WASHINGTON, BRATISLAVA. Webstránka spoločnosti SP - Agentstvo sociaľnogo projektirovania pôsobí ako prezentácia modernej firmy, ktorá sa zaoberá sociálnymi médiami, komunikáciou a politickým marketingom.
Na internete má zverejnené telefónne číslo, adresu v centre Moskvy a zoznam klientov, medzi ktorými dominujú štátne alebo verejné entity - od ministerstiev cez Štátnu dumu či moskovský magistrát až po ruské štátne železnice.
Názov tejto spoločnosti sa aktuálne dá nájsť v 277-stranovom dokumente FBI, ktorý je súčasťou vyšetrovania ruských vplyvových operácií pred americkými prezidentskými voľbami.
Úrady Spojených štátov v rámci neho skonfiškovali viac ako tridsať internetových domén a rozkryli vplyvovú operáciu riadenú ruskou propagandistickou televíziou RT, ktorá v Spojených štátoch cez nastrčenú firmu nadväzovala spoluprácu s tamojšími konzervatívnymi a pravicovými komentátormi.
Rozsiahly dokument FBI, ktorý zverejnil aj magazín Politico, opisuje ďalšie detaily ruských vplyvových operácií a zameriava sa aj na Európu.
"Cieľom kremeľskej kampane v Európe bolo rozosievať rozbroje, zdiskreditovať Ameriku a podkopať podporu Ukrajiny," píše Politico na základe spisu. Ten zozbieral aj informácie a poznámky zo stretnutí ľudí, ktorí stáli za ruskou vplyvovou operáciou.
Moskva zjavne považuje Nemecko za zraniteľnejšie ako iné západoeurópske štáty. Jedna z odchytených inštrukcií hovorí, že Nemcov treba presviedčať, aby sa stavali na odpor "neúčinnej politike sankcií".
V článku sa dočítate:
- Čo prezradil spis FBI o ruských vplyvových operáciách v Európe,
- ktorých štátov sa operácie týkali,
- čo píše FBI o Slovensku,
- v čom sa podobá na odhalenú operáciu v Spojených štátoch.
Miešajú pravdu s klamstvami
"Vyrobme správu o tom, ako americký vojak znásilnil nemeckú ženu. To bude fungovať," cituje spis FBI z poznámok z jedného z množstva stretnutí, ktoré absolvovali ľudia organizujúci vplyvovú kampaň so svojimi nadriadenými.
Sieť organizácií podľa spisu riadil najneskôr od roku 2022 Sergej Vladilenovič Kirijenko , člen štábu ruského prezidenta Vladimira Putina. Kirijenko a ďalší ľudia riadili sieť organizácií, medzi ktoré okrem Agentstva sociaľnogo projektirovania (anglický spis FBI používa názov SDA - Social Design Agency) menuje aj ANO Dialog či firmu Structura.
Ich úlohy boli podobné ako v Spojených štátoch. Podkopávať podporu Ukrajiny, podporovať proruské postoje a ovplyvňovať voličov v rôznych krajinách.
V Európe na to ruská sieť používala podobné nástroje ako v USA - doppelgängerov, teda webstránky, ktoré veľmi kvalitne imitujú stránky tradičných veľkých médií a v ich mene šíria propagandu. Stránky pritom nekopírovali len názvy alebo grafiku organizácií, ale aj mená konkrétnych novinárov.
Na jednej z odchytených poznámok je pritom navrhnutá aj taktika - namiešavať kokteil z pravdivých správ a klamstiev.
Z ďalších inštrukcií, ktoré spomína spis, stojí za zmienku dokument pochádzajúci z moskovskej organizácie SDA s titulkom "Podnecovanie medzinárodných konfliktov". Ten bol podľa spisu zacielený na Nemecko a Francúzsko, pričom Nemecko považuje Moskva za zraniteľnejšie.
"Cieľom je vystupňovať vnútorné napätie v štátoch, ktoré sú spojencami USA, a podporiť ruské záujmy na medzinárodnej scéne. Na podporu skutočných konfliktov a umelé vytvorenie konfliktných situácií sa odporúča používať širokú škálu nástrojov na ovplyvňovanie verejnej mienky," cituje spis FBI z odchyteného dokumentu ruskej agentúry SDA.
Medzi nástrojmi dokument spomína prácu s komentármi na internete, influencermi, ale aj s falošnými stránkami napodobňujúcimi rešpektované médiá.
"Biely dom sa prerátal: Konflikt s Ukrajinou posilňuje Rusko", znie titulok jedného z článkov, ktorý bol zverejnený na sfalšovanej stránke napodobňujúcej denník Washington Post.
Ruská sieť však založila podobné stránky, ktoré napodobňovali nemecké médiá Der Spiegel alebo Bild, agentúru Reuters či francúzsky denník Le Figaro.

Pomáhala ambasáda v Bratislave
Pri vymenúvaní organizácií, ktoré boli začlenené do propagandistickej siete, sa pravidelne vynára skratka RRN. Tri písmená v angličtine znamenajú Reliable Recent News (spoľahlivé aktuálne správy). Táto stránka, ktorú eviduje aj európska služba na boj proti dezinformáciám, slúžila ako skladisko obsahu, ktorý sa potom distribuoval sieťou falošných stránok.
FBI sa v spise odvoláva na správy spoločnosti Meta (majiteľ Facebooku a Instagramu), podľa ktorých sieť RRN prevádzkovala účty na Twitteri (dnes X), na ruskej sieti Telegram a na Facebooku.
"Facebookové stránky ruských diplomatických misií v Malajzii, vo Švédsku, v Maďarsku, na Slovensku a v Bangladéši zverejňovali odkazy na túto stránku," píše dokument FBI.
Sieť RRN a falošných stránok často zverejňovala totožné články vo viacerých jazykoch. "Napríklad ten istý článok o Buči zverejnili v angličtine na sfalšovanej stránke Guardianu, po taliansky na sfalšovanej stránke ANSA a v nemčine na sfalšovanej stránke Der Spiegel," píše sa v dokumente.
Magazín The Atlantic ešte v júni tohto roka napísal , že RRN okolo seba vytvorila viac ako tristo webstránok, ktoré šírili dezinformácie nielen v Európe či USA, ale aj v Latinskej Amerike a na Blízkom východe.
"Vďaka odkazom na tieto stránky príspevky na sociálnych médiách pôsobia dôveryhodnejšie. Ak ich niekto prechádza rýchlo, nemusí si všimnúť, že titulok odkazuje na falošnú stránku Spiegel.pro, a nie na oficiálnu Spiegel.de," napísal.