
MIAMI. Päť nelegálnych pracovníčiek, všetky s menom Maria, sa v štvrti Little Havana zúfalo snažia na poslednú chvíľu prihovoriť hispánskym voličom: My nemôžeme hlasovať, ale vy môžete. Hlasujte predčasne, aby nás prezident Donald Trump nedeportoval.
V Hialeah, tradičnej bašte kubánsko-amerických republikánov, sa podporovatelia demokratickej prezidentskej kandidátky Hillary Clintonovej zúčastňujú na farebnej autobusovej párty. Hrajú na bongá, tancujú rumbu, jedia kubánske zákusky a držia transparenty s nápisom Hispánci za Hillary.
V nóbl mestečku Coral Gables sa Maria Ballasterová, 60-ročná kubánska Američanka, ktorá vždy volila republikánov, zamýšľa nad tým, prečo práve volila dvojako. Na jednej strane podporila republikána Marca Rubia za senátora, ale v prezidentských voľbách hlasovala za Clintonovú. „Dôverujem Rubiovi, ale nedôverujem Pánovi Šialenému,“ hovorí Ballasterová.
Tu na Floride aj v celej krajine začínajú pribúdať znaky, že Hispánci sa v týchto voľbách zmobilizovali tak, ako nikdy v doterajšej histórii USA. Mobilizuje ich strach z republikánskeho prezidentského nominanta Donalda Trumpa.
Volia aj v noci
V Nevade sa tisícky voličov zoraďujú pred miestami, kde môžu voliť predčasne. V piatok v noci aj na latinskoamerickom trhu. Účasť v Clark County, domove Las Vegas, bola taká vysoká, že demokrati už v utorok mali podobný náskok ako pred štyrmi rokmi, keď prezident Barack Obama v Nevade vyhral o sedem percent.
Hispánci v podobne veľkých počtoch hlasovali predčasne aj v Colorade a Arizone a demokratom v týchto rozhodujúcich štátoch zvýšili nádeje na úspech.
“Trump skutočne postavil múr.
„
Predčasné hlasovanie nemusí nutne predznamenať konečný výsledok volieb. Niektorí analytici očakávajú, že v utorok, teda v oficiálny volebný deň, latinskoamerickí voliči už neprídu v takých počtoch.
Ale vyššiu volebnú účasť zaznamenali aj v štátoch ako Texas, kde sa demokrati nesústreďovali na zhromažďovanie hlasov.
Nie je to nezvyčajné
Prispieva k tomu hnev z Trumpovej urážlivej rétoriky o Hispáncoch a Mexiku. Clintonová by tak mohla ešte prekonať výsledok Obamu, keď v roku 2012 získal 71 percent hispánskych voličov.
„Trump skutočne postavil múr,“ hovorí Fernand Amandi, odborník Demokratickej strany na prieskumy, ktorý sa špecializuje na latinskoamerických voličov.
Experti, ktorí pozorne sledujú hispánskych voličov, však upozorňujú, že súčasné čísla o ich volebnej účasti sú len odrazom nárastu hispánskej populácie, ktorý bude pokračovať až do 30. rokov tohto storočia.