KYJEV, BRATISLAVA. Vzdušné súboje stíhacích lietadiel sú často tým prvým, čo ľuďom napadne, keď sa hovorí o bojovom letectve. Nie nadarmo je o nich aj populárny akčný film Top Gun.
Stíhacie letectvo sa zrodilo počas prvej svetovej vojny v momente, keď sa prvý pilot rozhodol počas letu vytiahnuť zbraň a z nekrytej kabíny vystreliť na pilota druhého lietadla. Údajne ním bol v auguste 1914 srbský letec Miodrag Tomić, ktorý strieľal na rakúsko-uhorské lietadlo.
Lietadlá v tom čase nemali zabudované zbrane, piloti alebo druhí členovia posádky v prvých súbojoch strieľali z ručných zbraní. Mocnosti túto chybu veľmi rýchlo napravili a lietadlá začali vybavovať guľometmi.
Pradávna taktika sa v posledných mesiacich objavila na Ukrajine. Hoci sa o nej hovorí už dlhšie, na sociálnych médiách sa objavili fotografie a videá ukrajinských pilotov, ktorí z cvičného jednomotorového lietadla Jak-52 puškou strieľajú na ruské drony.
Podobne ako lietadlá z prvej či druhej svetovej vojny aj ukrajinské jaky sa na fotografiách objavujú so značkami na trupe, ktoré zaznamenávajú počet úspešných zostrelov. Taktika z prvej svetovej vojny tak zrejme funguje.
V článku sa dočítate
- Aké lietadlá sú Jak-52 a na čo sa pôvodne používali,
- prečo sa Ukrajinci vôbec k takejto taktike uchýlili,
- ako popri starej taktike funguje nová - Ukrajinci využívajú satelit, na ktorý sa ľudia vyzbierali vo verejnej zbierke.
Športové lietadlo a brokovnica
Ak má Jak-52 zelenú farbu, tvarom trupu a hviezdicovým motorom s dvojlistovou vrtuľou môže skutočne pôsobiť ako staré vojenské lietadlo. Toto dvojmiestne lietadlo sa však začalo vyrábať v Sovietskom zväze (neskôr licenčne aj v Rumunsku) až koncom sedemdesiatych rokov.
Pôvodne slúžilo ako cvičné lietadlo pre ozbrojené sily, ale aj pre sovietsku organizáciu DOSAAF, obdobu československého Zväzarmu.
Loading
...
Novinár David Axe z magazínu Forbes upozornil, že na sociálnych sieťach sa v posledných mesiacoch šíria fotografie a videá týchto športových lietadiel, z ktorých človek zo zadného sedadla strieľa na drony.
Ruské zdroje na sieti X sa dokonca podľa článku sťažujú, že Ukrajinci na ich drony strieľajú ako na strelnici.
Forbes píše, že ukrajinské jaky, ktoré sa doposiaľ objavili na sieti X, zjavne pochádzajú z aeroklubov, no dnes slúžia v ozbrojených silách. Na zverejnených záznamoch neútočia na kamikadze drony, ale na pozorovacie drony Orlan a ZALA. Server The Aviationist píše aj o symboloch zostrelených iránskych dronov Mohajer-6.
Symboly na prednej časti trupu jakov naznačujú, že lietadlá zaznamenali niekoľko zostrelov. Účet OSINT Aggregator na sieti X poznamenal, že vojak strieľajúci zo zadného sedadla jaku (vpredu sedí pilot) strieľal dvojhlavňovou brokovnicou.
The Aviationist tvrdí, že takýmto spôsobom fungujú najmenej dva Jaky-52.
Loading
...
Ukrajinské ani žiadne iné ozbrojené sily si nemôžu dovoliť proti lacným a malým dronom nasadzovať klasickú raketovú protivzdušnú obranu. Tú si šetria na dôležitejšie a nebezpečnejšie ciele. Stíhacie lietadlá Su-27 a MiG-27 29 sa zaoberajú ničením napríklad striel s plochou dráhou letu.
Drony lietajú relatívne pomaly, čo z nich robí ťažko zachytiteľné ciele pre klasické stíhačky. Jak-52 má podľa letovej príručky pádovú rýchlosť v priamočiarom lete 110 km/h, s vysunutými vztlakovými klapkami iba 100 km/h. Pádová rýchlosť je rýchlosť, pri ktorej nosné plochy prestávajú poskytovať vztlak a lietadlo prechádza do pádu.
Ľudový satelit
Kým strieľanie brokovnicou z lietadla ilustruje, ako núdza núti obrancov používať taktiku z prvej svetovej vojny, magazín Politico si všimol príbeh, ktorý hovorí o vojne 21. storočia.
S odvolaním sa na správu ukrajinskej rozviedky ministerstva obrany píše, že Ukrajina už dokázala identifikovať tisíce ruských vojenských cieľov vďaka fínskemu mikrosatelitu spoločnosti ICEYE.
"Vďaka ľudovému satelitu dokázali naše ozbrojené sily zničiť tisícky vojenských cieľov, medzi nimi aj ponorku Rostov na Done a vyloďovacie plavidlo Minsk," cituje Politico Serhija Prytulu.
Práve Prytula je iniciátorom verejnej zbierky, ktorá satelit zaplatila. Zbierka sa začala takmer náhodou. Ešte v počiatočnej fáze ruskej invázie na Ukrajinu Prytula cez svoju nadáciu vyzbieral dvadsať miliónov dolárov, za ktoré chcel pre Ukrajinu kúpiť tri turecké bojové drony Bayraktar.
Výrobca dronov nakoniec Ukrajine tieto stroje daroval a Prytula tak hľadal pre vyzbierané peniaze iný dobrý účel. V auguste 2022 za ne kúpili satelit a prístup k databáze ďalších satelitných záberov, ktoré ICEYE získala.
Okrem faktu, že na satelit sa vyzbierali bežní ľudia, je zaujímavé, že patrí súkromnej firme. Politico pripomína, že vojenské pozorovacie satelity boli doposiaľ doménou štátov a ich ozbrojených síl alebo tajných služieb.
Súkromné satelity sa doposiaľ používali napríklad v poľnohospodárstve alebo pri sledovaní geologických či klimatických zmien.
Satelity ICEYE dokážu podľa údajov výrobcu snímať povrch zeme s rozlíšením až tri metre. Dokážu zamerať nielen letiská či lode, ale aj zamaskovanú pozemnú techniku a jednotlivých vojakov.
Fínske satelity podľa údajov svojho výrobcu obiehajú okolo Zeme vo výške zhruba 560 - 580 kilometrov a Zem by tak mali obehnúť pätnásťkrát za deň.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine