BRATISLAVA. Americký prezident Donald Trump telefonoval s Vladimirom Putinom, ukrajinskému prezidentovi až potom oznámil obsah rozhovoru. Trumpov minister obrany Pete Hegseth európskym lídrom verejne povedal, že ukrajinské ambície na členstvo v NATO, územná celistvosť a bezpečnostné záruky zo strany USA nie sú realistické.
Hegseth popritom oznámil, že Spojené štáty od svojich európskych spojencov očakávajú navýšenie investícií do obrany na päť percent ich HDP.
Pre Európu aj pre Ukrajinu išlo o studenú sprchu, keďže Hegseth definitívne oznámil, že pre Spojené štáty je prioritou Čína a možná vojenská konfrontácia s ňou a Trumpov telefonát vyvolal dojem, že Biely dom je ochotný dohodnúť sa s Moskvou bez Ukrajiny a bez Európy.
Osobitne na spochybnenie územnej celistvosti Ukrajiny kriticky reagovala väčšina európskych lídrov. Výnimku vo štvrtok tvorili maďarský a slovenský premiér, pričom Robert Fico zverejnil svoju fotografiu s Vladimirom Putinom.
V článku sa dočítate:
- Ako reagovali lídri európskych štátov.
- Ako sa k postoju Washingtonu postavili inštitúcie EÚ.
- Ako reagovala Ukrajina.
- Kde sa ocitajú Slovensko a Maďarsko.
Nadiktovaný mier Európa odmietla
„Najbližšou úlohou je zabezpečiť, že nenastane nadiktovaný mier,“ povedal nemecký kancelár Olaf Scholz. Prinútiť Kyjev prijať dohodu o skončení ozbrojeného konfliktu podľa neho nepovedie k trvalému mieru, napísala TASR. „Ruské víťazstvo a ukrajinský pád nepovedú k mieru, práve naopak. Ohrozilo by to mier a stabilitu v Európe, a to ďaleko za hranicami Ukrajiny,“ cituje agentúra kancelára.
Rozhovory medzi Trumpom a Putinom podporil, Putinovi však podľa neho treba dať najavo očakávania spravodlivého mieru a návratu k európskemu poriadku, v ktorom sa štátne hranice nemenia silou. Scholz bez spresnenia akcentoval aj suverenitu Ukrajiny.
„Toto je moment pravdy,“ cituje France 24 francúzskeho ministra obrany Sebastiena Lecornua. „Ľudia (o NATO) hovoria, že je to najdôležitejšia a najsilnejšia vojenská aliancia v dejinách. Historicky je to pravda, ale otázka je, bude to tak aj o desať-pätnásť rokov?“ povedal.
Stanica cituje aj nemeckého ministra obrany Borisa Pistoriusa, ktorý vyslovil poľutovanie nad tým, že Trumpova administratíva urobila ústupky Rusku ešte skôr, ako sa začali mierové rokovania o Ukrajine.
„Podľa mňa by bolo lepšie hovoriť o možnosti členstva Ukrajiny v NATO alebo územných ústupkoch pri rokovacom stole,“ dodal.
Rusko podľa Pistoriusa zostane hrozbou pre Európu aj v prípade, že vznikne mierová dohoda na Ukrajine. „Bolo by naivné myslieť si, že táto hrozba, aj keď nejaká mierová dohoda vznikne, ustúpi,“ povedal. Práve to je podľa neho dôvod, prečo by Európa mala viac a rýchlejšie investovať do obrany.
Loading
...
„Mier, a toto je, bohužiaľ, historická skúsenosť, sa dá zabezpečiť iba z pozície sily,“ vyhlásil.
Francúzsky minister zahraničia reagoval, že na Ukrajine nemôže nastať spravodlivý a trvalý mier bez účasti Európanov. Pred dohodou bez Ukrajincov a bez Európy varovala aj nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbock.
Podobne sa vyjadril aj poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski po rokovaní ministrov krajín Weimarského trojuholníka - Poľska, Nemecka a Francúzska.
