- Briti si vo štvrtkovom referende odhlasovali odchod z Európskej únie. V celonárodnom hlasovaní sa za odchod vyslovilo 17,4 milióna ľudí. Za zotrvanie v únii hlasovalo 16,1 milióna ľudí. Odchod chceli podľa prieskumov prevažne starší ľudia a obyvatelia menších miest a dedín. Prepočítané na percentá: za odchod hlasovalo 51,9 percenta voličov, zostať chcelo 48,1 percenta ľudí.
- *Priebeh referenda a výsledky (štvrtkové spravodajstvo minúta po minúte)
- *Európa reaguje na Brexit (piatkové spravodajstvo minúta po minúte)
- *Reakcie osobností
- *Komentár šéfredaktorky SME Beaty Balogovej po oznámení výsledkov
- *Dôvody, prečo sa Briti nakoniec rozhodli odísť
- Odchod nie je okamžitý a v každodennom živote sa veci ešte dlho nezmenia. Británia bude teraz niekoľko rokov rokovať s Európskou úniou a dohodne sa na nových pravidlách pre obchod či na ochranu hraníc.
- *Ako budú prebiehať rokovania
- Hlasovanie za odchod z únie položilo britskú vládu a môže roztrhnúť celú krajinu. Premiér David Cameron po vyhlásení výsledkov referenda odstúpil z funkcie. Škóti, ktorí podľa výsledkov hlasovali prevažne za zotrvanie v únii, oznámili, že chystajú referendum o odčlenení sa od Veľkej Británie. Úspech britských euroskeptikov však povzbudil ich náprotivky v celej Európe. Po referende začali volať euroskeptici v Holandsku či Francúzsku.
- *Ako Cameron zavliekol Britániu k referendu, keď sa pokúšal zachrániť vlastnú stranu
- *Možný nástupca Camerona je Boris Johnson - tvár Brexitu
- Po oznámení výsledkov začala prudko padať britská libra. Zosunula sa na najnižšiu úroveň za 30 rokov. Padali aj akcie britských firiem. Napríklad materská firma automobilky Jaguar stratila po začiatku obchodovania 12 percent hodnoty.
- Otrasy pocíti hospodárstvo Británie aj celej Európskej únie. Brexit tiež môže skomplikovať život niektorým slovenským firmám. Najmä tým, ktoré do Británie veľa vyvážajjú alebo dovážajú. Bezprostredne sa budú musieť vyrovnať s prudkým poklesom hodnoty libry a dlhodobo im hrozia nové clá a pravidlá komplikujúce obchod. Výrazné problémy ale pravdepodobne mať nebudú.
- Najväčším problémov nasledujúcich mesiacov bude neistota. Firmy sa budú báť investovať do prostredia, ktoré sa môže po dohode s úniou výrazne zmeniť. Ľudia zo Slovenska budú môcť v Británii pracovať najmenej ďalšie dva roky - bez obmedzení.
Čo by ste ešte mali vedieť?





