KYJEV, BRATISLAVA. Na rôznych sociálnych médiách, osobitne na X a Telegrame, sa v posledných týždňoch začali opakovať podobné zábery. V krajine, ktorá je zrejme neďaleko bojísk na východnej Ukrajine, sa v prítomnosti ruských vojakov pohybujú osly.
Jav si všimli ukrajinské médiá ako Defense Express či Euromaidanpress, ale aj britský bulvár Metro. Americký vojnový novinár David Axe v magazíne Forbes píše o tom, že v ruských jednotkách sa objavili kone. Špekuluje sa iba nad tým, prečo sa ťažné zvieratá v ruských jednotkách ocitli.
Môže ísť o prejav ruského zúfalstva z nedostatku prepravných kapacít na určitých miestach frontu, ale aj legitímnu taktiku využívania zvierat tam, kde sa nedajú použiť autá alebo transportéry.
Osly v ruských radoch podľa Defense Expressu vzbudili na ruských sociálnych sieťach vášnivé reakcie, no ich prítomnosť môže byť zložitá a stojí za podrobnejšie vysvetlenie.
V článku sa dočítate:
- Čo zatiaľ vieme o osloch či koňoch na fronte,
- na čo by ich Rusko mohlo používať,
- prečo nemusí ísť nevyhnutne o prejav zúfalstva a nedostatku.
Nosia zásoby aj muníciu
Vzhľadom na to, že z bojiska sa už dávnejšie šíria informácie o tom, že ruské invázne sily na dopravu používajú staré civilné autá ako Žiguli alebo Niva, prítomnosť zvierat by mohla znamenať ďalší pokles v ruských logistických spôsobilostiach.
Nie je vylúčené, že Rusko tento problém skutočne má, no ťažné či nosné zvieratá nie sú v jeho ozbrojených silách úplnou novinkou. Do februára 2022 existovali v Rusku najmenej dve armádne jednotky, ktoré bežne používali zvieratá, píše Defense Express.
Magazín píše, že podľa otvoených zdrojov išlo o 55. motostreleckú brigádu zo 41. kombinovanej armády Centrálneho vojenského okruhu, ktorá používala mongolské kone. Okrem nej píšu o 34. samostatnej motostreleckej horskej brigáde Južného vojenského okruhu, ktorá používala karačajské kone.
Využívanie koní je aj v dnešných ozbrojených silách legitímne, ruské vojská s nimi rátajú najmä do hornatých terénov. Ukrajinský terén je však zväčša rovinatý.
Loading
...
Poslanec ich obhajuje
Defense Express cituje aj vyjadrenie ruského poslanca za komunistickú stranu a bývalého generálporučíka Viktora Soboleva, ktorý verejne pripustil, že existujú "veľké potiaže pri zásobovaní jednotiek muníciou, materiálom a stravou." Označil preto za normálne, že sa používajú aj alternatívne metódy ako osly alebo kone.
Pripomenul, že kone či psy sa používali aj vo Veľkej vlasteneckej vojne, ako Rusko nazýva tú časť druhej svetovej vojny, kde už Sovietsky zväz nebol spojencom Tretej ríše.
Fakt, že ruský politik verejne pripustil ťažkosti v zásobovaní vojsk na Ukrajine, je však podľa magazínu prelomový.
Je pritom možné, že hoci by používanie zvierat za iných okolností bolo normálne, tu sa nevylučuje s hypotézou, že ruské vojská majú na Ukrajine objektívny problém.
Defense express píše, že Rusov mohli k používaniu zvierat prinútiť Ukrajinci intenzívnym používaním dronov, ktorým vytvorili niekoľkokilometrovú "sivú zónu", cez ktorú nedokáže bezpečne prejsť nákladné auto, a už vôbec nie konvoj.
V takom prípade by nasadenie zvierat bolo logické, no otázne je, ako dlho sa takýto systém dá udržať, píše stránka.
Podobne uvažuje aj David Axe, ktorý na základe otvorených zdrojov zrátal, že Rusko na Ukrajine prichádza o zhruba šesťtisíc obrnených vozidiel ročne a takú stratu ruský priemysel nedokáže nahradiť. Nové obrnené vozidlá produkuje v stovkách ročne, tanky v desiatkach.
Loading
...
V prvých rokoch vojny Kremeľ podľa Axea dokázal straty vykrývať z obrovských skladových zásob, ktoré mu zostali po studenej vojne, no aj tieto zásoby už dosahujú svoje dno.
Upozorňuje, že "demechanizácia" ruskej armády neznamená, že by Ukrajina mala navrch. Ruské vojská na niekoľkých miestach frontu stále postupujú najmä vďaka tomu, že Ukrajina má problém s počtom vojakov, v ktorom ju Rusko ešte stále dokáže prevyšovať, keď osobitne na kritické miesta línie posiela vyššie počty ľudí.

Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine