Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Ukrajina v posledných týždňoch zrejme prišla o možnosť zásadného úderu, ktorý by výrazne oslabil ruských okupantov.
Ukrajinské bezpilotné lietadlá sa nedávno zamerali na leteckú základňu Morozovsk v južnom Rusku, asi 320 kilometrov od frontovej línie na východe Ukrajiny.
Podľa ukrajinského spravodajského riaditeľstva nálet dronov zničil bombardér ruského letectva Suchoj Su-34, poškodil ďalšie dva Su-34 a vypálil muničný sklad, informuje spravodajský server magazín Forbes.
Zásadná ruská zbraň
Nejde o prvý útok na Morozovsk, ale zaradil sa medzi jeden z najničivejších. Pre Ukrajincov je to však sladkokyslé víťazstvo.
Podobné nálety je stále ťažšie uskutočniť, pretože Rusi presúvajú svoje bojové lietadlá na menej zraniteľné základne. Dobre totiž vedia, že ich bojové lietadlá nesúce kĺzavé bomby sú zásadnou zbraňou v aktuálnej fáze vojny.
Od minuloročného zvrhnutia prvých primitívnych kĺzavých bômb na Ukrajinu si ruské letectvo satelitom navádzanú muníciu veľmi obľúbilo.

Vďaka vysúvacím krídlam majú narýchlo skonštruované kĺzavé bomby "KAB" potrebný dolet 25 a viac kilometrov, v závislosti od modelu. Tým pádom môžu stíhacie bombardéry Su-34 zasiahnuť ukrajinských vojakov a civilistov z miest mimo dosahu najlepšej ukrajinskej protivzdušnej obrany.
Každý deň Rusi zhodia až sto takýchto bômb, z ktorých niektoré vážia viac ako tri tony. "Bohužiaľ, v mestskom prostredí sú veľmi účinné," uviedla podľa Forbesu ukrajinská analytická skupina Frontelligence Insight.
"I keď sú často nepresné, ich samotná váha stačí na demoláciu alebo vážne poškodenie budov, aj keď bomba nezasiahne cieľ priamo. Keď sa budovy zrútia, pivnice uväznia ľudí vo vnútri, čo znemožňuje záchranné operácie, predovšetkým keď Rusi podnikajú dvojité a trojité útoky," doplnili ukrajinskí analytici.
Šancí na útok ubúda
Preto je hlavnou prioritou vlády v Kyjeve otupiť bombardovanie zničením bombardérov. Vzácna príležitosť na zásadný úder na infraštruktúru s kĺzavými bombami sa naskytla tento rok na začiatku leta, keď Rusi zaparkovali desiatky Su-34 zo zhruba stovky slúžiacich na otvorenej leteckej základni Voronež-Malševo na juhu Ruska, asi 161 kilometrov od hraníc s Ukrajinou.
Voronež-Malševo je pomerne dobre chránená základňa, takže Ukrajinci žiadali o povolenie vypáliť na základňu svoje najlepšie rakety armádneho taktického raketového systému americkej výroby - ATACMS, ktoré je takmer nemožné zachytiť.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidea ale povolenie nedala. "Naša politika sa nezmenila," povedal minulý mesiac novinárom Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Rovnako ako predtým, Ukrajina mohla útoćiť pomocou ATACMS iba na ciele na Ruskom okupovanom území.
Rusi medzitým svoje stíhačky z letiska Voronež-Malševa a ďalších prihraničných letísk premiestnili hlbšie do územia Ruska. Zasiahnuť sa dajú, ale Ukrajincom sa údery na takéto vzdialenosti pomocou dronov daria len sporadicky.
Faktom teda zostáva, že pred väčšinou bezpilotných lietadiel sú Su-34 chránené, rovnako ako pred strelami ATACMS, z ktorých najvýkonnejšie majú dolet 300 kilometrov. Kým Biely dom udelí povolenie k náletom ATACMS na ruské základne, môže byť už neskoro. Najcennejšie ciele totiž v tej chvíli môžu byť už príliš ďaleko.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine