 percent hlasov a Trump má aktuálne náskok približne jeden percentuálny bod.
Streda 2:32 Trump podľa CNN vyhral v Alabame aj Južnej Karolíne.
Loading
...
Streda 2:25 Clintonová vedie momentálne o 20 voliteľov, ale v celkovom súčte získal zatiaľ o takmer milión hlasov viac Trump.
Streda 2:08 Clintonová získala Maryland, New Jersey, Delaware, Massachusetts, Washington D.C., Rhode Island, Illinois, Trump má Mississippi, Oklahomu a Tennessee.
Clintonová má momentálne 68 hlasov voliteľov, Trump 48.
Loading
...
Streda 1:58 V kľúčovej Floride pokračuje dráma, Clintonová vedie po tom, ako je zrátaných 70 percent hlasov nad Trumpom o tri percentá.
Streda 1:30 V jednotlivých štátoch sa začali uzatvárať volebné miestnosti a volebné štáby oboch kandidátov netrpezlivo očakávajú prvé odhady výsledkov. Hlasovanie sa zatiaľ obišlo bez väčších incidentov. Streľba neďaleko volebnej miestnosti v Kalifornii podľa miestnej polície zrejme s voľbami nesúvisela.
Trump podľa exit pollov vyhral v Západnej Virgínii. Trump tak zatiaľ získal hlasy 24 voliteľov, Clintonová tri. Na zvoleniu do Bieleho domu je potrebných 270 z 538 voliteľov.
Loading
...
Streda 1:00 Voľby sa oficiálne skončili v šiestich štátoch - vo Vermonte, Georgii, Indiane, Kentucky, Južnej Karolíne a Virgínii - a tiež vo väčšine Floridy
Streda 00:51 Trump podľa predpokladov vyhral v Kentucky a Indiane, Clintonová vo Vermonte. Tieto výsledky nie sú prekvapivé, predpokladali ich predvolebné prieskumy.
Loading
...
Streda 00:31 O jednej hodine sa zatvárajú miestnosti v niektorých dôležitých štátoch. Kľúčová bude Florida, kde sa o tomto čase zatvorí väčšina miestností.
Florida: V tomto štáte Donald Trump musí vyhrať, ak sa má stať prezidentom. Bez neho má len veľmi malú šancu. Očakáva sa, že výsledky by mohli byť pomerne skoro, keďže mnoho ľudí v štáte volilo predčasne. Portál FiveThirtyEight pred voľbami predpovedal, že tento štát s 29 voliteľmi na 55 percent ovládne Clintonová. O voľbách tak môže byť prakticky rozhodnuté pomerne skoro.
Georgia: Tento štát by mal získať pre seba Trump, no údaje z exit pollov o účasti Afroameričanov by mohli naznačiť celkový trend.
New Hampshire je tesnejší, ako sa pôvodne očakávalo, no podľa predpokladov by mala tesne vyhrať Clintonová. Rovno ako aj Virgíniu, Južnú Karolínu by mal získať na svoju stranu republikán Trump.
Loading
...
Streda 00:30 Jednu z volebných miestností v meste Azusa v štáte Kalifornia museli zavrieť kvôli streľbe. Dvaja ľudia sú zranení, previezli ich do nemocnice.
Lokálny web televízie CBS informuje o tom, že niekto začal strieľať na hliadkujúcich policajtov. Incident sa odohral mimo volebnej miestnosti.
Streda 00:27 Väčšina Američanov je presvedčená o tom, že výsledky budú spočítané spravodlivo. Vyplýva to z prieskumu agentúry AP medzi ľuďmi, ktorí odvolili.
Dôvera voličov vo férové voľby ale nie je bezhraničná, zhruba tretina voličov verí len v určitú mieru spravodlivosti. Veľké presvedčenie o tom, že žiadne podvody nebudú, má asi polovica respondentov. Zvyšok oslovených vo férovosť neverí vôbec alebo len veľmi málo. O možných volebných podvodoch či machináciách počas kampane opakovane hovoril Trump, žiadne dôkazy ale nepredložil.
Z ďalšieho prieskumu AP vyplynulo, že viac ako polovica oslovených hlasujúcich hodnotí kladne prácu dosluhujúceho prezidenta Baracka Obamu, zároveň je ale väčšina opýtaných voličov znepokojená výkonom federálnej vlády.
Streda 00:03 Prvé volebné miestnosti uzatvorili v štátoch Indiana a Kentucky. Ďalšie štáty začnú uzatvárať hlasovacie miestnosti postupne za hodinu.
Po 01:00 SEČ sa tiež očakávajú prvé odhady, meno nového prezidenta by mohlo byť známe po 05:00 SEČ.
Za hodinu sa skončia voľby v Georgii, vo zvyšku Indiany a Kentucky, v Južnej Karolíne, Vermonte a Virgínii. Za ďalšiu polhodinu sa zatvoria volebné miestnosti v Severnej Karolíne, Ohiu a Západnej Virgínii.
Podľa časových pásiem sa budú voľby končiť aj v ďalších častiach USA, do 05:00 SEČ potom hlasovanie skončí v drvivej väčšine štátov vrátane Kalifornie.
Utorok 23:49 Pred Trumpovým mrakodrapom nechali úrady postaviť hradbu z nákladných vozidiel naložených pieskom, rovnaké opatrenie platí aj pri Javitsovom centre na Manhattane, kde hlasovanie sleduje Clintonová so svojím štábom.
Nákladné autá s pieskom slúžia na zastavenie prípadného samovražedného atentátnika, ktorý by chcel do budovy nabehnúť s vozidlom naloženým výbušninami.
Loading
...
Utorok 23:34 Clintonová vystúpi s prejavom v Centre Jacoba Javitsa, kam smerujú tisíce ľudí. Musia ho obísť viac ako kilometer.
Rad na akciu je tiež dlhý - stovky metrov a prakticky stále prichádzajú ďalšie stovky ľudí - je to kontinuálny prúd ľudí s odznakmi Hillary. Akcia sa má začať asi o pol hodinu. Uvidíme či o pár hodín budú mať čo oslavovať. Píše a fotí Braňo Ondrášik.

