BRUSEL. Ukrajina musí byť zapojená do všetkých mierových rokovaní, ktoré sa týkajú jej budúcnosti, vyhlásil generálny tajomník NATO Mark Rutte v Bruseli pred zasadnutím ministrov obrany členských krajín Aliancie.
Reagoval na telefonát medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a jeho americkým náprotivkom Donaldom Trumpom, ktorý šéf NATO označil za úspešný, píše agentúra Reuters.
"Všetci chceme, aby Ukrajina bola v čo najlepšej pozícii, keď sa tieto rozhovory začnú, a aby sa mohli úspešne ukončiť," uviedol Rutte.
"Je veľmi dôležité, aby všetko, čo z týchto rozhovorov vzíde, bolo trvalé a udržateľné... Nemôžeme dopustiť, aby sa Putin v budúcnosti opäť pokúsil obsadiť čo i len štvorcový kilometer Ukrajiny," zdôraznil ďalej šéf NATO.
Trump po telefonáte s Putinom hovoril aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Americký minister obrany Pete Hegseth vo štvrtok povedal, že telefonický rozhovor Trumpa a Putina, ktorí sa dohodli na okamžitom začiatku rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine, "určite nie je zradou" Kyjeva.
"(Iba) uznávame, že celý svet a Spojené štáty majú záujem o mier, o mier dosiahnutý rokovaniami, ako povedal prezident Trump, o zastavenie zabíjania. A preto si to bude vyžadovať, aby obe strany uznali veci, ktoré nechcú," povedal Hegseth.
Agentúra AP si všíma, že viacero predstaviteľov NATO vo štvrtok zdôraznilo, že Ukrajina ani Európa nesmú byť vynechané z akýchkoľvek mierových rokovaní.
"Nezabúdajme, že Rusko zostáva hrozbou aj za hranicami Ukrajiny," povedal novinárom v Bruseli britský minister obrany John Healey.
Hlas Ukrajiny musí byť podľa neho v centre rozhovorov.
Jeho estónsky náprotivok Hanno Pevkur podčiarkol, že Európska únia presadila sankcie voči Rusku, investovala veľa do obrany Ukrajiny a bude požiadaná, aby uhradila náklady na obnovu vojnou zničenej krajiny.
"Musíme byť pri tom. Takže o tom niet pochýb. Inak tento mier nebude trvať dlhodobo," varoval Pevkur.
Nemecký minister obrany Boris Pistorius zase povedal, že ak má Putin vážny záujem o dosiahnutie mieru, mal by to ukázať zastavením útokov na Ukrajinu. Takisto zdôraznil potrebu, aby bola do rokovaní zapojená aj Európa.
Za "poľutovaniahodné" označil, že Trumpova administratíva urobila "ústupky" voči Rusku ešte pred samotným začatím rokovaní o Ukrajine.
"Podľa môjho názoru by bolo lepšie hovoriť o možnom členstve Ukrajiny v NATO alebo o možných stratách územia pri rokovacom stole," vyhlásil Pistorius.
Aj nemecká šéfka diplomacie je presvedčená, že Ukrajina i Európa musia byť súčasťou rozhovorov o mieri na Ukrajine. Annalena Baerbocková. Povedala to v rozhovore s rozhlasovou stanicou Deutschlandfunk, v ktorom tiež uviedla, že nebola dopredu informovaná o telefonáte Trumpa s Putinom.
"Rozhovory bez Ukrajiny nie je možné mať (...). Ide o európsky mier, preto sa toho musíme zúčastňovať," poznamenala šéfka nemeckej diplomacie.
"Musí to byť mier, ktorý chráni suverenitu Ukrajiny a predovšetkým zabezpečí, že už sa nikdy nebude opakovať taká brutálna útočná vojna na európskom kontinente," uviedla. Dodala, že nie je možné, aby prerušenie bojov bolo pre Rusko len príležitosťou pripraviť sa na ofenzívu proti ďalším európskym krajinám.
Z hľadiska vojny na Ukrajine označil maďarský šéf diplomacie Péter Szijjártó telefonát za veľký krok.
"Tri roky žijeme v tieni vojny a tri roky dúfame, že sa vojna skončí. Dnes sme sa po telefonickom rozhovore medzi Donaldom Trumpom a Vladimirom Putinom dostali o veľký krok bližšie k naplneniu tejto nádeje," napísal šéf maďarskej diplomacie na Facebooku.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine