SME

Existuje vôbec alebo len na papieri? Čo sa deje s prímerím v Čiernom mori

Rusko si stále kladie podmienky.

Nákladná loď Laodicea v Bospore. Patrí sýrskej vláde a v roku 2022 pomáhala Rusku exportovať ukradnuté ukrajinské obilie. Nákladná loď Laodicea v Bospore. Patrí sýrskej vláde a v roku 2022 pomáhala Rusku exportovať ukradnuté ukrajinské obilie. (Zdroj: tasr/ap)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KYJEV, BRATISLAVA. Možnosť dosiahnuť zastavenie paľby v Čiernom mori je zatiaľ jediným výsledkom série rokovaní v Saudskej Arábii, pri ktorých delegácia Spojených štátov separátne rokuje s ukrajinskými a ruskými vyslancami.

Ukrajina už pristúpila na bezpodmienečné 30-dňové všeobecné prímerie, po čom si Rusko začalo klásť podmienky.

Súvisiaci článok Putin tvrdí, že je za prímerie, no ešte treba rokovať "o nuansách" Čítajte 

Čiernomorské prímerie sa zatiaľ črtá podobne. Len niekoľko hodín po tom, ako Spojené štáty oznámili, že obe strany s prímerím súhlasia, Moskva vyhlásila, že na prímerie pristúpi iba vtedy, ak Západ uvoľní sankcie uvalené na ruské banky, osobitne na poľnohospodársku banku Rosselchozbank, sprístupní platobný systém SWIFT a umožní Rusku prístup na trh s hnojivami a plodinami.

SkryťVypnúť reklamu

BBC pripomenula, že už v noci z utorka na stredu Moskva opäť zaútočila na ukrajinské prístavné mesto Mykolaiv.

Ukrajinský bezpečnostný expert Mykola Bielieskov na otázku SME, či prímerie vôbec nastalo, alebo existuje iba na papieri, odpovedal: "Ani ja neviem. Kým neuvidíme konkrétne činy, nedokážem to potvrdiť ani vyvrátiť."

Rusko sa svojimi podmienkami snaží dostať späť k čiernomorskej dohode o vývoze obilia, ktorú vyrokovalo Turecko a ktorá platila medzi júnom 2022 a júnom 2023. Ukrajina však medzitým začala používať alternatívnu obchodnú trasu a jej lode už nie sú vystavené ruským útokom.

Čo teda znamená čiernomorské prímerie, nastane vôbec a kto by z neho mohol benefitovať?

Bitku už vyhrali

Hoci prímerie je vítané, to čiernomorské by neznamenalo veľký posun, ani keby nastalo, píše v analýze Atlantic Council John E. Herbst niekdajší americký veľvyslanec na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

Píše, že v Čiernom mori sa za posledné roky nedeje žiadna významná bojová činnosť, keďže Ukrajina bitku o more fakticky vyhrala - námornými dronmi dokázala zahnať ruskú čiernomorskú flotilu na východ od Krymu.

"Trumpova administratíva túto dohodu chcela, pretože Kremeľ povedal, že nebude súhlasiť so všeobecným prímerím, ktoré Kyjev prijal už pred dvoma týždňami. Putinovým úmyslom je naťahovať rokovania, pretože chce dobyť viac ukrajinského územia," napísal Herbst.

Bielieskov upozorňuje, že slobodu moreplavby teraz zaručujú Ukrajinci. "A to bez akéhokoľvek ruského príspevku. Nie sme v tej istej situácii ako v lete 2022," dodáva.

Rusko však priebežne útočí na ukrajinské prístavy a podľa Atlantic Council aj na dopravné lode plaviace sa pod vlajkami tretích krajín. Bielieskov si preto myslí, že ak by sa Rusko zaviazalo neútočiť na prístavy a na obilné silá, dohoda o prímerí by mala jasný zmysel.

SkryťVypnúť reklamu

Rusko v roku 2023 od obilnej dohody odstúpilo. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov aj tento týždeň zdôraznil, že sa nenaplnila časť dohody, z ktorej malo benefitovať Rusko. Išlo práve o uvoľnenie sankcií na ruské banky a export.

Akékoľvek námorné prímerie, aj keby nastalo, nemá veľkú šancu zmeniť priebeh vojny, ktorá sa bojuje prevažne na pevnine, píše BBC.

Najväčšiu výhodu z naplnenia svojich podmienok by malo Rusko, ktoré má pre sankcie problém vyvážať poľnohospodárske produkty, upozornila pre stanicu Jenny Mathers, profesorka medzinárodnej politiky na univerzite v Aberystwythe.

"Ukrajina dokázala vyviezť množstvo svojej poľnohospodárskej produkcie cez Čierne more a zároveň úspešne zasahovať ruské lode, takže Rusko teraz Čierne more nevyužíva," poznamenala.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Je otázne, či nová dohoda o prímerí v Čiernom mori vôbec začne platiť. Kremeľ si kladie podmienky Čítajte 

Ukrajina našľapuje opatrne

Americký prezident Donald Trump rád tvrdí, že keby bol prezidentom v roku 2022 on, Rusko by Ukrajinu nenapadlo a jedným z jeho hlavných predvolebných sľubov bolo ukončenie vojny.

To sa zatiaľ Washington snaží dosiahnuť nátlakom na Ukrajinu, Moskva už jedno prímerie fakticky odmietla, keď si začala klásť podmienky, ktoré sa rovnali faktickej kapitulácii Ukrajiny.

Ukrajina sa pritom v očiach Washingtonu nesmie stať tým hráčom, ktorý by prímerie odmietal.

"Doterajšie vyhlásenia sú veľmi vágne, nepoznáme nuansy. Ukrajine určite záleží na tom, aby nebola vnímaná ako odporca Trumpovho mierového úsilia. Okrem toho, ak nastane prímerie len formálne, bez zmeny pre Ukrajinu, určite to prináša riziká, ale tie dokážeme zvládnuť. Ale zvonka sa zdá, že Rusko z tohto môže získať viac. Osobitne pri vývoze hnojív a pri sankciách," komentuje Bielieskov.

SkryťVypnúť reklamu

Rusko sa podľa neho viditeľne snaží využiť americké úsilie o čo najrýchlejší mier a vyťažiť z neho čo najviac.

Podobne to v analýze Atlantic Council číta aj bývalý americký veľvyslanec v Poľsku Daniel Fried. Rokovania zatiaľ vyprodukovali iba malé benefity pre Ukrajinu, ale výraznejšie pre Rusko.

Kto na prímerie dohliadne?

"Už keď ukrajinský minister obrany Rustem Umerov informoval o rokovaniach v Rijáde, ruské drony Šáhid leteli na Kyjev," hovorí pre SME Hlib Fiščenko, vedúci Inštitútu pre výskum európskej bezpečnosti.

Varuje, že takto by mohlo vyzerať aj perspektívne zastavenie paľby. "Ak sa obe strany dohodnú, že nebudú útočiť na energetickú infraštruktúru, neznamená to, že Rusi nebudú útočiť na civilnú infraštruktúru. Videli sme to celý minulý týždeň," upozorňuje.

SkryťVypnúť reklamu

Predbežné dohody o prímerí majú podľa Fiščenka jeden zásadný nedostatok - rokujúce strany sa nedohodli, kto na dodržiavanie prímeria dohliadne.

"Možno to bude Turecko, možno Saudská Arábia, ale žiadna taká informácia zatiaľ nie je," upozorňuje. Je možné, že niečo v tejto veci zaznie v ukrajinskom parlamente v piatok, tvrdí.

"Predstavme si, že Rusko do Čierneho mora pošle loď alebo ponorku so strelami Kalibr. Zaútočí nimi na Odesu. Kto a ako potrestá Rusko? To je pre mierové rokovania existenčná otázka," komentuje.

Analýza Atlantic Council vypichuje aj ďalší problém - ruskú tieňovú flotilu. Tú tvorí viac ako tisíc nekvalitných lodí, ktoré Rusku pomáhajú obchádzať ropné sankcie a zároveň sú ekologickým rizikom.

SkryťVypnúť reklamu

Nevynechávajte Európu

Podobne ako ukrajinskí analytici, ktorých oslovilo SME, aj v texte Atlantic Council sa spomína obava, že Spojené štáty z rokovaní zatiaľ vynechávajú Európu. Ak chcú pristúpiť na zrušenie sankcií, budú musieť spolupracovať s Európou, keďže veľa sankcií je spoločných.

"Ak má zastavenie paľby fungovať, USA a EÚ musia spolupracovať, čo v súčasnej atmosfére nemusí byť jednoduché," napísal expert Atlantic Council Arnold C. Dupuy.

Osobitne spomína systém SWIFT, ale aj možné budúce dohody o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu, pre ďalšie čiernomorské štáty alebo pre povojnovú obnovu Ukrajiny. Všetko spomenuté si vyžaduje spoluprácu USA a Európy.

"Kremeľ zatiaľ predošlé dohody s Ukrajinou dodržiava veľmi chabo, nie je veľa dôvodov na optimizmus. Je tu nádej, že Trumpov kabinet má spôsob, ako vyvinúť tlak na Rusko v prípade ďalších násilností, ku ktorým zrejme dôjde," uzavrel Dupuy svoj príspevok.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 477
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 066
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 723
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 191
  5. Ísť do kúpeľov je IN 4 784
  6. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 563
  7. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 4 434
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 431
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pápež František.

Zdravotný stav pápež sa zlepšujte, tvrdí jeho lekár.


TASR
Ilustračná fotografia.

Fluorid sa v USA pridáva do pitnej vody od roku 1945, aby sa zabránilo vzniku zubných kazov.


TASR
Dobrovoľníci pracujú na mieste postihnutom silným zemetrasením v mjanmarskom meste Mandalay.

Zemetrasenie si vyžiadalo viac ako 1600 obetí.


TASR
Protest v Jeruzaleme.

Protesty boli namierené aj proti vláde premiéra Netanjahua.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu