Článok pôvodne vyšiel na Aktuálně.cz
Nádej na návrat k hraniciam z roku 1991 alebo 2022 je veľmi malá. Teda aspoň podľa ukrajinského veľvyslanca v Spojenom kráľovstve a bývalého vrchného veliteľa ozbrojených síl Valerija Zalužného.
Ten vo svojom prejave na konferencii Export bezpečnosti varoval, že Rusko má stále prostriedky na pokračovanie vojny.
"Dúfam, že v tejto sále nie sú ľudia, ktorí stále dúfajú v nejaký zázrak alebo div, v nejakú bielu labuť, ktorá prinesie Ukrajine mier, hranice z roku 1991 alebo 2022 a potom veľké šťastie," tlmočí Zalužného slová web Kyiv Post s odkazom na ďalšie médiá.
Zalužnyj tiež zdôraznil, že schopnosť Ruska viesť vojnu na Ukrajine závisí predovšetkým na jeho dostupných zdrojoch. Od konca roku 2023 podľa neho Kremeľ prešiel na opotrebovaciu vojnu.

Možnosť Ukrajiny zvíťaziť vidí iba v úplnom rozbití bojaschopnosti Ruska. "Mám na mysli zničenie jeho vojensko-ekonomického potenciálu." Ukrajina teraz podľa neho zápasí s veľkým nedostatkom ľudských zdrojov a nachádza sa v katastrofálnej ekonomickej situácii.
Zdôraznil, že je potrebné viesť vojnu o prežitie s využitím špičkových technológií - takú, ktorá maximalizuje dopady pre nepriateľa a zároveň minimalizuje náklady na ľudské zdroje a ekonomiku Ukrajiny.
"Ukrajina nie je z demografického a ekonomického hľadiska schopná ďalšej vojny a nemala by na ňu ani myslieť," doplnil.
Loading
...
Vojna zásadne zmenila spôsob boja
Zalužnyj otvorene vyjadruje svoje názory na globálne záležitosti a meniacu sa povahu vojny.
Koncom apríla otvorene prehovoril o tom, ako ruská invázia v plnom rozsahu zmenila podobu modernej vojny aj regionálny poriadok. Podľa neho predovšetkým vďaka bezpilotným lietadlám.
"Vojna na Ukrajine sa stala hybnou silnou mnohého, čo viedlo k zmene svetového poriadku. K tejto zmene už prišlo. A nezávisí na tom, či ju súčasní politici chcú vidieť, alebo nie," povedal.

Pripomenul zlomový okamih z leta roku 2023. "Jedno ráno, keď ukrajinské jednotky meter po metri prekonávali nepriateľské obranné línie, sa na oblohe objavili drony v takej miere, ktorá viedla k zmene celej architektúry bojov."
Podľa Zalužného sa aj vďaka bezpilotným systémom a digitálnym technológiám stali známe zbrane, ktoré po desaťročia určovali charakter vojny, minulosťou. "Už neexistujú," povedal dokonca.
"Obrnené vozidlá sa stali proti lacným dronom bezbrannými, a preto je ich používanie v iných typoch bojov dnes nemožné," doplnil s tým, že aj použitie drahých rakiet pre systémy protivzdušnej obrany je ekonomicky nepraktické.
Vojna sa dostala do slepej uličky
Prirovnaním k prvej svetovej vojne Zalužnyj varoval, že vojna sa dostala do praktickej slepej uličky - strategicky i fyzicky - pretože tradičná taktika už nie je schodná a rozsiahle útoky sú "takmer samovražedné".
Zalužnyj skritizoval aj politiku Spojených štátov. Hrozí podľa neho destabilizácia globálnej rovnováhy.
"USA ničia svetový poriadok," povedal na konferencii uznávaného think-tanku Chatham House na jar tohto roka.
A varoval, že prebiehajúce rokovania medzi USA a Ruskom môžu posilniť Kremeľ a oslabiť európsku bezpečnosť.
Napriek tomu vyzdvihol postavenie Ukrajiny na globálnej scéne. "Ukrajina nielen, že bráni východné krídlo NATO, ale tiež zaisťuje budúcu bezpečnosť Európy," povedal. "V budúcich piatich až desiatich rokoch by sa európska bezpečnostná architektúra bez Ukrajiny nezaobišla," dodal.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine