SME

Ukrajinci sa obávajú bolestivých ústupkov. Rusi postupujú najrýchlejšie od začiatku invázie

Situáciu ukrajinským vojakom sťažujú nové ruské drony.

Odsúdenci, ktorí sa dobrovoľne prihlásili do boja za armádu v rámci programu amnestie, sa zúčastňujú požiarneho a manévrovacieho cvičenia v Doneckej oblasti.Odsúdenci, ktorí sa dobrovoľne prihlásili do boja za armádu v rámci programu amnestie, sa zúčastňujú požiarneho a manévrovacieho cvičenia v Doneckej oblasti. (Zdroj: Ed Ram — The Washington Post)
Načítavam... Ukrajinci sa obávajú bolestivých ústupkov. Rusi postupujú najrýchlejšie od začiatku invázie
Článok je nahovorený syntetickým hlasom.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Rusi na Ukrajine postupujú najrýchlejším tempom od začiatku invázie, pričom využívajú najväčšiu výhodu, ktorú Moskva v tejto vojne má: ľudskú silu.

Ukrajinský vojenský personál v teréne uviedol, že nedostatok zbraní pretrváva, ale práve neúnavné ľudské útoky sú pre ruské sily najúčinnejšie a využívajú slabiny v čoraz tenšej ukrajinskej obrane.

Ruské straty sú síce podľa ukrajinských vojakov veľmi vysoké, ale opakované útoky podporované silným bombardovaním z delostrelectva a bezpilotných lietadiel pokračujú a Ukrajincov zatláčajú späť kúsok po kúsku.

SkryťVypnúť reklamu

Ruské sily postúpili do vzdialenosti troch kilometrov od východného mesta Pokrovsk, čím ohrozili kľúčové logistické a zásobovacie trasy, ktoré vedú cez túto oblasť do ďalších častí frontovej línie.

„Zabijete jedného Rusa a na jeho mieste sa objavia ďalší dvaja,“ povedal Valentyn, pešiak v 35. brigáde ukrajinskej námornej pechoty. Všetci respondenti, s ktorými hovoril denník The Washington Post, sú identifikovaní len krstným menom alebo volacím znakom, a to podľa pravidiel stanovených ukrajinskou armádou.

„Máte pocit, že ich je neobmedzený počet,“ dodal.

Zároveň sú rady ukrajinských vojakov čoraz vyčerpanejšie a nedostatočne vybavené na to, aby mohli odraziť ruský nápor.

Tí, ktorí sú v poli, opisujú klesajúcu morálku, a vojaci, ktorí tvrdili, že veria v boj, kým nebudú poslední ruskí okupanti vytlačení z celého územia Ukrajiny, čoraz viac podporujú výzvu novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa začať rokovania o ukončení vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Príliš neskoro

Zmena postoja nastala v dôsledku frustrácie ukrajinských vojakov z vlastnej vlády v Kyjeve - niektorí kritizovali pomalú a nejednotnú mobilizačnú kampaň, iní zase to, že sa nemohli spoľahnúť na vládu, pokiaľ ide o základné vybavenie.

Tvrdili, že pokiaľ ide o vybavenie, ako sú drony a vozidlá, ktorými jazdia v blízkosti frontových pozícií, tak doňho museli investovať vlastné peniaze alebo boli závislí od civilných dobrovoľníkov.

Ukrajinský parlament minulý rok prijal nové mobilizačné opatrenia, ktorými sa znížil minimálny povolávací vek na Ukrajine na 25 rokov. Vojenský personál však uviedol, že odvodová kampaň prišla príliš neskoro - v čase, keď už boli jednotky po mesiacoch bez náhradníkov značne oslabené. Podľa nich pribudlo aj dezertérov, pretože ľudia už nebojujú dobrovoľne, ale sú k tomu nútení.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď som nastúpil do armády, tak bola situácia zlá, ale teraz je pre nového človeka taká hrozná, že neodsudzujem nikoho, kto dezertoval,“ povedal Oleksandr, 27-ročný vojak pechoty v 35. brigáde.

Súvisiaci článok Hlásia veľa dezercií. Ukrajina vyšetruje dianie okolo novovytvorenej brigády Čítajte 

Hoci bývalý šéf ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj vyzval na mobilizáciu 500-tisíc ľudí v roku 2024, prezident Volodymyr Zelenskyj toto číslo odmietol ako príliš vysoké. Ukrajinskí a západní predstavitelia odhadujú, že Kyjev nakoniec povolal približne 200-tisíc regrútov. Zelenskyj tiež odmietol návrhy Bieleho domu na ďalšie zníženie odvodového veku na osemnásť rokov.

„Nepoviem vám čísla, ale je to hrozné,“ povedal Taras, zástupca veliteľa práporu bojujúceho pri Pokrovsku. „Ľudia sú povolávaní do boja, ale, žiaľ, máme straty a tieto straty treba doplniť. Akurát, že [osôb] je naozaj málo.“

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí vojaci sa tiež zmierili s faktom, že prísun západných zbraní klesá a pravdepodobne bude klesať aj naďalej. Bez prísunu tejto pomoci Ukrajina nemá vojenské zdroje na to, aby zatlačila Rusov späť, povedali vojaci.

Rusko si udržiava delostreleckú prevahu a v súčasnosti používa nové samodeštrukčné drony, ktoré lietajú pomocou optických káblov, čo ich robí obzvlášť smrtiacimi - sú do značnej miery nezraniteľné voči elektronickému rušeniu, keďže sa ovládajú prostredníctvom dlhých tenkých cievok, nie rádiových vĺn.

Súvisiaci článok Putin sa bojí Trumpa, Lukašenko je rovnaký vrah. Zelenskyj poskytol trojhodinový rozhovor Čítajte 

Číre šialenstvo

Moskva okupuje viac ako dvadsať percent Ukrajiny - veľký pás územia, ktorý sa tiahne od severovýchodu až po Krymský polostrov pri Čiernom mori na juhu. Viacerí ukrajinskí vojaci uviedli, že sa obávajú, že Rusi budú pokračovať v posúvaní frontovej línie na západ, smerom k veľkému mestu Dnipro, ktoré má približne milión obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Denník The Washington Post pre tento článok viedol rozhovory s ukrajinskými vojakmi zo šiestich rôznych brigád bojujúcich na východe Ukrajiny. Mnohí boli skeptickí, že ruský prezident Vladimir Putin bude súhlasiť s prímerím, kým majú jeho jednotky zrejmú iniciatívu, a obávajú sa, že Zelenskyj bude musieť urobiť bolestivé ústupky.

Iní vyjadrili obavy, že aj keby sa boje tento rok zastavili, Rusko by mohlo v budúcnosti jednoducho opäť zaútočiť.

„Povedzme si úprimne, že situácia je teraz horšia ako na začiatku úplnej invázie,“ povedal 33-ročný Taras, kapitán a veliteľ roty v 35. brigáde. „O čom môžeme teraz rokovať? Môžeme len kývať hlavou a súhlasiť s ich požiadavkami, a to, čo budú požadovať, bude zrejme niečo, čo sa nám nebude páčiť.“

Ukrajinské sily zvyčajne dokážu odraziť prvé útočné vlny Rusov, ale ruská stratégia je založená na prevalcovaní nepriateľa väčším počtom vojakov - prelomia ho, keď zistia, kde má medzery v obrane.

SkryťVypnúť reklamu

Veliteľ tanku 68. brigády, ktorý hovoril pod podmienkou, že bude identifikovaný volacím znakom Fyzik, označil túto stratégiu za „číre šialenstvo“, keďže útočiaci Rusi pravdepodobne chápu, že ich šance na prežitie sú mizivé, ale aj tak postupujú vpred.

„Možno jeden muž z tretej skupiny dosiahne svoj cieľ,“ povedal Fyzik. „Zakope sa, nadviaže spojenie a koordinuje ostatných. Postupne nahromadia kritickú masu ľudí na jednom mieste, blízko našich pozícií. Vydržia to - mínomety ich zasiahnu, všetko mysliteľné sa na nich zameria. Utrpia ťažké straty, ale vytrvajú.“

Najpoužívanejšia taktika je však peší presun v menších skupinách, ktorá umožňuje Rusom tajne budovať sily po jednom alebo dvoch ľuďoch pred ďalším útokom. Obrnené vozidlá sa pri ofenzívach používajú už len zriedka, uviedli vojaci.

SkryťVypnúť reklamu

„Myslíte si, že je všetko v poriadku, pretože ste nevideli nepriateľa, a potom zrazu z jedného suterénu vybehne desať ľudí,“ povedal Taras, zástupca veliteľa bojujúceho pri Pokrovsku. „To sa nám nedávno stalo. Odkiaľ sa vzali?“

Súvisiaci článok Moskva hlási dobytie Kurachove, Rusi sa pokúšajú odraziť novú ukrajinskú ofenzívu v Kurskej oblasti Čítajte 

Spravodlivý mier

Najvypuklejší nedostatok personálu má Ukrajina medzi pechotou - vojakmi, ktorí sú potrební na to, aby stáli v najprednejších pozíciách.

Minulý rok Ukrajina skopírovala jednu z najlepších ruských náborových taktík: prepustenie odsúdených zločincov, ktorí súhlasili s bojom v rizikových útočných jednotkách. Podľa veliteľov však urobili len málo na zaplátanie dier.

Jeden dôstojník v rozhovore vyjadril ľútosť nad tým, že Kyjev tak dlho čakal s náborom väzňov po tom, ako to v prvých mesiacoch vojny urobila Moskva.

SkryťVypnúť reklamu

Volodymyr, 33-ročný muž, ktorý si odpykával trest odňatia slobody za ubitie muža na smrť, bol jedným z prvých, ktorí vstúpili do práporu odsúdených 93. mechanizovanej brigády. Vykonal už päť útokov na ruské pozície.

„Nikto nás nenútil bojovať - bojovali sme dobrovoľne - takže sme možno motivovanejší ako tí, ktorých povolali z ulice,“ dodal.

Sledovanie pomocou dronov umožnilo obom armádam monitorovať akýkoľvek pohyb po bojisku a najväčším nebezpečenstvom je teraz práve dostať sa na pozíciu. Taras povedal, že jazda akýmkoľvek vozidlom bez rušičky elektronického boja na odradenie dronov sa robí len zriedka, pretože riziko je veľmi vysoké.

„Najhoršie je, keď sa chlapcom ani nepodarilo dostať na pozíciu,“ povedal. „Keď ste na frontovej línii a zraníte sa tam, je to pochopiteľné, ale sú situácie, keď ľudia išli na bojovú misiu prvýkrát v živote a stalo sa to.“

SkryťVypnúť reklamu

Prechod Rusov na bezpilotné lietadlá riadené optickými káblami s dĺžkou až dvadsať kilometrov znamená, že rušenie nie je vždy účinné. Oleksandr z 35. brigády povedal, že si všimol káble na konároch stromov, ale nemohol riskovať, že sa ich pokúsi odrezať nožom. Ak by ho spozorovali, takmer určite by ho zabil ďalší dron, povedal.

„Po misii so všetkými tými dronmi máte veľmi vysokú paranoju,“ povedal Oleksandr. „Každý zvuk, každý pohyb vnímate ako dron a snažíte sa pred ním ukryť.“

Vo svojom novoročnom príhovore k Ukrajincom sa Zelenskyj zameral na to, čo nazval spravodlivým mierom - čo je iný tón ako predchádzajúce výzvy na úplnú porážku Ruska a obnovenie ukrajinských hraníc z roku 1991, ktoré vznikli po rozpade Sovietskeho zväzu. Povedal, že Ukrajina by mohla ukončiť „horúcu fázu“ vojny tento rok a neskôr sa snažiť o návrat okupovaných oblastí diplomatickou cestou.

SkryťVypnúť reklamu

„Všetko nasvedčuje tomu, že nastane prímerie,“ povedal Serhij Filimonov, veliteľ práporu Da Vinciho vlci. „Veľa ovplyvnili voľby v USA a Trumpova rétorika.“

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako komplexne a účinne vyriešiť problém akútnej hnačky
  2. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  3. Navrhni si tričko, sadni do tieňa a oddychuj
  4. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  5. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  6. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  7. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  8. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  1. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  2. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  3. Navrhni si tričko, sadni do tieňa a oddychuj
  4. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  5. Čo čítať v lete? Tipy na knihy z nášho vydavateľstva
  6. Ako komplexne a účinne vyriešiť problém akútnej hnačky
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  8. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 9 786
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 7 290
  3. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 5 093
  4. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 4 691
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 861
  6. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 3 728
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 3 498
  8. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 3 289
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Albin Kurti líder Hnutia za sebaurčenie, ktoré má v 120-člennom parlamente 48 kresiel.

Pozorovatelia varujú, že ak sa patová situácia nevyrieši, môžu nasledovať predčasné voľby.


SITA
Príslušníci hraničnej polície zastavujú vodiča na kontrolnom stanovišti na poľsko-nemeckom hraničnom priechode v meste Slubice.

Dobrindt vyhlásil, že Nemecko podporuje poľské kontroly.


TASR
Ilustračné foto.

Vyplýva to z prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky.


TASR 1
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Hovorili o konflikte v Pásme Gazy a násilí na Západnom brehu Jordánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu