KYJEV. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zomrelo v ruskom zajatí viac ako 200 ukrajinských vojnových zajatcov, píše agentúra AP. K mnohým úmrtiam pravdepodobne prispelo týranie, dodala agentúra s odvolaním sa na zástupcov ľudskoprávnych organizácií, OSN, ukrajinskej vlády a ukrajinskej súdnej lekárky, ktorá vykonala desiatky pitiev mŕtvych vojnových zajatcov.
Ruské úrady na žiadosť o komentár nereagovali.
Čoraz častejšia tuberkulóza
Ukrajinského vojaka Serhija Hryhorjeva ruská armáda zajala v roku 2022, keď bránil mesto Mariupoľ. Jeho rodina napriek tomu verila, že sa nakoniec vráti domov v poriadku. Rusko je totiž podľa medzinárodného práva povinné chrániť vojnových zajatcov, napísala AP.
Do vlasti sa však vrátili len pozostatky päťdesiatdeväťročného muža. V ruskom úmrtnom liste sa uvádzalo, že zomrel na mŕtvicu. Pitva vykonaná na Ukrajine a slová iného bývalého vojnového zajatca, ktorý s ním bol väznený, však svedčia o násilí a zanedbávaní lekárskej starostlivosti zo strany jeho väzniteľov, píše agentúra.
Pravda je skľučujúca, povedal štyridsaťosemročný Oleksij Hončarov, ktorého Rusi s Hryhorjevom zadržiavali v kolónii v ruskom meste Kamensk-Šachtinskij. Hryhorjev podľa neho čelil rovnako tvrdým trestom ako ostatní vojnoví zajatci.
"Všetci boli bití bez výnimky. Niektorí menej, iní viac, ale všetci," opísal Hončarov, ktorý sa vrátil na Ukrajinu vo februári pri jednej z výmen vojnových zajatcov. U neho samotného zdravotníci po návrate domov diagnostikovali tuberkulózu, čo je medzi ľuďmi vracajúcimi sa z ruského zajatia čoraz častejší jav.
Hoci Hončarov mesiace cítil bolesť na prsiach, bitie podľa jeho slov neprestávalo a čelil mu niekedy aj po tom, čo žiadal o lekársku starostlivosť, ktorej sa nedočkal. Hryhorjev, ktorý bol na začiatku fyzicky silný, postupom času začal prejavovať známky fyzického úpadku: trpel závratmi, únavou a nakoniec nemohol ani chodiť bez cudzej pomoci, opísala AP. Napriek jeho zhoršujúcemu sa stavu mu však vo väzení podľa Hončarova poskytovali len minimálnu zdravotnú starostlivosť.
Strážcovia nakoniec Hryhorjeva podľa jeho spoluväzňa umiestnili do malej cely, ktorá bola vlhká, chladná a bez osvetlenia. Zostať s ním mal iný ukrajinský zajatec, záchranár. O mesiac neskôr Hryhorjev v cele zomrel.
Podľa ruského úmrtného listu to bolo 20. mája 2023. O necelý rok neskôr sa rodine ozvala ukrajinská polícia s informáciou, že z Ruska dorazilo telo s úmrtným listom vypísaným na Hryhorjevovo meno. Jeho totožnosť potvrdil test DNA. Pitva vykonaná na Ukrajine však spochybnila tvrdenia Rusov o mŕtvici. Dospela k záveru, že vykrvácal po pomliaždení brucha, keď utrpel aj poranenia sleziny.
Problém pri určovaní príčiny smrti
Zástupcovia ľudskoprávnych organizácií či ukrajinských úradov považujú ukrajinských zajatcov zosnulých v ruských väzniciach za ďalší dôkaz toho, že Rusko zaobchádza so zajatými vojakmi systematicky brutálne.
Nezrovnalosti v pitevných správach a repatriácii tiel, ktoré sú zmrzačené a v rozklade, podľa nich svedčia o snahe zakryť údajné mučenie, hladovanie a zlú zdravotnú starostlivosť vo väzniciach a detenčných zariadeniach v Rusku a na okupovanom území Ukrajiny.
V ruskom zajatí zahynulo najmenej 206 ukrajinských vojnových zajatcov, píše s odvolaním sa na ukrajinské úrady AP. Ďalších 245 ukrajinských vojnových zajatcov podľa ukrajinských prokurátorov zabili ruskí vojaci na bojisku. Očakáva sa, že počet mŕtvych vojnových zajatcov porastie s tým, ako sa budú vracať ďalšie telá.
Ukrajinskí súdni lekári pritom podľa AP čelia značným ťažkostiam pri určovaní príčin smrti týchto ľudí. V niektorých prípadoch napríklad chýbajú v telách vnútorné orgány a ďalšou prekážkou býva pokročilá fáza rozkladu, v ktorej sa telá pri návrate nachádzajú.
AP hovorila s príbuznými 21 ukrajinských vojnových zajatcov, ktorí zomreli v zajatí. Pitvy vykonané na Ukrajine zistili, že päť z nich zomrelo na zlyhanie srdca, vrátane vojakov vo veku 22, 39 a 43 rokov. Štyria ďalší zomreli pre tuberkulózu alebo zápal pľúc a u troch bola príčinou smrti infekcia, dusenie a poranenie hlavy.
Podľa Inny Padejovej, ktorá vykonáva pitvy vrátených ukrajinských vojakov, fyzické týranie a neliečené zranenia či choroby pravdepodobne prispeli k smrti mnohých.
Moskva sa k správe AP nevyjadrila. Už skôr obvinila Ukrajinu zo zlého zaobchádzania s ruskými vojnovými zajatcami. OSN to čiastočne potvrdila, hoci uviedla, že prehrešky zo strany Ukrajincov sú oveľa menej časté a menej závažné ako to, z čoho je obviňované Rusko, píše AP.
Správa OSN z roku 2024 uvádza, že 95 percent prepustených ukrajinských vojnových zajatcov čelilo systematickému mučeniu. Väzni popisovali bitie, elektrické šoky, dusenie či sexuálne násilie.
Správa podľa AP tiež uvádza, že niektorí ruskí vojnoví zajatci čelili zlému zaobchádzaniu zo strany ukrajinských vojakov tesne po ich zajatí, vrátane bitia, vyhrážania sa a elektrických šokov. To však podľa správy ustalo, akonáhle boli prevezení do oficiálnych ukrajinských väzníc.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine