Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Napriek tomu, že vojaci zo Severnej Kórey mali Rusku pomôcť, aspoň v prvej fáze hrozí, že budú skôr na príťaž. Vojaci z rozdielnych kultúr a s odlišným výcvikom budú musieť spolupracovať, aj keď predtým žiadne spoločné cvičenia nemali.
Na možný nesúlad medzi oboma armádami upozornilo v nedeľu britské ministerstvo obrany.
"Jednotky KĽDR vykonávajúce bojové operácie budú mať takmer určite problémy so začlenením sa do ruskej štruktúry velenia a riadenia a s prekonaním jazykovej bariéry," píše sa v správe o stave na ukrajinskom bojisku.
Problémom sa pravdepodobne nepodarí predísť ani počiatočným výcvikom na východe Ruska, ktorý prebieha v piatich rôznych centrách.

"Rozdiely v jazyku, kultúre, výcviku a vojenskej doktríne môžu znížiť efektívnosť severokórejských síl skôr, ako sa lepšie začlenia do ruských síl," povedal pre časopis Newsweek Andrew Yeo z ázijskej sekcie amerického think-tanku Brookings Institution.
Britská vláda dodáva, že dôvodom je aj to, že obe armády predtým nemali spoločné vojenské cvičenia.
Vojaci KĽDR však na rozdiel od ruských brancov môžu ťažiť z predchádzajúcich skúseností s rôznymi typmi zbraní a výbušnín. "Môžu byť užitoční pri vytláčaní ukrajinských síl z Kurskej oblasti," domnieva sa Yeo.
Predpokladá sa, že v blízkosti hraníc s Ukrajinou sa už nachádza osemtisíc Severokórejčanov."Stále sme nevideli, že by boli vyslaní do boja proti ukrajinským jednotkám, ale očakávame, že sa tak stane v nasledujúcich dňoch," uviedol minulý štvrtok americký minister zahraničia Antony Blinken.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj preto začal naliehať na západných partnerov, aby zrušili zákaz používania zbraní, ktoré dodali Kyjevu, na ruskom území.
V takom prípade by Ukrajina mohla zaútočiť napríklad na tábory, v ktorých sa zdržiavajú severokórejské jednotky. "Všetci však len sledujú, čo sa bude diať ďalej," opísal Zelenskyj podľa Politico svoju frustráciu. "Každý len čaká, kedy severokórejská armáda začne útočiť na Ukrajincov," dodal.
Zatiaľ čo Zelenskyj sa pozerá na Západ, západní lídri tlačia na Východ, konkrétne na Čínu, aby proti KĽDR zasiahla. Peking je najväčším obchodným partnerom Kim Čong-unovho režimu - približne 90 percent dovozu a vývozu smeruje do Číny alebo z Číny.
Podľa Inštitútu pre štúdium vojny je susedná krajina aj najväčším zdrojom potravinovej pomoci a jediným dodávateľom ropy do Severnej Kórey.
Peking by preto podľa Západu mohol túto závislosť využiť na ovplyvňovanie Kimovho konania, rovnako ako využíva svoju moc nad Pchjongjangom na kontrolu režimu, aby pomohol udržať stabilitu v regióne.
V minulosti, keď Peking nebol spokojný s konaním vládnucej severokórejskej dynastie, obmedzil dovoz ropy a uhlia alebo sa pripojil k sankciám proti jadrovému programu KĽDR. Zároveň vyhlásil, že ak KĽDR zaútočí na Spojené štáty alebo Južnú Kóreu ako prvá, nepríde jej na pomoc.
Na vyslanie vojsk do Ruska však Čína nereagovala. Podľa britskej BBC sa Peking môže obávať, že ak by teraz prerušil humanitárnu pomoc Severnej Kórei, mohlo by to viesť k migračnej kríze. Cesta migrantov by viedla do Číny.
Peking tak zatiaľ len sleduje, ako sa Kim snaží upevniť vzťahy s Ruskom, ktoré napríklad vyhlásilo, že KĽDR má právo vlastniť jadrové zbrane, ak ich potrebuje na vlastnú obranu.
Spolupráca s Kremľom môže Kimovi priniesť aj zlepšenie jeho jadrového programu a prístup k vojenským technológiám.
"Severná Kórea je dlhodobo súdruh z pekla pre Rusko aj pre Čínu. Vezmú si toľko peňazí, koľko je len možné, a potom si robia, čo sa im zapáči," hodnotí kroky Pchjongjangu pre BBC Aidan Foster-Carter, sociológ zaoberajúci sa KĽDR.
"Putin je zlý - ale nie šialený. Rusko rovnako ako Čína vie, že Severná Kórea je odistený kanón. Dať Kimovi viac technológií pre jadrové zbrane nie je dobré pre nikoho," mierni obavy Foster-Carter.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine