Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz.
Rusko a Ukrajina po troch rokoch od začiatku vojny uskutočnili najväčšiu výmenu zajatcov. Obe znepriatelené krajiny prepustili tisícku vojakov. Ruské rodiny však tvrdia, že muži neboli vôbec prepustení domov, a to aj keď boli vážne zranení. Namiesto toho ich čakalo odvedenie na front. Niektorí príbuzní sa teraz zúfalo obracajú na úrady - a iní dokonca dúfajú, že ich blízki zostanú v zajatí.
O tom, ako Rusi zaobchádzajú s vojnovými väzňami, veľa prezradilo video, ktoré obletelo sociálne siete v polovici júna. Z mobilného telefónu prepusteného vojaka počuť hlas jeho matky.
"Nechcela som, aby ťa vymenili. Domov sa nedostaneš," tvrdí, zatiaľ čo mladík sa smeje. "Pošlú vás na hranice s Bieloruskom a potom pôjdete späť na front. Mal si tam zostať," pokračuje. Evidentne nahnevanému ruskému vojakovi zamrzne úsmev a následne ju poprosí, aby už situáciu pred kamerami ďalej nerozoberala.
Loading
...
Nezávislý ruský portál Okno hovoril s niekoľkými príbuznými ruských vojnových zajatcov. Ich príbehy ukazujú, čo v prípade návratu mužom hrozí. Pozornosť vyvolali aj rôzne videá na internete, v ktorých manželky prosia, aby ich manželia neboli po výmene vrátení do vojny.
Šesť črepín v chrbte a amputácia prstov
O svojom bratovi hovorila napríklad Jana.Dvadsaťtriročný Kirill Putincev pochádza z mesta Borzia a vojenskú zmluvu podpísali v máji 2024. Predtým si odpykával trest vo väzení za krádež. O dva mesiace neskôr s ním Jana stratila spojenie.
Jana sa snažila kontaktovať armádu. Nedostala žiadne informácie a tak sa rozhodla pustiť do pátrania sama. A sama zistila, že Kirilla zajali. "Nakoniec som dostala správu, že žije," povedala.
Priznáva, že jej pomohlo zverejnenie videa s Irinou Kryninovou, Ruskou, ktorá sa spojila s ukrajinským projektom "Chcem nájsť", ktorý pomáha Rusom zistiť, čo sa stalo s ich príbuznými vo vojne.
Jana je podľa Okna jednou z mála príbuzných zajatých ruských vojakov, ktorí sú ochotní o situácii otvorene hovoriť. Ostatní priznávajú, že sa boja, aby neublížili sebe a svojim príbuzným.

"Je mi jedno, či ma niekto udá. Môj brat má šesť trieštivých rán. Amputovali mu prsty. A teraz ho hádžu späť na front. Jedenásť mesiacov sme bojovali, aby sme ho dostali zo zajatia - a nie aby sme ho poslali na smrť," povedala.
V rozhovore s Irinou Kirill povedal, že narukoval len pre peniaze, ale potom to začal ľutovať. "Neuplynie deň, aby neľutoval, že sa zapojil do tejto prekliatej vojny," priznáva jeho sestra.
O Kirillovej výmene sa rodina dozvedela deň predtým, 5. mája tohto roka. Na zoznam sa podľa Jany dostal pod podmienkou, že sa nevráti späť do bojov. Ani návrat domov sa však neuskutočnil.
"Priviezli ho do Moskovskej oblasti, kde ho FSB niekoľkokrát vypočúvala," povzdychla si. Kirilla hneď po tom previezli späť na Ukrajinu.
"Povedali mu, že nedostane žiadnu dovolenku a že neexistuje možnosť prepustenia zo zdravotných dôvodov. So zraneným chrbtom a chýbajúcimi prstami ho vrátili späť na front," uviedla.
Kirill sa onedlho psychicky zrútil. Po pokuse o samovraždu bol prevezený do psychiatrickej liečebne v Donecku. "Stále sa trasie, desí ho, že ho pošlú späť do boja. Keď mu zavolám, ani ma nespoznáva," opísala.
Ďalší vojak anonymne priznáva, že o samovraždu sa pokúšajú mnohí z nich. "Nikto sa nechce vrátiť," povedal jeden vojak. "Zopár ich malo šťastie, že sa dostali do nemocnice. Iným len zalepili rany a poslali ich späť. Všetci sme boli v jednotke č. 42038, posielajú nás na útočné misie," vysvetlil.
Kým tam je, je ešte v bezpečí
Video zverejnila aj Marina, manželka vojaka Alexeja Frolova. Tá v nahrávke rovnako žiada úrady, aby po prepustení jej manžela vrátili domov a nie na front.

Marina priznala, že napriek tomu, že jej manžel sa konečne priblížil k výmene, prvýkrát po viac ako ročnom čakaní si už nepraje, aby sa to stalo.
"Strávila som takmer pol roka snahou ho nájsť. A teraz vidím, ako sú vymenení muži posielaní rovno späť na Ukrajinu - priamo do bojov. Túto výmenu už nechcem. Je to, ako by boli oslobodení zo zajatia, len aby sa z nich znova stali otroci," povedala s tým, že spolu s ďalšími ženami písali ombudsmanovi i prezidentovi, aby ich prepustení muži mohli ísť domov.
"Nemôžem sa zbaviť pocitu, že kým tam ešte je, je v bezpečí. Hovorí, že ho nemučia a že zostane nažive."
Radšej si odsedím trest
Niektorí vojaci priznávajú, že si radšej odsedia svoje tresty vo väzení, než aby sa vrátili späť do vojny. Na výmenu čaká aj dvadsaťročný Daniel, jeho matka Tatiana Oknu potvrdila, že by ho radšej tiež videla vo väzení.
"Dovolili mi s ním raz hovoriť. Povedal mi: ,Pokiaľ mi dajú trest, radšej si odsedím tri až sedem rokov, Ale nevrátim sa'," zverila sa Tatiana.
Rovnaký názor má aj Kirill, Jana potvrdila, že rodina je pripravená najať si právnika, ale bojí sa, že sa ani nedostane na súd.
Obhajcovia ľudských práv zdôrazňujú platnosť článku 117 Ženevských konvencií, ktoré zakazujú návrat bývalých vojnových zajatcov do vojenskej služby. Rusko ani Ukrajina toto pravidlo nedodržiavajú.
"Každá zmluva s ruským ministerstvom obrany je vlastne na neurčitý čas. A v ruskom zákone existuje medzera: vzhľadom na to, že prebieha aktívna nepriateľská akcia a neexistuje žiadne formálne prímerie, vojnoví zajatci zostávajú klasifikovaní ako vojaci v aktívnej službe," povedal Oknu jeden z odborníkov.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine