WASHINGTON, BRATISLAVA. Kultúrna vojna, nový svetový poriadok prichádza, muž zachránil dieťa pred zmenou rodu.
Slovník, ktorým sa na sociálnych médiách prezentujú komentátori americkej mediálnej spoločnosti Tenet Media, sa len málo líši od nacionalisticko-konzervatívnych alebo priamo dezinformačných kanálov, ktoré poznáme zo slovenského internetu.
Spoločnosť registrovaná v štáte Tennessee sa aktuálne vynorila v súvislosti s obžalobou , v ktorej ministerstvo spravodlivosti USA viní dvojicu zamestnancov ruskej propagandistickej televízie RT z pokusu financovať kampaň na ovplyvnenie nadchádzajúcich prezidentských volieb.
"Dvaja zamestnanci použili nastrčené firmy a falošné identity, aby zaplatili 10 miliónov dolárov nemenovanej spoločnosti z Tennessee za tvorbu videí, ktoré by rozdúchavali politické rozpory v Spojených štátoch," píše o obžalobe agentúra Reuters.
Značka Tenet Media pritom zastrešuje komentátorov a influencerov s overenými identitami. Mená ako Tim Pool, Lauren Southern, Benny Johnson, či Dave Rubin majú reputáciu v online prostredí takzvanej alternatívnej pravice.
Dvojicu zamestnancov RT Washington obvinili z prepierania špinavých peňazí. Zásah voči vplyvovej operácii je iba jedným krokom z balíka sankcií, ktorým Washington zasiahol proti snahám ovplyvniť priebeh prezidentských volieb, ktoré sa konajú 5. novembra.
V článku sa dočítate:
- Aké vplyvové operácie USA zachytili,
- aké ďalšie sankcie oznámili,
- ako na obvinenia reagovali konzervatívni influenceri,
- ako Rusko zasahovalo do amerických volieb už v minulosti.
Obviňte Ukrajinu
Hoci obžaloba pôvodne spoločnosť Tenet Media nemenovala, opis firmy v dokumente kopíroval jej vlastné propagačné texty z internetu a štandardné médiá ju tak bez problémov odhalili. Len na youtube má Tenet Media 316-tisíc sledovateľov a takmer dvetisíc videí. Firma však okrem toho produkovala obsah aj pre siete tikTok, instagram či x, píše denník Guardian.
Obžaloba spomína dvojicu Konstantina Kalašnikova a Jelenu Afanasjevovú, ruských zamestnancov televízie RT, v minulosti známej ako Russia Today.
Dvojica zaplatila založenie firmy Tenet, ktorá následne získala na spoluprácu skupinu konzervatívnych komentátorov. "Podľa obžaloby firma zaplatila 8,7 milióna dolárov produkčným spoločnostiam troch komentátorov," cituje z textu Reuters. Zaplatení komentátori netušili, že pracujú pre ruskú televíziu.
Komentátori Tim Pool, Dave Rubin and Benny Johnson vo štvrtok vydali vyhlásenia, v ktorých sa označili za obete podvodu.
Johnson podľa Guardianu vyhlásil, že je "podozreniami zhrnutými v obžalobe znepokojený", a že je zrejmé, že on a "ostatní influenceri sú v tejto údajnej schéme obeťami." Denník pripomenul, že Johnson má na sieti x 2,7 milióna sledovateľov.
Obžaloba uvádza, že Kalašnikov a Afanasieva pôsobili pod falošnými identitami, spravovali obsah "spoločnosti 1", ktorú médiá identifikovali ako Tenet Media, dozerali na jej financovanie a nábor ľudí.
Jelena Afanasieva používala aliasy Helena Shudra a Victoria Pesti a sama zverejňovala videá spoločnosti. Okrem toho získavala informácie od amerických zamestnancov firmy.
"Po teroristickom útoku počas koncertu v Moskve z marca 2024 Afanasieva poverila jedného zo zakladateľov firmy, aby z útoku obvinil Ukrajinu a Spojené štáty," píše sa v obžalobe.
Tá cituje aj z Afanasievovej správy: "Myslím si, že sa môžeme zamerať na ukrajinský a americký rozmer. Mainstreamové médiá šíria falošné správy, že sa k útoku prihlásil ISIS, hoci ISIS také vyhlásenie nevydal. Všetkých teroristov zadržali, keď sa snažili dostať k ukrajinskej hranici, čo je podozrivé."
Citát je prakticky totožný s postojom Moskvy po útoku, ku ktorému sa Islamský štát musel prihlasovať opakovane.
Tenet Media alebo "Spoločnosť 1," ako ju uvádza obžaloba, svojim divákom nepriznávala, že ju financuje ruská štátom sponzorovaná televízia RT.

Vypísali desaťmiliónovú odmenu
Zásah proti ruskej vplyvovej operácii je iba jedným z balíka krokov, ktoré prezentoval americký minister spravodlivosti Merrick Garland, píšu noviny New York Times.
Ministerstvo zahraničných vecí USA podľa NYT dokonca vypísalo odmenu desať miliónov dolárov za informácie, ktoré pomôžu rozkryť cudzie vplyvové operácie súvisiace s voľbami. Ministerstvo spresnilo, že hľadá predovšetkým informácie o skupine s názvom Russian Angry Hackers Did It, v skratke RaHDit.
Okrem toho chce označiť päticu redakcií, ktoré financuje Kremeľ, za zahraničných agentov. New York Times medzi nimi okrem RT menujú agentúry Sputnik a Ruptly. Zamestnancom Kremľom financovaných médií prestanú udeľovať víza.
Americké ministerstvo financií okrem toho skonfiškovalo 32 internetových domén, uvalilo sankcie na šéfredaktorku RT Margaritu Simonjanovú a organizáciu ANO Dialog, ktorá pre ruskú vládu organizuje sieť doppelgängerov.
Nemecké slovo doppelgänger znamená dvojník a v prostredí dezinformačných operácií ide o napodobňovanie legitímnych médií, napríklad vytváraním falošných webstránok novín alebo vládnych inštitúcií.

"Americké tajné služby sú presvedčené, že Kremeľ v novembrových voľbách uprednostňuje bývalého prezidenta Donalda Trumpa, pretože ho vnímajú ako skeptickejšieho voči americkej podpore Ukrajine," píšu NYT.
Washington sa poučil
CNN píše , že tohtotýždňový balík sankcií je zatiaľ najvýznamnejším zásahom administratívy Joea Bidena voči údajným ruským vplyvovým operáciám. Minulý mesiac pritom Washington ukázal aj na iránskych hackerov, ktorí sa zamerali na kampane oboch hlavných prezidentských kandidátov.
"Stredajšie kroky pripomínajú, že americkí predstavitelia stále vnímajú Rusko ako výraznú zahraničnú hrozbu v novembrových voľbách," píše stanica.
Médiá americký zásah proti vplyvovým operáciám označujú za významný a pripomínajú aféru z roku 2016, keď okrem iného nastal masívny únik e-mailových správ zo štábu demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej, ktorá nakoniec voľby prehrala.
Americké tajné služby a silové zložky obvinili Moskvu z veľkej vplyvovej operácie , ktorá podľa nich niesla názov Projekt Lachta (Lakhta) a nariadil ju priamo Vladimir Putin.
Prezidentské voľby USA 2024

- Výsledky volieb prezidenta USA 2024
- Novým americkým prezidentom sa stane Donald Trump
- Volebná mapa USA
- Kompletné výsledky prezidentských volieb v USA
- Trump sa vracia do Bieleho domu. Čo to znamená pre Ameriku a Európu
- Trump porazil Európu
- Životopis kandidáta Donalda Trumpa
- Životopis kandidátky Kamaly Harrisovej