Utorok 23:29 Bývalý republikánsky prezident George W. Bush nehlasoval za Clintonovú. Nehlasoval však ani za kandidáta republikánov Donlada Trumpa. Podľa svojho hovorcu spolu s manželkou Laurou odovzdali v prezidentských voľbách prázdny hlasovací lístok. V ostatých voľbách hlasoval za republikánov.
Utorok 23:10 Donald Trump bude volebnú noc oslavovať aj s takouto tortou.
Loading
...
Utorok 23:08 Trumpovo tvrdenie o zmanipulovaných voľbách má síce podľa agentúry AP ďaleko od pravdy, z niektorých miest však hlásia problémy, ktoré komplikujú hlasovanie. Niekde ide o problémy so strojmi, inde si voliči sťažujú na praktiky hraničiace so zastrašovaním.
S ťažkosťami sa stretli napríklad voliči v Severnej Karolíne, kde nefungujúci stroj overujúci voličské registrácie donútil miestnych pracovníkov registrácie overovať manuálne, čo viedlo k viac ako desaťminútovému zdržaniu.
Dotykové volebné prístroje museli vymeniť za papierové lístky v Utahu, kde sa ľudia tiež zdržali výrazne dlhšie.
V jednej zo škôl, ktorá slúži ako volebná miestnosť na predmestí texaského Houstonu, sa pokazil počítač, čo dočasne donútilo úradníkov presmerovať voličov do iného volebného strediska vzdialeného viac ako tri kilometre.
Prípady údajného zastrašovania hlásili podľa denníka The Washington Post ľudia z okresu Miami-Dade na Floride, kde vraj pred volebnými miestnosťami ktosi "agresívne kričal do megafónov". O podobných prípadoch informovali médiá z Floridy už počas predčasného hlasovania.
Problémy mali aj v štáte Colorado, kde na niekoľko minút vypadol systém na registrovanie voličov. Dôvod výpadku nie je známy, systémy však už fungujú normálne.
Utorok 22:53 Hoci sa voľby zďaleka neskončili, niektorí Mexičania sa už pripravujú na oslavy možnej Trumpovej porážky. Cez facebook sa organizuje skupina, ktorá chce v prípade úspechu Clintonovej oslavovať pri ikonickej soche Anjela nezávislosti v centre mexickej metropoly. Účasť na večierku už prisľúbilo vyše päťtisíc ľudí.
Trump je v Mexiku nepopulárny kvôli svojim vyhláseniam počas kampane. Okrem iného povedal, že chce na južnej hranici postaviť múr. Tiež chce z krajiny deportovať všetkých migrantov, ktorí sa v USA zdržiavajú bez patričného povolenia.
Utorok 22:48 Väčšina Američanov si želá silného vodcu, ktorý krajinu dostane z područia bohatých a mocných. Vyplýva to z prieskumu, ktorý agentúry Reuters a Ipsos vykonali medzi voličmi. Internetovej ankety sa zúčastnilo vyše 10-tisíc ľudí.
Utorok 22:26 Trump bude sledovať výsledky volieb s rodinou vo svojom mrakodrape Trump Tower na Manhattane.
Loading
...
Utorok 22:18 Americké akciové trhy prekonali počiatočný pokles a miernymi ziskami nadviazali na pondelkové prudké oživenie z deväťdňovej série strát.
Wall Street v deň prezidentských volieb povzbudili známky možného víťazstva Clintonovej, ktorá je ako symbol statusu quo favoritkou finančných trhov. V miernom raste pokračoval aj americký dolár.
Utorok 22:06 Katastrofický scenár podľa Mandora.

Utorok 21:31 Obyvatelia kenskej dediny, z ktorej pochádzal otec prezidenta USA Baracka Obamu, usporiadali vlastnú verziu amerických prezidentských volieb. Výrazne sa v nej priklonili k Obamovej favoritke Hillary Clintonovej.
Neoficiálne voľby sa konali v dedine Nyang'oma-Kogelo na západe Kene. Usporiadateľom bol kenský komik Laurence Oyange, podľa ktorého išlo o spôsob, akým sa Keňania mohli spojiť s Amerikou. Oyange povedal, že hlasovanie bojkotoval nevlastný brat amerického prezidenta Malik Obama, ktorý už skôr vyhlásil, že podporuje Clintonovej súpera.
V dedine bolo 105 hlasujúcich a 78 percent z nich podporilo Clintonovú. Trumpa "volilo" 11 percent zúčastnených, zvyšné hlasy boli neplatné. Oyange uviedol, že v obci uskutočnili fingované hlasovanie aj počas amerických volieb, v ktorých zvíťazil Obama.

Utorok 21:07 Amerika už nikdy nebude ako pred tým. Bez ohľadu na to, či prezidentské voľby vyhrá najhoršia paródia amerického sna Donald Trump, alebo na všetko pripravená Hillary Clinton. Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

Utorok 21:03 Trump aj v deň volieb odmietol sľúbiť, že uzná výsledky hlasovania. V niekoľkých rozhovoroch médiám povedal, že najprv preverí správy o údajných volebných machináciách v niektorých štátoch.
Trump na predvolebných mítingoch mnohokrát opakoval, že volebný systém je zmanipulovaný. V telefonickom rozhovore s televíziou Fox News bez bližších podrobností povedal, že má o tom, že v niektorých miestach prebieha manipulácia s volebnými strojmi v prospech demokratov. Na otázku, či uzná výsledky volieb, odpovedal, že najprv musí "zistiť, ako to prebiehalo".
Trump podobne hovoril aj v dvoch rozhlasových rozhovoroch. "Dúfam, že to bude férové, myslím, že si povedieme veľmi dobre," povedal stanici 970 WFLA z Floridy.
Americké médiá doteraz informovali iba o drobných problémoch s volebnými strojmi v Severnej Karolíne, kde niektorí ľudia museli voľbu opakovať.
Loading
...
Utorok 21:00 Prvé odhady výsledkov by sa mali objaviť približne za štyri hodiny. Medzičasom si môžete prečítať veľké profily významných prezidentov USA:
- George Washington a Thomas Jefferson
- Abraham Lincoln
- Theodore Roosevelt
- Franklin Delano Roosevelt
- John Fitzgerald Kennedy
- Ronald Reagan
- Barack Obama
Utorok 20:39 Odvolil aj Bernie Sanders, Clintonovej demokratický rival v primárkach.
Jeho odkaz bol jasný. „Verím, že dnes porazíme Donalda Trumpa.“
Loading
...
Utorok 20:27 Do zatvorenia prvých volebných miestností zostáva ešte päť hodín, no prvú predstavu ako sa výsledky vyvíjajú a či sa Trumpovi môže podariť prekvapenie, uvidíme podľa prvých výsledkov z Virgínie okolo 2.00 ráno.
NBC News práve informovala, že Trumpov tím napadol skoré hlasovanie v Nevade. Sporia sa, či ľudia boli v rade a tak mohli dovoliť - alebo prišli k miestnosti až po termíne. Mnohé ulice na Manhattane sú uzavreté kvôli dvom neďalekým volebným zhromaždeniam - Hillary Clintonovej a Donalda Trumpa. Prvýkrát budú obaja kandidáti cez volebnú noc v meste, ktoré nikdy nespí, od roku 1944.
Komu by ste dali hlas vy?
Event Clintonovej v kongresovom centre Javits je otvorený, rozdalo sa pár tisíc lístkov, ďalšie tisíce dostali pozvánku emailom - ale zďaleka nie všetci sa dostanú dovnútra. Zrejme iba hŕstka, už teraz majú byť rady veľmi dlhé. Ale hneď cez cestu pred centrom bude párty pokračovať vonku - takže uvidíme či sa dav bude aspoň trochu podobať Obamovmu z roku 2012.
Trumpova párty je skromná, iba v hotelovej hale. Referuje Braňo Ondrášik z New Yorku.
Utorok 20:20 Príjemné počasie a tiež vyhrotená predvolebná kampaň prilákala v New Yorku do volebných miestností veľké množstvo voličov, podľa pamätníkov najviac za niekoľko ostatných volieb. Pred volebnou miestnosťou na Manhattane stál až 50-metrový rad.
Utorok 20:06 Nemecká kancelárka Angela Merkelová uviedla, že víťazstvo Clintonovej by bolo krokom k rovnováhe mužov a žien medzi svetovými lídrami.
Merkelová podľa vlastných slov očakáva výsledky volieb v USA "s napätím". Priamo ku Clintonovej alebo jej súperovi Donaldovi Trumpovi sa vyjadriť odmietla.
Na otázku o možnosti toho, že sa šéfkou Bieleho domu stane po prvý raz žena, však odpovedala: "Potom by sme sa dostali trocha bližšie k rovnováhe žien a mužov vo vedúcich pozíciách."

Utorok 19:55 Trump zažaloval volebný úrad v Nevade za to, že jedna z volebných miestností bola minulý týždeň otvorená aj po skončení úradných hodín.
V štáte, v ktorom predvolebné prieskumy pripisovali tesné víťazstvo demokratom, tým podľa Trumpa úradníci zvýhodnili voličov jeho súperky. Nevada patrí k mnohým štátom, ktoré umožňujú voličom odovzdávať svoje hlasy ešte pred samotným dňom volieb. Nevadský súd ale Trumpovu žiadosť zamietol.
Utorok 19:50 Ako vidí americké voľby Ján Gordulič? Zistíte v jeho týždňovke.

Utorok 19:44 Krátko potom, ako sa otvorili volebné miestnosti vo všetkých amerických štátoch, má viac dôvodov na optimizmus Hillary Clintonová. Demokratická kandidátka má priebežný náskok účasti svojich voličov na Floride, v Iowe a v Ohiu, ktoré patria ku kľúčovým štátom.
Vyplýva to z údajov novozaloženej spoločnosti VoteCastr, ktorá v reálnom čase porovnáva účasť voličov demokratov a republikánov a kombinuje ju s predvolebnými prieskumami.
V ôsmich štátoch, kde sú sily demokratov a republikánov považované za vyrovnané a ktoré spoločnosť sleduje, má Trump navrch iba v Pensylvánii.
Loading
...
Utorok 18:58 Takto vidí americké voľby náš karikaturista Mandor.

Utorok 18:50 Clintonová s prevahou zvíťazila na ostrove Guam. Tamojšie hlasovanie má síce len neoficiálny charakter, avšak za uplynulých vyše 30 rokov spoľahlivo "predpovedalo" výsledky volieb na celoamerickej úrovni.
Utorok 18:30 Republikánsky kandidát na viceprezidenta Mike Pence prišiel hlasovať s manželkou a dcérou neďaleko Indianapolisu. Pred hlasovaním si s manželkou doprial jazdu na bicykloch. Na novinárske otázky koho volil odpovedal jednoznačne: „Volil som Donalda Trumpa.“

Utorok 18:24 Odvolilo už aj viacero amerických celebrít, ako napríklad speváčka Taylor Swift, herec Chris Evans, či rapperi Big Boi a Ice Cube.
Loading
...
Utorok 18:18 Hlasovanie otvorili už aj v Severnej Karolíne. Práve tento štát by spolu s Floridou mohol rozhodnúť voľby. Podľa analytikov New York Times v štáte tesne zvíťazí Clintonová. Demokratka tiež získala o šesť percent predčasných hlasov viac.
Utorok 18:00 Prezident Barack Obama apeloval na sociálnej sieti na ľudí, aby išli voliť.
Loading
...
Utorok 17:37 Veľkou témou týchto volieb je aj to, či Donald Trump uzná výsledky volieb v prípade prehry. Jeho syn Donald junior v rannom vysielaní televízie NBC news vyhlásil, že bezpochyby – ak bude zápas férový.
"Od začiatku chceme len férový zápas. Dejú sa rôzne veci," povedal. Poukázal tiež na kontroverzné video, v ktorom údajný člen Clintonovej tímu hovorí o organizovanom násilí na Trumpových zrazoch.
Autenticitu videí však žiadne zo serióznych médií nepotvrdili.
Loading
...
Utorok 17:04 V modrej kravate a s manželkou Melaniou po boku odovzdal Donald Trump svoj hlas. Z davu, ktorý sa zhromaždil pred vchodom do volebnej miestnosti v New Yorku, sa ozývalo prevažne bučanie.
"Neviem, je to ťažký výber," odpovedal Trump žartom na otázku, koho bude voliť. Na ďalšiu otázku, ako by zhodnotil priebeh volieb a doterajšie prvé výsledky, odpovedal: "Veľmi dobre, všetko je veľmi dobré. Je to jednoducho veľmi dobré, všeobecne povedané."
Svojim voličom na záver pripomenul ťažisko svojho volebného programu: "Vráťme Amerike jej veľkosť. Všetko je to o tom," citovala ho agentúra AP.
Hovorí tento záber o všetkom?
Loading
...
Utorok 17:00 V jednej z newyorských volebných miestností zatkli skupinu protestujúcich žien, ktoré narušili priebeh volieb.
Polonahé a pomaľované heslami ako “Trump, grab your balls” chceli znovu upozorniť na neúctivé výroky republikánskeho kandidáta na adresu žien.
Loading
...
Utorok 16:30 Letecká spoločnosť Royal Jordanian Airlines si počas volebného dňa dovolila trochu zavtipkovať. V reklame na twitteri apeluje na moslimských cestujúcich: "Pre prípade, že vyhrá ... Cestujte do USA, kým sa to ešte dá."
Loading
...
Utorok 16:10 Líder eurokritickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva Nigel Farage vyhlásil, že by rád prijal post vo vláde Donalda Trumpa, ak by vyhral.
Farage podporil Trumpa aj počas predvolebnej kampane a vystúpil s prejavom na jednom z početných mítingov newyorského realitného magnáta.
"Ak by mi ponúkol prácu, bol by som celkom rád jeho veľvyslancom pri Európskej únii," povedal Farage v dnešnom programe televízie ITV.
Utorok 15:59 Na viacerých miestach sa po otvorení hlasovacích miestností tvorili dlhé rady. Niektoré spôsobili aj technické problémy. Tie podľa denníka Washington Post hlásili z troch lokalít v štáte Virgínia ako aj v štáte Philadelphia.
Jedným z kľúčových štátov je Florida, ktorú republikán Donald Trump musí získať, aby mal šancu voľby celkovo vyhrať. Podľa amerických televízií môže účasť v tomto štáte prekonať historický rekord. Už do pondelka tam možnosť hlasovať pred riadnym termínom využilo takmer 6,5 milióna voličov, čo bolo najviac zo všetkých amerických štátov, a v utorok je záujem tiež veľký.
Utorok 15:55 Trumpov prostredný syn Eric zverejnil na sociálnej sieti Twitter fotografiu svojho hlasovacieho lístka, na ktorom označil meno svojho otca. Záber komentoval slovami: "Je to neuveriteľná česť hlasovať za môjho otca. Urobí skvelú prácu v prospech USA".
Tento príspevok bol neskôr z Trumpovho twitterového účtu vymazaný. Zverejnením lístka zrejme porušil platné volebné zákony štátu New York. Zástupcovia Erica Trumpa ani volebnej komisie mesta New York sa k správe AP bezprostredne nevyjadrili.
Loading
...
Utorok 15:52 Stovky voličov nalepilo nálepky "Hlasoval som" na hrob Susan Anthonyovej, kľúčovej postavy hnutia za práva žien v 19. storočí v USA.
Ženy podporujú Clintonovú aj tým, že si na volebný deň obliekli nohavicový kostým. Inšpirovali skupinou na facebooku s názvom Pantsuit Nation (Národ nohavicových kostýmov), ktorá má vyše dva milióny členov. Niektoré Američanky majú na sebe oblečenie bielej farby na počesť sufražetiek.
Heather O'Beirnová z mesta Alexandria v štáte Virgínia vysvetlila, že si obliekla biely nohavicový kostým a inšpirovala ju k tomu práve spomínaná skupina na facebooku, ktorá povzbudzuje ženy, aby išli voliť v bielom odeve.
Loading
...
Utorok 15:35 Viceprezident Joe Biden odovzdal hlas v škole Alexis I. du Pont High School vo Wilmingtone. Biden v dobrej nálade objímal členov volebnej komisie a neodmietol ani selfie fotky s voličmi.
"Zlá správa je, že nejdem preč," povedal s tým, že potom ako odíde z funkcie bude pokračovať v boji proti nerovnostiam v príjmoch.
Loading
...
Utorok 14:37 Clintonová odovzdala hlas v domovskej prímestskej obci Chappaqua, štát New York. Pri návšteve volebnej miestnosti ju sprevádzal jej manžel a bývalý americký prezident Bill Clinton.
Clintonová sa zdravila so svojimi priaznivcami, ktorí si ju fotografovali, a podávala si s nimi ruky. Hillary podľa vlastných slov cítila pri hlasovaní veľkú pokoru, pretože, ako povedala, "na výsledky týchto volieb sa spolieha toľko ľudí".
Bill Clinton zasa vtipkoval, že sa "po 15 rokoch praxe" nevie dočkať toho, keď bude manželom političky.
Utorok 13:34 Americký spisovateľ a novinár Fareed Zakaria to na CNN zosumarizoval takmer pregnantne. Takmer.
Vetu, že „je úplne irelevantné, aký máte názor na Hillary Clintonovú, Donald Trump nie je normálny kandidát, je nebezpečenstvom pre americkú demokraciu“, sa chce len vykrátiť. Konkrétne výraz „kandidát“ je nadbytočný. Píše Peter Schutz.

Utorok 13:21 Donald Trump môže zmariť šance Los Angeles na zisk práva usporiadať olympijské hry v roku 2024. "V katastrofickom rebríčku by to bola pre nás deviatka na stupnici od jeden po desať," vyjadril sa jeden člen Amerického olympijského výboru.
V prípade Trumpovho víťazstva sa budú v kandidatúre o právo usporiadať olympijské hry 2024 snažiť vymedziť od politiky a poukázať na to, že v Kalifornii má veľkú podporu práve Clintonová.

- Utorok 13:06 Koho by v prezidentských voľbách v USA volili ľudia v Bratislave?
Utorok 12:44 V niektorých štátoch na východnom pobreží Spojených štátov sa v krátko pred 05.45 h miestneho času (krátko pred 12.00 h SEČ) začalo hlasovanie.
Utorok 08:23 V roku 2013 získala Jana Navrátilová americké občianstvo a v utorok môže prvýkrát voliť amerického prezidenta. "V spoločnosti cítiť napätie, pripomína mi to deväťdesiate roky na Slovensku, keď všetci žili politikou," opisuje situáciu v štáte Michigan. Prečítajte si rozhovor s ňou.

Utorok 07:55 Trump zaznamenal prvý volebný úspech, keď v súhrnných výsledkoch zvíťazil v predčasnom hlasovaní, ktoré sa tradične konalo v troch malých obciach v štáte New Hampshire na severovýchode USA. Podľa údajov agentúry AP tak Trump vedie nad Clintonovou v pomere 32 ku 25 hlasom.
Zatiaľ čo Clintonová vyhrala prezidentské voľby v osadách Dixville a Hart's Location, Trump bol jednoznačným favoritom v Millsfielde, kde takisto začali voliť predčasne už po polnoci miestneho času (06.00 h SEČ).
Utorok 06:55 Po prvý raz si budú voliči vyberať medzi tak neobľúbenými kandidátmi, po prvý raz má šancu vyhrať žena, po prvý raz kandiduje nepolitický kandidát. História amerických prezidentských volieb však má viacero zaujímavostí.
Utorok 06:35 Ako prví začali hlasovať voliči v troch odľahlých lokalitách v pohorí White Mountains v štáte New Hampshire pri hranici s Kanadou. Ide o tri osady - Dixville Notch, Hart's Location a Millsfield's v Novom Anglicku -, kde tradične využívajú právo obcí s menej ako sto obyvateľmi otvoriť volebné miestnosti o polnoci miestneho času.
Riadne hlasovanie sa začne o 6.00 h miestneho času (12.00 h SEČ) v niektorých štátoch na východnom pobreží USA (Connecticut, Virgínia, New York). Hlasovanie v týchto častiach USA sa skončí o 18.00 h (polnoc SEČ), ale väčšina štátov na východnom pobreží ukončí hlasovanie až o 20.00 h miestneho času (streda 2.00 h SEČ) - medzi nimi aj Florida ako kľúčový štát pri hlasovaní v prezidentských voľbách -, či ešte o hodinu neskôr (streda 3.00 h SEČ).
Na západnom pobreží sa hlasovanie začína v Kalifornii o 7.00 h miestneho času (16.00 h SEČ). Volebné miestnosti na západnom pobreží - vrátane Kalifornie ako najľudnatejšieho štátu Únie - sa zavrú počínajúc 20.00 h miestneho času (streda 5.00 h SEČ). V tom čase by už mohlo byť jasnejšie, kto sa stane na najbližšie štyri roky novým obyvateľom Bieleho domu.
Utorok 06:29 Američania sú aj na slovensku. Koho volili?

Utorok 06:24 Organizácia WikiLeaks krátko pred začiatkom volieb zverejnila ďalšie e-maily z prostredia kampane Hillary Clintonovej, ku ktorým získali prístup hackeri.
Z uniknutej zložky šéfa Clintonovej kampane Johna Podestu vyplýva, že televízna stanica CNN pred jedným z rozhovorov s Trumpom oslovila predstaviteľov konkurenčnej Demokratickej strany s požiadavkou, aby navrhli moderátorovi, aké otázky má hosťovi položiť. Rovnako postupovala taktiež pred rozhovorom s republikánom Tedom Cruzom, niekdajším vnútrostraníckym súperom Trumpa v súboji o prezidentskú nomináciu.
Takáto komunikácia by mohla naznačovať spriaznenosť CNN s demokratmi, obzvlášť po tom, ako sa objavili správy, že dnes už bývalá spolupracovníčka tejto stanice Donna Brazileová komunikovala s predstaviteľmi Clintonovej kampane ohľadne otázok, ktoré by mohli zaznieť v predvolebných debatách.
Samotná CNN v pondelok vyhlásila, že na uvedenom postupe nie je "nič pozoruhodné" a ide o prejav zdravého žurnalizmu. Dodala, že rovnako pristupuje aj k republikánom, keďže chce poskytnúť divákom čo najlepšie rozhovory.
Loading
...
Utorok 06:21 Trump v pondelok pokračoval v cestovaní po USA, aby využil príležitosť naposledy osloviť voličov niekoľko hodín pred tým, ako sa v krajine otvoria volebné miestnosti.
Počas návštevy Severnej Karolíny ako jedného z rozhodujúcich štátov povedal účastníkom mítingu v meste Raleigh, že zostáva už len pol dňa a budú môcť "splniť každý sen, aký si kedy vysnívali pre svoju krajinu a svoju rodinu". V záverečných vystúpeniach vykresľoval ponurý obraz terajšieho života v USA, ktoré sú podľa neho zadlženou krajinou prerastenou zločinom, čo iba on dokáže napraviť, informovala agentúra AP.
Trump tiež predpovedal svoje víťazstvo v prezidentských voľbách, zároveň však povedal, že ak by nakoniec neuspel, považoval by svoju kandidatúru za "tú najväčšiu stratu času, energie a peňazí". Prezidentský kandidát republikánov tvrdí, že investoval do svojej kampane 100 miliónov dolárov z vlastných prostriedkov, podľa záznamov, na ktoré poukazuje AP, to však bolo 24 hodín pred voľbami približne o 34 miliónov menej.
Utorok 06:18 Voľby budú "skúškou našej doby", pri ktorej sa treba pýtať, či voliči nehlasujú "len proti" niečomu. Prezidentská kandidátka Demokratickej strany Hillary Clintonová to vyhlásila na záverečnom predvolebnom zhromaždení v štáte Pensylvánia, kde vystúpila v pondelok večer miestneho času, iba niekoľko hodín pred otvorením volebných miestností.
Clintonová, ktorú citovala agentúra AP, vyhlásila pred tisícmi priaznivcov v meste Filadelfia, že hlboko ľutuje, do akej miery sa stala predvolebná kampaň negatívnou, načo niekto z davu vykríkol, že to nebolo jej vinou. Ešte predtým kandidátka demokratov povedala v rozhlasovom rozhovore, že ak vo voľbách zvíťazí, bude chcieť osloviť aj podporovateľov jej republikánskeho súpera Donalda Trumpa.
Na mítingu vo Filadelfii vystúpili na pódiu s Clintonovou jej manžel, exprezident Bill Clinton, dcéra Chelsie, ale aj dosluhujúci prezident Barack Obama a prvá dáma Michelle Obamová. Šéf Bieleho domu vo svojom príhovore odmietol, že by Američania museli voliť Clintonovú len preto, aby tak zahlasovali proti Trumpovi. Zároveň poznamenal, že súčasťou predvolebnej kampane boli "hlúposti", pri ktorých si radšej "zahryzol do jazyka".
Utorok 06:15 Svoj hlas odovzdal aj jediný Američan, ktorý v súčasnosti pôsobí na Medzinárodnej vesmírnej stanici.
Astronaut Shane Kimbrough podľa zverejnených údajov odvolil v uplynulých dňoch elektronicky z obežnej dráhy, čo umožňuje príslušný zákon štátu Texas z roku 1997. Väčšina amerických astronautov má bydlisko práve v Texase, kde podstupujú výcvik v Johnsonovom vesmírnom stredisku.
Pondelok 18:57 Voľby rozhodne voličská účasť. Bude napríklad záležať na tom, koľkí voliči budú ochotní vziať si voľno z práce, koľkých zamestnávateľ uvoľní a koľkí budú ochotní vystáť si rady pred volebnými miestnosťami či cestovať často dlhé vzdialenosti. Na brífingu v New Yorku to povedala politologička Fordham University Christina Greerová.
Pondelok 16:47 Víťazstvo Trumpa a realizácia jeho ekonomického programu by uvrhla Spojené štáty do recesie. Uviedol bývalý viceprezident newyorskej burzy (New York Stock Exchange - NYSE) Georges Ugeux pre belgickú televíznu stanicu RTBF.
"Máme obrovské problémy v tejto krajine, ktorá už nemá silu, akú mala pred desiatimi alebo 20 rokmi. V určitom okamihu budeme musieť nájsť odvahu na riešenie týchto problémov. Ako to Clintonová alebo Trump v praxi dokážu? Nemáme žiadne tušenie," priznal Ugeux.
Kým pri Clintonovej sa dá predpokladať, že bude pokračovať v politike Baracka Obamu, pri Trumpovi sa skloňuje hlavne slovo "nepredvídateľnosť". Vníma to podľa Ugeauxových slov aj finančný svet, ktorý bude preto hlasovať väčšinou za Clintonovú.
Pondelok 16:44 Pri Clintonovej je možné očakávať kontinuitu transatlantického vzťahu, kým pre republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa je charakteristická neskúsenosť a nepredvídateľnosť vo vzťahu k Európe. Pre TASR to uviedol francúzsky politológ s českými koreňmi, historik a špecialista na strednú a východnú Európu Jacques Rupnik.
"Hillary Clintonová je potvrdenie transatlantického spojenectva najmä vo vzťahu k rozbúrenému susedstvu EÚ, či už na juh alebo východ od Stredozemného mora. Clintonová dokáže problémy nielen pomenovať, ale otvorene hovorí, že v spolupráci s Európanmi ich chce riešiť. Donald Trump je v týchto veciach nielen neskúsený, ale aj nepredvídateľný. V tejto kampani využíva kartu izolacionalizmu. Amerika sa príliš angažovala vo svete, čo je ekonomicky neúnosné," konštatoval Rupnik.
Pondelok 16:28 „Všetko na svete je pokašľané,“ hovorí Joshua Carr, jeden z podporovateľov Donalda Trumpa, a sťažuje sa na to, že zanikol aj najväčší oceľový komplex pri rieke Ohio – Jones & Laughlin. Zle sú na tom ľudia aj práca. „Dostaňte tam Trumpa a opäť vyhráme,“ dodáva.
Prečítajte si, ako to vyzerá v štáte Pensylvánia a čo si o oboch kandidátoch myslia tamojší ľudia.

