Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Po necelých dvoch mesiacoch sa zdá, že sa Ukrajincom odvážna operácia Pavučina vyplatila. Zničili niekoľko ruských strategických bombardérov a predovšetkým zvyšok zahnali na Ďaleký východ. Po akcii sa znížili útoky strelami s plochou dráhou letu na ukrajinské mestá. Má to však svoje ale.
Agresor prišiel po nálete desiatok malých dronov na päť svojich základní najmenej o sedem turbovrtuľových Tu-95MS a štyri prúdové Tu-22M3. Okamžite zobral stroje schopné letu a poslal ich na Sibír, čo najďalej od ukrajinských hraníc.

Zdá sa, že teraz lietajú menej a odpaľujú aj menej riadených striel na civilistov. Inými slovami, ukrajinský nálet dosiahol svoj strategický cieľ, píše server Trench Art, ktorý sa venuje ruskej agresii na Ukrajine.
Na papieri disponovalo ruské letectvo pred operáciou Pavučina maximálne 120 bombardérmi. Vrátane štyroch desiatok Tu-95, viac než päťdesiatimi Tu-22M a pätnástimi alebo šestnástimi Tu-160. V skutočnosti mohlo byť schopných letu len asi 80 bombardérov, tvrdí Trench Art.
Tu-95MS (v kóde NATO Bears - "medvede") zohrávali hlavnú úlohu pri bežnom odpaľovaní riadených striel Ch-101. Pri jednom nálete odpálil strategický bombardér osem striel. Podľa leteckého experta Toma Coopera pravidelne vzlietlo vzhľadom na vek strojov iba desať až dvanásť tupolevov.

Teraz sa 38 zo 44 lietadiel Tu-95MS, ktoré dokázala identifikovať analytická skupina AviVector, nachádza na leteckej základni Ukrajinka, vzdialenej 6000 kilometrov od Ukrajiny.
Bombardéry musia lietať dlhšie trasy, aby mohli vypáliť strely s doletom 3500 kilometrov. To zvyšuje opotrebovanie a ďalej komplikuje už aj tak náročnú údržbu.
Nemalo by byť podľa Trench Art prekvapením, že úderov strelami Ch-101 ubúda. V máji vypálili Rusi pri jednom nálete desiatky striel, v júni ide väčšinou o jednotky. Podľa washingtonského Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) útlm útokov riadenými strelami prišiel už na začiatku roka.
ISW ponúka dve vysvetlenia. Jedným z nich je pomalá degradácia flotily Tu-95MS urýchlená ukrajinským útokom. Kremeľ však tiež môže riadenými strelami zámerne šetriť a skladovať ich.
Ročne vyrobí Rusko šesťsto striel Ch-101, ich cena sa pohybuje v prepočte okolo 10 miliónov dolárov za kus.

Navyše sa Rusi prispôsobili situácii. Napriek úbytku útokov riadenými strelami so 400-kilogramovou hlavicou, podstatne vzrástli nálety dronmi Šáhid v hodnote v prepočte 200-tisíc dolárov.
Ich hlavica síce váži 90 kilogramov, ale Rusi kompenzujú menšiu nálož väčším počtom bezpilotných strojov. Pri každom nálete ich mieria na ukrajinské mestá stovky.
Vojna na Ukrajine