„Nesmieme zabudnúť, že Rusko je hrozbou ďaleko za hranicami Ukrajiny. Žiadne rokovania o Ukrajine sa nemôžu konať bez Ukrajiny. Ukrajinský hlas musí byť v strede akýchkoľvek rozhovorov,“ vyhlásil britský minister obrany John Healey.
Proti sú NATO aj EÚ
Podobne ako lídri európskych štátov reagovali aj predstavitelia NATO a Európskej únie. Šéfka európskej diplomacie, estónska politička Kaja Kallas vyhlásila, že nezávislosť a územná celistvosť Ukrajiny je bezpodmienečná. Kallasová sa spolu s ministrami Veľkej Británie, Španielska a Talianska pridala k stretnutiu Weimarského trojuholníka.
Loading
...
Zapojenie Ukrajiny do akýchkoľvek rokovaní akcentoval aj generálny tajomník NATO Mark Rutte. „Nemôžeme dopustiť, aby sa Putin v budúcnosti opäť pokúsil obsadiť čo i len štvorcový kilometer Ukrajiny,“ vyhlásil. Rutte zdôraznil, že Ukrajina musí do rozhovorov vstúpiť v čo najlepšej pozícii.
Kuleba: Trump ohrozil rokovania
Kriticky na Trumpov telefonát reagoval bývalý ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba. Podľa neho sa tak ukrajinská pozícia pred akýmikoľvek rokovaniami zhoršila. Téma členstva Ukrajiny v NATO a jej územná celistvosť podľa neho padli bez toho, aby sa vôbec stali predmetom rokovaní.
„Teraz Putin vie, že on za to nemusí ponúknuť nič, lebo všetko už získal,“ cituje Kulebu TASR.
Súčasný šéf ukrajinskej diplomacie Andrij Sybiha varoval pred Ruskom, ktoré sa podľa neho snaží predĺžiť post-jaltské zmýšľanie, kde „pár ľudí sedí okolo stola a rozdeľuje svet“.
Trumpov telefonát s Putinom vyvolal na viacerých miestach porovnania s Jaltskou konferenciou z februára 1945, v ktorej si víťaziace mocnosti druhej svetovej vojny, teda USA, Sovietsky zväz a Spojené kráľovstvo rozdelili sféry vplyvu v Európe a okupačné zóny v porazenom Nemecku. Sybiha akúkoľvek „Jaltu 2“ odmieta.
Loading
...
Fico a Orbán sú mimo
Pri pohľade na reakcie európskych lídrov sa dvaja z nich ocitli v protipohybe voči ostatným. Slovenský premiér Robert Fico telefonát Trumpa s Putinom uvítal. „V EÚ by sme sa mali začať okamžite riadiť starou pravdou, že budúcnosť sa dá predvídať najlepšie tak, ak na nej začneme aktívne pracovať. A o tom bolo aj moje stretnutie s ruským prezidentom,“ napísal na facebooku a k vyhláseniu pripojil svoju fotografiu s Vladimirom Putinom z minuloročného stretnutia v Kremli.
„Slovensko - malý štát s malým hospodárskym, diplomatickým či vojenským výtlakom - má na rozhodovania v Európskej únii minimálny vplyv a spolu s Maďarskom je pri priebežnom odsudzovaní európskej vojenskej pomoci Ukrajine v zásade osamelé,“ napísal o Ficovom vyhlásení denník New York Times.
Denník poznamenal, že Fico, ktorý napísal, že nikto nevolá do EÚ, aby sa opýtal, čo si myslí, spolu s Viktorom Orbánom očakáva, že v silnejšom postavení bude po Trumpovom telefonáte „tábor mieru“.
Maďarský premiér označil pozíciu Bruselu za morálne a politicky neprijateľnú a obvinil ho z podpory zabíjania. V rozhlasovom rozhovore v piatok podľa TASR Orbán vyhlásil, že z Európskej únie netreba odchádzať, pretože „ak to takto pôjde ďalej, rozpadne sa sama“.
Orbán očakáva, že keď nastane mier, Rusko sa vráti do svetovej ekonomiky, do európskeho bezpečnostného systému a dokonca aj do energetického systému, od čoho očakáva „obrovský impulz pre maďarské hospodárstvo“.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine