Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Kremeľ posiela do vojny státisíce ruských mužov s nedostatočným vybavením a minimálnym výcvikom. Táto ruská politika už začína mať vplyv aj na samotných obyvateľov Ruska.
Mnohí vojaci sa po návrate z frontu dopúšťajú násilných trestných činov. Putin ich vyzýva na to, aby sa stali "novou elitou" krajiny.
Podľa interných zdrojov spravodajského servera Meduza si je prezidentov tím dobre vedomý rizík, ktoré vojaci prichádzajúci z vojny predstavujú a obáva sa, že ruská spoločnosť nie je pripravená ich prijať.
V krajine je tiež údajne kritický nedostatok psychológov, ktorí by boli vyškolení na liečbu posttraumatickej stresovej poruchy a mohli tak vojakom pomôcť sa začleniť.
Veteráni sú rizikom pre krajinu
Kremeľ sa domnieva, že návrat ruských vojakov z Ukrajiny bude "najväčším politickým a spoločenským rizikom" v krajine počas súčasného Putinovho prezidentského obdobia, povedal jeho blízky spolupracovník a "cár kremeľskej vnútornej politiky" Sergej Kirijenko skupine námestníkov gubernátora na stretnutí začiatkom júla.
Zvláštny spravodajca Meduzy Andrej Percev uviedol, že podľa dvoch ľudí, ktorí sa na schôdzke zúčastnili, Kirijenko zdôraznil, že vracajúci sa vojaci sa "zle adaptujú" na obyčajný život.

Kirijenko dodal, že mnohí "dobrovoľníci" sa do armády prihlásili preto, aby sa dostali z väzenia, a že niektorí z nich sa po návrate z frontu dopustili nových trestných činov, vrátane vrážd a znásilnení.
"Na schôdzke dali jasne najavo, že od týchto ľudí môžeme očakávam oveľa viac. To by mohlo viesť k znepokojeniu verejnosti, strachu alebo naopak k agresivite namierenej proti všetkým vojakom, ktorých budú ľudia vnímať ako jednu skupinu. Problémom je nárast kriminality," povedal jeden z účastníkov stretnutia.
Podľa zdrojov Meduzy Kirijenko nehovoril len o bývalých väzňoch, spomínal vracajúcich sa vojakov vo všeobecnosti.
Noví Afganci
Jeden zo zdrojov uviedol, že zástupca náčelníka generálneho štábu dal súčasnú vojnu do kontrastu so sovietskou inváziou do Afganistanu a druhou svetovou vojnou.
"V Afganistane nebolo toľko obetí a zranených. Po druhej svetovej vojne sa vojaci vrátili do krajiny, ktorá vojnou trpela a vedela, ako vojna vyzerá. Podieľali sa na obnove krajiny a boli rešpektovaní, pretože ľudia chápali, za čo bojovali. Teraz sa ruskí vojaci vracajú do krajiny, kde väčšina ľudí nevie, čo je vojna a videla ju iba v televízii. Títo bojovníci boli v extrémnych situáciách a vedeli, ako to vyzerá, keď sa nedodržiavajú zákony. Spoločnosť nie je veľmi pripravená ich pochopiť a prijať," povedal zástupca náčelníka generálneho štábu.

Zdroje Meduzy uviedli, že ruskí predstavitelia v súkromných rozhovoroch dokonca začali o vojakoch vracajúcich sa z Ukrajiny hovoriť ako o "nových Afgancoch".
Panujú podľa nich obavy, že by exvojaci mohli byť časom sklamaní zo života a mohli by preto vytvoriť vlastné zločinecké skupiny.
Podľa zdrojov Meduzy ruské úrady úplne nechápu rozsah rizík, ktorým by krajina mohla po vojne čeliť.
Zdroj blízky Putinovej administratíve pre server dodal, že jedným z hlavných cieľov Kremľa v prvom roku nového prezidentského obdobia je získať širšie povedomie o tejto problematike.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine