VARŠAVA, BRATISLAVA. Poľské ministerstvo pre digitalizáciu v pondelok oznámilo, že tamojšie bezpečnostné zložky rozložili kybersabotážnu operáciu, za ktorou stáli Rusko a Bielorusko.
Kybernetické útoky sa stávajú, no štáty sa len zriedka odhodlajú obviniť iný štát z priamej účasti. V Poľsku to urobil vicepremiér a minister pre digitalizáciu Krzysztof Gawkowski.
"Sabotéri, pracujúci z Bieloruska a v spolupráci s Ruskom, prenikli do miestnych a ústredných štátnych inštitúcií vrátane štátnych spoločností, ktoré plnia vojenské zákazky," cituje Gawkowského agentúra Reuters.
"Bieloruské a ruské rozviedky mali osobitnú úlohu - vydieraním jednotlivcov a inštitúcií získať informácie a fakticky viesť kybernetickú vojnu," vyhlásil.

Jednou z obetí útokov bol úrad POLADA - Poľská antidopingová agentúra. Reakciu na útoky označil Gawkowski za veľký úspech poľskej kontrarozviedky a ozbrojených síl.
Počet kybernetických útokov v Poľsku, ktoré je jedným z najsilnejších podporovateľov Ukrajiny, sa prudko zvyšuje. Okrem Gawkowského to povedal aj Lukasz Wojdyga, geopolitický expert z think-tanku Warsaw Enterprise Institute, v rozhovore s denníkom SME.
V článku sa dočítate:
- Aké nástroje používajú páchatelia kyberútokov,
- kedy sa útoky v Poľsku začali stupňovať,
- kde vidí expert možnosti na dobrú obranu v kybernetickej vojne.
Útokov sú desaťtisíce
Gawkowski podľa poľského servera Tvn.24 zdôraznil, že "nežijeme vo voľnom priestore, kde by sme si mohli povedať, že sa všetko uzavrelo a skončilo". Dodal, že sa stáva, že za deň príde viac ako tisíc útokov.
Podobne situáciu zhodnotil aj Wojdyga. "V roku 2022 Poľsko zaznamenalo zhruba 20-tisíc útokov. Len v prvej polovici tohto roka vieme o stotisíc útokoch. Na inštitúcie, firmy, na jednotlivcov," povedal. Články o aktuálnom incidente v Poľsku priniesli ešte vyššie čísla.
Wojdyga pripustil, že často je ťažké určiť, za ktorými útokmi stojí Rusko, hoci v tomto prípade je Varšava presvedčená, že išlo o GRU - ruskú vojenskú rozviedku.
Metódou, ktorá sprevádzala aktuálny útok, bol ransomware - program, ktorý zašifruje dáta v počítači a majiteľovi oznámi, že ich odblokuje, ak zaplatí. Okrem toho však vydierači namiesto peňazí môžu pýtať aj informácie.
Ransomwarové útoky podľa Wojdygu často pochádzajú z Ruska, Bieloruska alebo z Číny. Hoci sa ich páchatelia identifikujú ťažko, čísla a ich rýchly nárast sú významné, upozorňuje. "Spolu s útokmi však stúpa aj verejné povedomie o rizikách. Spoločnosť si je vedomá, že sa môže stať obeťou útoku," hovorí.
Útočia na infraštruktúru aj na firmy
Hoci poľský minister Gawkowski menoval agentúru POLADA, zdôraznil, že bola iba súčasťou širšej hry, ktorej cieľom bolo "vybudovať vektory vstupu do iných poľských inštitúcií". Hoci ich odmietol menovať presne, vyhlásil, že išlo o vládne aj miestne inštitúcie, ako aj štátne firmy z oblasti bezpečnosti.
Wojdyga kybernetické útoky rozdeľuje na tri základné skupiny. Prvý typ útočí na kritickú infraštruktúru, napríklad banky, energetické spoločnosti či železnice.

Český minister dopravy Martin Kupka už v apríli verejne povedal, že Rusko sa snaží napadnúť aj systémy českých železníc.
Kupka Moskvu obvinil, že od vpádu na Ukrajinu vo februári 2022 podnikla "tisíce pokusov o oslabenie našich systémov", pričom potvrdil aj to, že cieľom útokov sa stali České dráhy, ktoré sa však podarilo ochrániť. Jeho vety pre denník Financial Times hovorca Kremľa Dmitri Peskov označil za nepodložené.
Za druhý dôležitý typ útokov Wojdyga označil útoky na súkromné firmy. Práve tam sa často používa ransomware, teda vydieračský softvér.
Tretím typom útoku sú dezinformácie. "Rozdeľujú spoločnosť a odhaľujú sa najkomplikovanejšie. Podstatné je nepodliehať panike, tá je jedným z cieľov útočníkov," hovorí.
Štát potrebuje dôveryhodné inštitúcie
Wojdyga pripúšťa, že obrana proti kybernetickým sabotážam a útokom je citlivá vec, pretože "pri boji proti dezinformáciám nesmieme zničiť slobodu slova".
Za kľúčové preto považuje dôveryhodné inštitúcie, napríklad políciu alebo špecializované úrady na boj proti kybernetickým či informačným hrozbám.
"Aby každý človek vedel, čo robiť v prípade ohrozenia. Na koho sa obrátiť. Najdôležitejším nástrojom je však všeobecné povedomie," tvrdí.
Zasiahol aj Washington
O ruskej dezinformačnej operácii nedávno informoval aj Washington. Tamojšie ministerstvo spravodlivosti rozložilo mediálnu sieť, na ktorej čele stála ruská propagandistická televízia RT. Vytvorila sieť, ktorá distribuovala dezinformačný obsah.
Okrem toho v Spojených štátoch cez ľudí s krycími menami založila mediálny projekt Tenet Media, ktorý nadviazal spoluprácu s viacerými influencermi z prostredia konzervatívnej pravice. Zrejme boli iba obeťami vplyvovej operácie, no Moskvou založená firma im za tvorbu platila.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine