PARÍŽ, BRATISLAVA. "Nebudeme v tomto úsilí pokračovať týždne či mesiace. Spojené štáty majú aj iné priority," povedal o mierovom procese na Ukrajine americký minister zahraničia Marco Rubio v piatok po stretnutí s európskymi lídrami v Paríži.
Novinárov informoval, že Spojené štáty chcú v priebehu dní "vyhodnotiť, či je to schodné alebo nie," dodal s tým, že ak prímerie nemá nastať, Washington bude musieť ísť ďalej.
Donald Trump ešte počas volebnej kampane sľuboval, že vojnu, v ktorej Rusko napadlo Ukrajinu, vyrieši do 24 hodín, pripomenula BBC.
Trump sa pritom vo svojej snahe o vyriešenie konfliktu sústredil prakticky výlučne na vyvíjanie nátlaku na Ukrajinu, Spojené štáty na pôde OSN prestali podporovať rezolúcie odsudzujúce ruskú inváziu a aktuálne odmieta Ukrajine poskytnúť protivzdušné rakety Patriot za bežnú cenu.
Agentúra Bloomberg informovala, že na tom istom parížskom stretnutí Rubio európskym partnerom predostrel mierový plán, ktorý by Moskve za dlhodobejšie prímerie ponúkol uvoľnenie hospodárskych sankcií a vylúčenie možnosti, že by Ukrajina vstúpila do NATO.
"Ak Spojené štáty nedokážu prinútiť Ukrajinu ku kapitulácii, jednoducho odídu a potom obvinia Zelenského z neúspechu rokovaní," okomentoval na sieti X Rubiovo oznámenie Roman Šeremeta, profesor ekonómie z Case Western Reserve University v americkom Ohiu.
V článku sa dočítate:
- Aký je stav Trumpovho mierového procesu,
- čo sa medzitým deje medzi Ukrajinou a Ruskom,
- ako nový americký postoj komentujú experti a čo sa môže diať ďalej.
Moskva odmietla dve prímeria
Agentúra Reuters s odvolaním sa na tri európske diplomatické zdroje napísala, že Rubiove komentáre iba poukazujú na rastúcu frustráciu Washingtonu z ruskej neochoty ukončiť vojnu.
Delegácie Spojených štátov absolvovali v Saudskej Arábii sériu rokovaní s Ukrajinou aj s Ruskom, z ktorej vyplynuli dva čiastočné návrhy na zastavenie paľby - prvým bolo tridsaťdňové prímerie v celej vojne, druhým iba námorné prímerie v Čiernom mori.

Ukrajina s oboma možnosťami súhlasila, Rusko ich formálne privítalo, no kládlo si podmienky, čo znamenalo, že ani jedna podoba prímeria nenastala.
V platnosti bolo teoreticky iba moratórium na útoky na energetickú infraštruktúru, o ktorom kremeľský hovorca Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že uplynulo.
"Povedal som to už pred dvoma mesiacmi - pre súčasnú americkú administratívu je Ukrajina iba prekážkou v prehlbovaní vzťahov s Ruskom," zhodnotil situáciu Šeremeta.
O tom, že Rubio Európe predostrel zrušenie sankcií, píše aj Reuters. Podľa agentúry americký minister doplnil, že na parížskom stretnutí sa hovorilo aj o amerických bezpečnostných zárukách, pričom Rubio poznamenal, že "sa to dá dohodnúť tak, aby to bolo prijateľné pre každého," no Amerika má pred sebou vážnejšie výzvy.
Loading
...
Tými pravdepodobne myslel situáciu na Blízkom východe a priebežné napätie v súvislosti s iránskym jadrovým programom.
"Mierové rokovania vo Vietnamskej vojne trvali 1 723 dní. Rokovania o prímerí v Kórejskej vojne trvali 747 dní. Donald Trump je prezidentom 88 dní a jeho mierové rozhovory trvajú 65 dní. Marco Rubio naznačuje, že kabinet je pripravený ich zanechať," poznamenal na sieti LinkedIn Oleksandr Chara, ukrajinský diplomat a expert kyjevského Centra pre obranné stratégie.
Pokračovanie nie je jasné
Z Rubiových vyhlásení zatiaľ nie je zrejmé, či a ako sa zmení postoj Washingtonu k vojne.
Jeho vyhlásenie prišlo v čase, keď sa režim v Kremli cíti dostatočne sebaisto na to, aby na Ukrajinu ďalej útočil.
Ak Washington úsilie zanechá, pravdepodobne sa celé mierové rokovania skončia, pretože žiaden iný štát nedokáže naraz vyvinúť rovnaký tlak na Moskvu aj na Kyjev, poznamenáva Reuters.
Popritom ostáva otvorená otázka poskytovania či predávania ďalšieho amerického vojenského materiálu Ukrajine, poskytovania vojenských spravodajských informácií či dodržiavania amerických vojenských sankcií.
Situáciu zneprehľadnili aj výroky amerického viceprezidenta Jamesa Davida Vancea, ktorý sa v piatok v Ríme stretol s talianskou premiérkou Giorgiou Meloni.
Vance vyhlásil, že je ohľadom ukončenia vojny "optimistický". "Chcem premiérku informovať o niektorých rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou. Aj za posledných 24 hodín môžeme hovoriť o zaujímavých veciach. Sú to rokovania, takže nechcem predbiehať, ale cítim, že by sme túto brutálnu vojnu mohli ukončiť," povedal pred stretnutím s talianskou premiérkou podľa denníka Guardian.
Vanceovo vyhlásenie zaznelo niekoľko hodín po Rubiovom parížskom výroku, pripomenul denník.
Dostávajú sa k dohode o nerastoch
Ďalším momentom, pre ktorý nie je jasné, ako sa americký postoj mení, je dohoda s Ukrajinou o využívaní nerastných surovín. Tú Kyjev a Washington zatiaľ nepodpísali, no vo štvrtok predstavitelia oboch štátov podpísali memorandum o zámere vytvoriť partnerský investičný fond, ktorý by sa spolupodieľal na povojnovej obnove Ukrajiny.
"Americký ľud si želá investovať spolu s ukrajinským ľudom v slobodnej, zvrchovanej a bezpečnej Ukrajine," cituje z memoranda BBC. Dokument by mal byť prvým krokom k dohode o nerastoch, ktorú pôvodne Kyjev ponúkol Washingtonu ako kompenzáciu za ďalšiu vojenskú pomoc, prípadne bezpečnostné záruky.
Donald Trump ju však začal požadovať ako spätnú platbu za pomoc, ktorú Spojené štáty Ukrajine poskytli ešte za prezidenta Joea Bidena.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine