WASHINGTON. Rámec pre zastavenie bojov v Pásme Gazy a prepustenie rukojemníkov, ktorý vzišiel z rokovaní predstaviteľov Spojených štátov, Izraela, Egypta a Kataru, chcú zainteresované strany odovzdať Hamasu.
Uviedol to v pondelok katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.
Ženy a deti výmenou za prúdenie pomoci
Katarský premiér na podujatí think tanku Atlantická rada vo Washigtone povedal, že nedávne rokovania v Paríži priniesli "dobrý pokrok".
Potvrdil, že sa stretol so šéfom americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Williamom Bunskom a vysokopostavenými bezpečnostnými predstaviteľmi Egypta a Izraela, aby rokovali o zastavení bojov v Pásme Gazy.

Výsledkom stretnutia bol podľa Ál Sáního rámec pre postupné prímerie, v rámci ktorého majú militanti najprv prepustiť zo zajatia ženy a deti výmenou za prúdenie pomoci do Pásma Gazy.
Zapojené strany "dúfajú, že sa im podarí odovzdať tento návrh Hamasu a dosiahnuť, aby sa do procesu pozitívne a konštruktívne zapojil", dodal katarský premiér. Uviedol tiež, že Hamas pred rokovaniami vyslovil "jasnú požiadavku" na "trvalé prímerie", k čomu by súčasný návrh "mohol v budúcnosti viesť".
Od vypuknutia vojny v Pásme Gazy pôsobí Katar ako sprostredkovateľ medzi znepriatelenými stranami.
V zajatí zostali desiatky Izraelčanov
Boje v palestínskej enkláve vypukli po koordinovanom útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra, na ktorý izraelská armáda reagovala odvetnými útokmi.
Izraelské úrady tvrdia, že v zajatí ostáva 132 rukojemníkov. Hamas prepustil 105 rukojemníkov na konci novembra v rámci týždňového prímeria, ktoré sprostredkoval Katar.
Izrael výmenou za to oslobodil 240 Palestínčanov z izraelských väzníc. V zajatí únoscov zahynulo podľa Izraela najmenej 28 ľudí.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?