- Pondelok 15:11 "Je to nepohodlné. Väčšina ľudí v utorok pracuje a volebné miestnosti sú otvorené počas bežných pracovných hodín. Prečo to teda robíme? Ako väčšina vecí, tento zvyk siaha hlboko do minulosti a nedrží krok s modernými spôsobmi. Tradícia vznikla ako výhoda - v časoch, keď bola Amerika väčšinou poľnohospodárskou spoločnosťou," pripomína americká rozhlasová stanica NPR.
Utorok po prvom pondelku v novembri bol stanovený za deň voľby prezidenta v roku 1845. V 19. storočí bola väčšina Američanov farmármi. Väčšina tiež bola oddanými kresťanmi. Od pondelka do soboty tvrdo pracovali, deň voľna mali len v nedeľu. V nedeľu však bol samozrejmosťou kostol. Stihnúť omšu a hlasovanie v jeden deň nebolo možné. V tom čase ešte neboli vybudované spevnené cesty a jazdilo sa na kočoch, takže preprava do volebnej miestnosti nejaký čas trvala. Volebné miestnosti neboli v každej časti mesta tak ako dnes.
Keďže nejsť na omšu bolo v tých časoch nemysliteľné, musel byť obetovaný pracovný deň. Vybraný bol preto mesiac november, keď už na poliach nie je veľa práce. Prečo však prvý utorok po prvom pondelku v novembri?
Voľby sa mali konať začiatkom novembra, kým sa počasie zhorší natoľko, že cestovanie na kočoch je nepríjemné. 1. november je Sviatok všetkých svätých. V prvé dni mesiaca tiež obchodníci robievali uzávierky za predošlý mesiac. Nemali by teda čas voliť. Kongresmani sa tiež obávali, že obchodné úspechy alebo neúspechy z októbra by ovplyvnili hlasovanie týchto obchodníkov. Takže sa išlo trochu ďalej za prvé novembrové dni a vybraný bol prvý utorok po prvom pondelku.
- Pondelok 14:52 Hispánci sa boja Trumpa. Clintonovú volia skôr a často aj cez zuby. Prečítajte si, ako hispánska komunita v Spojených štátoch vníma republikánskeho kandidáta. Rozvráti našu rodinu, hovorí jeden z Floriďanov, ktorý do USA emigroval z Latinskej Ameriky.

- Pondelok 14:10 Demokratka Hillary Clintonová vedie deň pred voľbami na úrad amerického prezidenta nad svojím republikánskym súperom Donaldom Trumpom o šesť percentuálnych bodov. Vyplýva to z posledného predvolebného celoštátneho prieskumu televízie NBC News, ktorý pre ňu s týždennou pravidelnosťou vykonávala spoločnosť SurveyMonkey.
Kandidátke Demokratickej strany v prieskume uskutočnenom medzi 31. októbrom a 6. novembrom dalo hlas 47 percent respondentov, pričom Trumpovi 41 percent opýtaných. Clintonová si podľa NBC News udržala pred Trumpom rovnaký náskok, ako v tomto prieskume zaznamenala pred týždňom.
- Pondelok 12:33 Kampaň si vyslúžila prívlastok najškaredšia a ľudia sú z nej podľa viacerých prieskumov verejnej mienky znechutení, vystresovaní a chcú ju mať už za sebou. Tieto fakty využili viaceré firmy a postavili na nich svoju reklamu.
Od štvrtka minulého týždňa sa v hlavných amerických médiách vo veľkej miere objavuje reklama s čiernym pozadím a nápisom: "Táto politická reklama bola vyhodená do smetí vďaka Hefty." Hefty je výrobcom plastových odpadkových vriec a na zviditeľnenie využíva práve túžbu Američanov, aby už bolo po kampani.
- Pondelok 12:00: Demokratka Hillary Clintonová aj jej republikánsky rival Donald Trump počas posledného víkendu pred voľbami navštevovali nerozhodnuté štáty, aby presvedčili voličov, že práve oni sú tou najlepšou voľbou pre Spojené štáty. Aktuálne predvolebné prieskumy síce favorizujú niekdajšiu prvú dámu, ale viac ako desiatka vyrovnaných štátov ukazuje na dramatické hlasovanie.
Profily kandidátov
Hillary Clintonová
Prvá žena nominovaná jednou z hlavných strán do boja o Biely dom. Voľby mnohým pripomínajú rok 2008, keď si zvolili prvého Afroameričana. Či pohlavie Clintonovej pomôže, je stále otázne. Jej republikánsky súper Donald Trump ju obvinil, že hrá „ženskou kartou“ a povedal, že ak by mal chromozóm Y, už by v prieskumoch viedol o päť percentuálnych bodov.
Prieskumy však naznačujú, že tento faktor nezohráva veľkú rolu, lebo Američania Clintonovej kandidatúru dlhodobo očakávali a nevzbudzuje silné emócie.
Júlový prieskum CBS News a New York Times ukázal, že len tridsať percent Američanov si myslí, že fakt, že Clintonová je žena, jej pomáha v kandidatúre. Podľa štrnástich percent ju to poškodzuje, 56 percent Američanov si myslí, že v tom nie je žiadny rozdiel.


Donald Trump
Je to rasista, klamár, xenofób, egomaniak a prívrženec násilia. Týmito slovami republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa nedávno opísal komentátor portálu Huffington Post. Nebol jediný.
Podobné prívlastky kontroverzný miliardár dostáva pravidelne a dávno predtým, ako definitívne minulý mesiac získal republikánsku prezidentskú nomináciu.
Čomu však skutočne možný budúci americký prezident verí? A ako by vyzerala Amerika pod jeho vedením?
Pozrite si zoznam vecí, ktoré by presadzoval Trump, ak by ho Američania zvolili do čela Bieleho domu.

