TEL AVIV. Keď sa siedmeho októbra o pol siedmej ráno tieto mladé Izraelčanky prebudili, ešte netušili, že sa zapíšu do histórie ako členky prvých ženských obrnených posádok v Izraeli - a možno na celom svete -, ktoré sa zúčastnia ostrých bojov.
V rozhovore s izraelskou televíznou stanicou Channel 12 z minulého týždňa tieto vojačky hovorili o tom, ako sa rútili v tankoch po hlavných cestných ťahoch, aby sa čo najskôr dostali do niektorej z dvadsiatky obcí na juhu Izraela, ktoré sa toho rána stali terčom masívneho útoku radikálneho palestínskeho hnutia Hamas.
A prehovorili aj o tom, ako potom likvidovali jeho ozbrojencov a ako zabezpečovali prelomy na hranici s Pásmom Gazy. O reportáži napísal denník The Times of Israel.
Došlo nám, že sme vo vojne
Jedna z dôstojníčok tejto jednotky, ktorá sa predstavila ako Hagar, stanici Channel 12 povedala: "(Veliteľ) príde o 6.30 h do našej izby, prebudí ma a hovorí, že krajinu infiltrovali teroristi. V skutočnosti nám ešte nedochádzalo, o akú obrovskú udalosť pôjde."
Tieto vojačky patria do roty výlučne ženských tankových posádok, ktorá sa po dvojročnom pilotnom programe stala v minulom roku trvalou súčasťou izraelskej armády. Táto rota v rámci zmiešaného práporu ľahkej pechoty Caracal bežne operuje pozdĺž hraníc s Egyptom - a nepočíta sa s ňou pre vojnové nasadenie.
Ráno 7. októbra však tieto ženy opustili svoju základňu pri dedine Nicana na egyptskej hranici, nasadli do tankov a jedného obrneného humvee a vyrazili čo najrýchlejšie na sever. Padlo jedno z množstva veľmi neštandardných rozhodnutí, ktoré boli izraelskí velitelia toho dňa nútení urobiť, a tanky dostali povolenie na jazdu po civilných cestách - a to oveľa vyššou ako povolenou rýchlosťou.

Vojačky najprv objavili prelomy v hraničnom plote s Pásmom Gazy a narazili na desiatky ozbrojencov. Jeden tank zanechali tam, aby chránil hranicu a zabránil ďalšiemu prílevu útočníkov cez hranicu do Izraela, druhý tank vyslali do boja s teroristami v kibuci Sufa a samy zamierili do vedľajšieho kibucu Cholit.
Jedna z veliteliek obrnenej posádky Karni hovorila o skaze, ktorej boli pri príchode k tomuto kibucu svedkami. "Došlo nám, že sme vo vojne," povedala.
"Bolo mi povedané, že vo všetkých stromoch okolo mňa sú poschovávaní teroristi, tak sme jednoducho začali strieľať. Začali sme páliť protibunkrové strely na teroristov, ktorí boli blízko, a potom mínometné granáty na tých, ktorí boli ďalej," opísala v reportáži ďalšia dôstojníčka jednotky menom Michal.
"Videla som naše zásahy, videla som ich padnúť," dodala.
Jednoducho ich prejdi
Ďalšia veliteľka Hila povedala, že ani jedna z nich nebola vycvičená na používanie zbraňového systému inštalovaného na obrnených vozidlách humvee. "V priebehu desiatich minút sa z nás všetkých stali expertky: Ako to spustiť, ako strieľať, ako dupnúť na brzdy," povedala.
"Blížili sme sa k hranici a zbadali sme obhorené telá teroristov, ktorí sa schovávali v stromoch. Stále sme strieľali, keď sme prechádzali okolo, aby sme mali istotu, že sme dostali všetkých," spomínala Michal.
Ďalšia veliteľka, tiež menom Michal, opísala svoju skúsenosť z jedného z hraničných prelomov na juhu Pásma Gazy.
"Ako sme išli ďalej, uvedomili sme si, že tých prvých 50 teroristov - to bol len začiatok. Potom sme začali dostávať správy od očitých svedkov z kibucu Cholit, takže som nechala jeden tank na hranici, povedala jeho obsluhe, že má povolenie strieľať podľa ľubovôle, a vyrazila som do Cholitu," uviedla.
"Všade sme videli teroristov a ja som povedala vodičke - jednoducho ich prejdi... Prišli sme tam, brána bola zatvorená, vybehol vojak a v šoku kričal: 'Teroristi, teroristi!' Tak sme tú bránu prerazili," dodala.

Rozhodli o výsledku boja
Na otázku, ako sa pri streľbe na teroristov cítili, sa vojačky tvária stoicky. "Mám pocit, že presne na to sme boli vycvičené. Boli sme pripravené naozaj na všetko," povedala stanici Channel 12 veliteľka, ktorá sa predstavila ako Tamar.
"Jednoducho sme robili len to, čo naše hlavy a ruky vedeli. V tej chvíli nerozmýšľate štýlom: 'Zachránim tamtoho človeka, alebo tamten dom?' Chápete - tu je terorista a ja ho musím zabiť skôr, ako sa dostane do niektorej z pohraničných obcí," dodala.
Novovymenovaný veliteľ brigády Paran, plukovník Šemer Raviv, je na svoje ženské posádky obrnených vozidiel, ktoré v ten deň bojovali s teroristami nepretržite zhruba 17 hodín, náležite pyšný. "Keď ich tanky prišli, rozhodli o výsledku boja," povedal Raviv v reportáži.
"Akonáhle zaujali tie dve pozície... teroristi pochopili, že môžu buď utiecť, alebo zomrieť. A tie dievčatá v tých tankoch, tie bojovníčky, v danú chvíľu len s troma tankmi v útoku, bojovali nanajvýš impozantne. Spôsobom, na ktorý pritom zrejme neboli vôbec pripravené. Pálili vo vnútri izraelských obcí, jazdili po civilných cestách a myslím si, že vďaka ich akciám v tejto oblasti sme zabránili tomu, aby útok Hamasu postúpil ďalej na juh," dodal Raviv.
Chlapi alebo dievčatá, čo na tom záleží?
Vojačky sa však nechcú nechať potľapkávať po pleci za vykonanú "historickú" bitku. "No a čo? Čo na tom záleží? Vedel snáď ten terorista, že sú v tých tankoch dievčatá? Nie. Myslíš si, že videl, ako Michal trčia spod helmy vlasy? Nie. Chlapi alebo dievčatá, čo na tom záleží?" pýta sa Hila.
Tamar súhlasí. "Stále hovoríte 'hrdinky' a 'historické'... Nepripadám si ako hrdinka. Pripadám si ako vojak, ktorý dostal úlohu a splnil ju. Myslím, že by to urobil každý," povedala.
"Toto nebola bitka s ľudskými bytosťami. Nebola v tom žiadna ľudskosť a mojím cieľom je chrániť ľudí. Ich cieľom bolo ľudí zabíjať," dodala Hila.
Hagar zase povedala, že nebol ani čas sa báť: "Myslíte na civilistov uväznených vo svojich domovoch, na ľudí, ktorí nás potrebovali. Asi chápete, že na strach nezostal žiaden priestor. "
Ženy v izraelskej armáde
Kritici integrácie žien do armády ju často spochybňujú ako nebezpečný sociálny experiment s možnými dôsledkami pre národnú bezpečnosť, zatiaľ čo jej obhajcovia ju väčšinou vychvaľujú ako dávno potrebné opatrenie, ktoré už bolo zavedené v mnohých západných krajinách.
Izraelská armáda trvá na tom, že umožňuje ženám slúžiť na bojových pozíciách z praktických dôvodov, a nie kvôli sociálnej agende, pretože potrebuje všetky ženy a mužov, ktorých má k dispozícii.
Pre plukovníka Raviva je bitka zo 7. októbra jasným dôkazom, že ženské bojové jednotky majú v izraelskej armáde svoje pevné miesto.
Vojna: Izrael vs. Palestína a Hizballáh
- Všetky informácie a správy o kríze na Blízkom východe
- Rok od útoku Hamasu. Ako sa zmenil Blízky východ
- Hamas vs. Izrael: Porovnanie armád
- Ako vznikol štát Izrael?
- Z čoho pramení izraelsko-palestínsky konflikt?