SME

Cesta naprieč Pensylvániou, kde Trumpa velebia aj nenávidia

Farmári si na stajne maľujú Trumpove reklamy, zarytí demokrati nechápu ich posadnutosť a Clintonovú vidia ako skúsenú političku.

Voliči Donalda Trumpa počas volebného mítingu. (Zdroj: TASR/AP)

ALIQUIPPA, PENSYLVÁNIA. Keď prechádzate cez toto ospalé mesto, okolo vidieť zadebnené domy a kostry budov, v ktorých sa kedysi lial roztavený kov. Keď sa zastavíte v Babichovej rodinnej reštaurácii, nájdete aj podporovateľov Donalda Trumpa.

Joshua Carr má 35 rokov a je jedným z nich. Je majiteľom reštaurácie a so svojou mladou rodinou túži po radikálnej zmene, ktorú ponúka práve Trump. „Všetko na svete je pokašľané,“ hovorí a sťažuje sa na to, že zanikol aj najväčší oceľový komplex pri rieke Ohio – Jones & Laughlin. Zle sú na tom ľudia aj práca. „Dostaňte tam Trumpa a opäť budeme víťaziť,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Carr, demokrat, ktorý predtým volil Baracka Obamu, je prvým človekom, ktorého sme stretli počas minulotýždňového výletu – ktorý sa začal v západnej Pensylvánii a skončil sa 350 míľ východnejšie na prosperujúcom predmestí Philadelphie – a odráža sľuby aj výzvy, ktorým čelí republikánsky kandidát v tomto rozhodujúcom štáte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Trump zaujal najmä bielu robotnícku vrstvu. Štát, v ktorom naposledy vyhrali republikáni v roku 1988, je však plný rozmanitých voličov, ktorí sa vo veľkomestách obávajú Trumpovej zmeny a na vidieku ju vítajú.

Cesta naprieč Pensylvániou ukázala, že kým je priemyselný región posiaty Trumpovou kampaňou, čím idete východnejšie, počet jeho podporovateľov klesá. Mestá ako Pittsburgh a mnohé predmestia sú stále baštou demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej, ktorá tu vedie v prieskumoch počas celého roka až dodnes.

Prečítajte si tiež: Hispánci sa boja Trumpa. Clintonovú volia skôr a často aj cez zuby Čítajte 

Pre Trumpa – ktorý v nedeľu pokračoval v kampani práve v meste Moon v Pensylvánii, sú najväčšou výzvou umiernení voliči, ktorí vnímajú jeho hulvátsky populizmus ako niečo, čo nabúralo ich americké životy. Clintonovej výzvou je zase volebná účasť v bohatších mestách.

Oproti v Babich’s sedí 69-ročný Phil Patton. Veterán z Vietnamu vyštudoval na blízkej strednej škole s bratom legendárneho futbalového trénera Mika Ditku, ktorý odtiaľto pochádza. „Vždy sme boli domovom šampiónov. Je to spôsob, akým sme všetci boli vychovaní,“ hovorí Patton.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ale aj Patton tvrdí, že mesto Aliquippa sa zmenilo a zmenil sa aj on. Tento rok bude dlhoročný demokrat voliť Trumpa: „Je šialený a otvára si hubu. Nie je čestný. No ak by nebolo jeho, krajina by to mohla zabaliť.“

John Rita a Bill Battisti sú podobne sklamaní, no Trumpa nepodporujú. Obaja 76-roční demokrati videli počas svojho života mužov ako Trump a „prekukli sme ich“, hovorí Rita. „Hovorí, že dostane späť oceliarne. Čo nechápe, že tie už sú preč? Dnes je tam tráva. Čo spraví, rozhádže tam nejaké semienka a oceliarne vyrastú?“ pýta sa Rita.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4RCS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Sklamaný Wout van Aert po flámskej klasike Dwars door Vlaanderen 2025.

Neilson Powless zarmútil trojicu elitných jazdcov tímu Visma.


Tomáš Zigo prekonáva brankára Pavla Kantora v dueli HC Košice - HKM Zvolen v prvom zápase semifinále play-off Tipos extraligy.

Tri zo štyroch gólov padli až v záverečnej desaťminútovke.


a 1 ďalší
Atlético Madrid - FC Barcelona: ONLINE prenos z odvety semifinále Španielskeho pohára.

Sledujte s nami ONLINE prenos z odvetného semifinálového zápasu Španielskeho pohára: Atlético Madrid - FC Barcelona.


Milan Škriniar v drese Fenerbahce Istanbul.

Fenerbahce zostrelil dvoma gólmi v úvodnej polhodine Osimhen.


SkryťZatvoriť reklamu