KURSK, BRATISLAVA. Doma im vraj povedali, že idú iba na cvičenie. Na krutú realitu vojny v neznámom teréne neboli pripravení, ale čoskoro možno získajú ďalšie posily v podobe svojich krajanov.
Rusko po troch mesiacoch stiahlo severokórejské jednotky z bojov v Kurskom regióne. Informácie uvádza juhokórejská spravodajská služba, ktorá spresňuje, že mimo frontu sú už niekoľko týždňov, čo vyvoláva špekulácie o ťažkých stratách.
Zahynulo približne tisíc vojakov a minimálne 2700 bolo zranených. Čísla predstavujú 40-percentnú stratu, keďže v októbri prišlo do Kurskej oblasti okolo 12-tisíc mužov. Obzvlášť zraniteľní boli voči ukrajinským dronom, uvádza denník The Guardian.
V súčasnosti Ukrajina využíva neprítomnosť severokórejskej armády a v Kurskej oblasti spustila nový útok, čím rozšírila územie, ktoré v Rusku okupuje. Inštitút pre štúdium vojny uvádza, že Kyjev postúpil až päť kilometrov za ruské línie juhovýchodne od Sudže.
Putin podľa magazínu The Independent v reakcii priznal, že situácia v Kursku je „veľmi zložitá“.
Zatiaľ nie je jasné, kto Severokórejčanov nahradí v bojoch, ale ukrajinský analytik Olexandr Kovalenko sa domnieva, že Severná Kórea čoskoro vyšle do Ruska ďalšie jednotky.
„Severokórejská armáda zažíva v Kurskom regióne mimoriadne vysoké straty. Ďalšia vlna vojakov je nevyhnutná. A dorazí oveľa skôr, ako sa zvyšky toho, čo zostalo z 12-tisícov, zlikvidujú na nulu,“ uvádza Kovalenko na sociálnej sieti Telegram s tým, že väčšina strát medzi jednotkami nastala v decembri a januári, s priemerom 80 až 90 obetí za deň.
Severokórejský líder Kim Čong-un však môže z ďalšieho vyslania svojich vojakov do Ruska významne ťažiť.
V článku sa dočítate:
- čo získa Kim z účasti vo vojne,
- prečo do Ruska možno prídu ďalšie severokórejské posily,
- že Ukrajina využíva absenciu jednotiek zo Severnej Kórey,
- ako sa Severokórejčania poučili.
Niečo za niečo
Ukrajina spustila prekvapivý vpád do Kurska vlani v auguste. Počiatočné zisky Ukrajincov Rusko sprvu ignorovalo, v lete sa snažilo predovšetkým zabrať ďalšie ukrajinské územie vrátanie miest, ako sú Pokrovsk či Kurachove.
Reakciu na ukrajinský vpád však Rusi podľa televízie BBC odsúvali aj pre októbrový príchod tisícov Severokórejčanov.
Nasadenie severokórejských jednotiek nakoniec nasledovalo po tom, čo sa Kim a ruský prezident Vladimir Putin dohodli na vzájomnom obrannom pakte. Severná Kórea v októbri verejne nepriznala svoju priamu úlohu vo vojne, ale Putin nepoprel, že severokórejskí vojaci dorazili do Ruska.
Sprvu príchod severokórejských vojakov medzi Ukrajincami vyvolával obavy, no časom sa ukázalo, že si v bojoch nevedú až tak dobre.
Zdá sa, že severokórejskí vojaci z jednotky nazývanej Storm Corps boli vrhnutí do boja s mizerným výcvikom a problém im od začiatku spôsobuje aj jazyková bariéra.
„Sú to sotva vycvičené jednotky vedené ruskými dôstojníkmi, ktorým nerozumejú,“ vraví pre BBC britský plukovník Hamish de Bretton-Gordon. „Úprimne povedané, nemajú šancu. Hádžu ich do mlynčeka na mäso s mizernou šancou na prežitie.“
V januári ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zverejnil záznam, na ktorom boli dvaja zajatí Severokórejčania, pričom podľa slov jedného z nich im doma povedali, že pôjdu iba na cvičenie. Ukrajinci našli oboch zranených vojakov na fronte, kde niekoľko dní ležali v mraze.
Zahraniční vojaci dostali tiež falošné ruské doklady, ktoré uvádzali, že sa všetci „narodili“ v sibírskej republike Tuva, kde žijú obyvatelia patriaci k turkickej etnickej skupine.
The Guardian informuje, že Pchjongjang chce získať výmenou za vyslanie personálu, zbraní a munície prístup k sofistikovanej ruskej satelitnej technológii a peniaze na financovanie svojich balistických rakiet a jadrového programu.
A hoci sú sú počty severokórejských vojakov relatívne obmedzené, ich strategické rozmiestnenie umožňuje Moskve zatlačiť Ukrajincov späť bez toho, aby odklonila akúkoľvek zo svojich síl od ich útočných operácií na ukrajinskom území.

Najlepšia krajina na svete
Vyslanie severokórejských vojakov do Ruska je pre Kima cenné predovšetkým pre skúsenosti z bojov, myslí si politologička Jennifer Mathers z univerzity v Aberystwythe.
Od kórejskej vojny, ktorá trvala od roku 1950 do roku 1953, kládol Pchjongjang dôraz na udržanie veľkej a ťažko vyzbrojenej stálej armády. „Po výcviku sú severokórejskí vojaci väčšinou využívaní na hliadkovanie v demilitarizovanej zóne, ktorá označuje jej hranicu s Južnou Kóreou. Účasť na ruskej vojne proti Ukrajine však poskytuje severokórejskej armáde prvé bojové skúsenosti za viac ako 70 rokov,“ vysvetľuje Mathersonová pre The Conversation.
Severokórejčania sa zároveň spoliehajú na zastarané stratégie typické pre vojny 20. storočia vrátane spoločného pešieho postupu, ktorý z nich robí ľahké ciele. „Zjavne boli tiež zmätení z objavenia dronov na bojisku a netušili, že môžu spôsobiť smrtiace útoky,“ dodáva.
Mathersová, podobne ako Kovalenko, predpokladá ďalšie nasadenie severokórejských jednotiek.
Ukrajinský generálmajor Vadym Skybytskyj však dodáva, že Severokórejčania sa zároveň do istej miery poučili zo svojich chýb. „Na začiatku postupovali vo veľkých skupinách cez zasnežené polia, ale už to nerobia. Učia sa, ako bojovať v prostredí dronov,“ vraví pre The Guardian. Tí, ktorí prežijú, sa podľa neho vrátia domov ako vojenskí tréneri.
Obete medzi Severokórejčanmi nijako nenarušili morálku ideologicky motivovaných severokórejských jednotiek.
Ukrajinci narazili aj na iPad mŕtveho severokórejského vojaka, ktorý obsahoval 67 gigabajtov propagandy. „Môj kolega sa na to pozrel a po dvoch hodinách mi povedal, že Severná Kórea je najlepšia krajina na svete,“ dodáva Skybytskyj.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine