Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Začiatkom týždňa sa vo švédskej tlači objavila správa, že tamojší policajti vyšetrujú pokus o sabotáž čerpadiel, ktorý, nebyť včasnej reakcie, mohol zastaviť dodávky vody pre celý ostrov Gotland.
Ten vzhľadom na svoju strategickú polohu približne v strede Baltského mora predstavuje kľúčové územie pre bezpečnosť nielen Švédska, ale aj celej Severoatlantickej aliancie.
Vojenská poučka znie jasne: kto kontroluje Gotland, kontroluje Baltské more.
V tomto regióne sú krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO) a Rusko blízko pri sebe. Podľa odborníkov sa Rusi môžu dostať na Gotland po vode za niekoľko hodín z Petrohradu a ešte bližšie - približne 330 kilometrov - z ruskej exklávy Kaliningrad, ktorá je domovom ruskej Baltskej flotily.
Stíhacím lietadlám to potom trvá niekoľko minút.
Krásne pobrežia obľubujú aj turisti
V prípade úspešnej invázie na 60-tisícový Gotland by nepriateľ mohol ľahko ochromiť námornú a leteckú dopravu v celom Baltskom mori s nasadením protilietadlových raketových systémov a úspešným nasadením protilodných striel. Následne by tak mohol ohroziť aj pozemné územia krajín NATO.
Pod tlakom by boli nielen Švédi a Fíni, ale najmä pobaltské štáty. Aj preto Švédi po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pred tromi rokmi vyslali na ostrov stále jednotky.
Bol to zaujímavý zvrat vzhľadom na to, že v roku 2005 švédska armáda tento turisticky obľúbený ostrov s krásnym pobrežím úplne opustila. Geopolitická situácia sa však v priebehu rokov dramaticky zmenila a vojaci sa vrátili.

Podľa hlavného veliteľa švédskych ozbrojených síl Micaela Bydéna musia byť švédske obranné sily pripravené odraziť prípadný útok na Gotland samé, skôr ako prídu na pomoc ostatné členské štáty NATO. Švédsko vstúpilo do aliancie v marci minulého roka, keď o členstvo požiadalo kvôli ruskej invázii na Ukrajinu.
Jedno z nedávnych cvičení na ostrove navštívili zástupcovia prestížneho amerického denníka The Wall Street Journal. "Počet vojakov na ostrove rastie tak rýchlo, že vždy, keď sa dokončí výstavba nových kasární, začne sa hneď nová," opisuje reportérka Sune Engel Rasmussenová.
"Ak Spojené štáty nebudú chcieť prevziať zodpovednosť, tak ako v minulosti, nebude to už to isté NATO. S vojakmi sa cítime bezpečnejšie," hovorí starosta Gotlandu Meit Fohlin.
Vila Vilekula a podzemná sieť bunkrov
Podľa veliteľa miestneho pluku Dana Rasmussena umožňujú schopnosti armády ovplyvňovať dianie v oblasti. "Môžeme ovplyvniť to, čo sa deje vo vzduchu, na zemi a dokonca aj na mori," hovorí.
Švédi majú na ostrove veľmi sofistikovaný a prepracovaný obranný systém vrátane tankov Leopard 2 a obrnených transportérov CV90 s radarmi a automatickými kanónmi.
Šikovnými manévrami a správnym taktickým nasadením vraj dokážu zabrániť vylodeniu nepriateľa. Na ostrove sa nachádzajú aj podzemné siete bunkrov, z ktorých väčšina bola vybudovaná počas studenej vojny.

Samotné Baltské more je kľúčovou oblasťou aj preto, že pod jeho hladinou sa nachádzajú desiatky dátových a elektrických káblov spájajúcich európske krajiny. Niekoľko z nich bolo koncom januára poškodených, vrátane kábla spájajúceho Gotland s Lotyšskom.
Švédsky ostrov je známy aj ako miesto spojené s Pipi Dlhou pančuchou, knižnou postavou spisovateľky Astrid Lindgrenovej. Literárna hrdinka našla na Gotlande svoj domov a počas natáčania rovnomenného televízneho seriálu sa jeden z domov v mestečku Vibble na ostrove stal kulisou pre Pipiin filmový domov, vilu Vilekulu.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine