MOSKVA, BRATISLAVA. Po tom, čo sa dosluhujúci americký prezident Joe Biden stiahol z boja o Biely dom, ho na verejnosti veľmi nevidno. Tento týždeň prišla správa, že sa sťahuje do Ruska.
Nie je to však realita, ale zápletka nového ruského komediálneho seriálu, ktorý plánujú odvysielať budúci rok. Biden v ňom do Ruska príde v utajení, no po strate cestovných dokumentov sa tam bude musieť usadiť.
Loading
...
Pripravovaný seriál s americkým prezidentom je len ďalším v rade projektov, ktoré Kremeľ využíva na šírenie svojej propagandy. Patria medzi ne filmy aj seriály o vojne na Ukrajine, vlasteneckou kinematografiou však chcela Moskva zabezpečiť Vladimirovi Putinovi podporu aj pred uplynulými prezidentskými voľbami.
V článku sa dočítate aj:
- o čom má seriál byť,
- kto bude Bidena hrať,
- o čom je prvý ruský celovečerný film o invázii na Ukrajinu,
- aké rôznorodé projekty Kremeľ využíva na propagandu.
Realistický príbeh s propagandistickým hercom
Biden v sitkome s názvom Dovidenia vycestuje do Ruska inkognito, aby zistil, prečo jeho sankcie proti krajine nefungujú. Americký prezident sa chce „ponoriť do našej reality“ a „pochopiť ruskú dušu“, priblížili tvorcovia seriálu v tlačovej správe pre ruské médiá.
Hneď v prvý deň však stratí pas a aby si zarobil na cestu domov, stane sa učiteľom angličtiny. Začne bývať v obyčajnom paneláku zo sovietskej éry. Nájde si tiež priateľa - „skutočného ruského patriota“, ktorý mu pomáha.
Presný dátum premiéry nie je známy. Nateraz je len jasné, že je naplánovaná na rok 2025, keď Biden končí vo funkcii.
Zdá sa však, že v seriáli Biden stále americkým prezidentom je - hľadajú ho totiž agenti CIA. „Do USA však odvezú dôchodcu Ivaniča, ktorý vyzerá presne ako Biden“, aby plnil prezidentské povinnosti, priblížili tiež tvorcovia.
Bidena stvárni známy ruský herec, 46-ročný Dmitrij Ďužev, ktorý otvorene podporuje ruskú inváziu na Ukrajinu. Rola bude podľa jeho slov preňho príležitosťou vyskúšať si niečo iné.
Seriál tiež opísal ako „odvážny experiment“. „Môžem zaručiť, že to bude milý, realistický a zábavný príbeh,“ dodal Ďužev.
Filmová propaganda
Pozorovatelia Ruska však hneď pripomínajú, že cieľom seriálu je šíriť prokremeľskú propagandu. Nebude to tak prvýkrát - od útoku na Ukrajinu z februára 2022 štátna propaganda podporila niekoľko takýchto projektov.
Prvý ruský celovečerný film o vojne na Ukrajine nesie názov Svedok. Premiéru mal vlani koncom leta.
Hlavnou postavou je Daniel Cohen, fiktívny belgický huslista, ktorý príde do Kyjeva krátko pred začiatkom vojny. Zapojí sa do bojov a podľa oficiálneho opisu filmu uvidí „viacero neľudských zločinov a krvavých provokácií ukrajinských nacionalistov“.

V jednej scéne ukrajinský veliteľ drží v ruke Mein Kampf, zatiaľ čo ďalší ukrajinskí vojaci prisahajú vernosť Adolfovi Hitlerovi. Film tak chce podporiť nepravdivé tvrdenie, že Kremeľ musel Ukrajinu napadnúť, aby sa chránil proti veľkému počtu neonacistov.
Napriek tomu, že film mal rozpočet v prepočte takmer dva milióny eur, za prvé dva týždne zarobil ledva 140-tisíc eur. „V celej krajine hlásia prázdne kinosály, je to kasový prepadák,” napísal vtedy britský denník The Guardian.
Ďalším príklad je tohtoročná televízna miniséria 20/22, v ktorej scenáristi prekrútili udalosti boja o ukrajinské prístavné mesto Mariupoľ zo začiatku vojny. Ruských vojakov znázorňuje ako obrancov ukrajinského ľudu, hoci v skutočnosti ukrajinskí vojaci chránili mesto pred ruskými útokmi.
Mesto však do rúk okupantov padlo po tom, čo sa poslední ukrajinskí obrancovia v areáli železiarní Azovstaľ vzdali.
Upevniť si pozíciu seriálmi
Putin však propagandistické projekty zadával aj pri inej príležitosti. Podporu si cez seriály či filmy chcel zabezpečiť aj pred marcovými voľbami, v ktorých sa po piaty raz stal prezidentom.
Tím nezávislých novinárov zistil, že ruskí propagandisti na tento účel minuli v prepočte zhruba miliardu eur. Väčšina peňazí išla na televízne projekty ako filmy či seriály, alebo internetový materiál o „ruských moderných hrdinoch, na ktorých môžu byť všetci hrdí“.
Kremeľ zároveň spolupracoval s firmami, ktoré mali propagandistické materiály šíriť tradičným marketingovým spôsobom, no aj cez blogerov a médiá, vyplýva tiež z dokumentov. Putinovi tiež záležalo na tom, aby sa seriály a filmy dostali aj do regiónov.
Medzi projektmi, ktoré pomáhajú „chrániť ruské národné záujmy a tradičné hodnoty“, bol aj seriál s názvom NDR, ktorý ruského agenta vykresľuje v pozitívnom svetle. Príbeh pripomína ranú kariéru Putina, ktorý v 80. rokoch minulého storočia slúžil ako agent KGB vo východnom Nemecku.

Ďalším sponzorovaným materiálom bola aj krasokorčuliarska dráma, detský fantasy film či muzikál o živote slávneho ruského spisovateľa Alexandra Puškina. Ich tvorcovia však často nevedeli o tom, že ich použijú ako nástroj štátnej propagandy, vyplýva tiež z odhalených dokumentov.
Film o Puškinovi ruské úrady odmietli financovať ešte v roku 2021. Autori do filmu totiž chceli zahrnúť scénu, kde básnik hovorí verše: „Ty autokratický psychopat, tebou a tvojím trónom pohŕdam!“ O rok neskôr im však peniaze poskytli.
„Ako však tento kreatívny obsah môže pomôcť Putinovej kampani, keď Puškinova celá biografia je príbehom umelca, ktorý kašľal na autority?“ zamyslel sa pre ruský nezávislý portál Meduza nemenovaný zdroj z ruského televízneho prostredia.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine