LONDÝN, BRATISLAVA. Je čas na zmenu, pravidelne opakoval Keir Starmer počas predvolebnej kampane vo svojich prejavoch. Jednoduchou frázou tak narážal na štrnásť "chaotických" rokov vlády britskej Konzervatívnej strany.
Tá vo štvrtkových parlamentných voľbách v Spojenom kráľovstve utrpela volebný debakel. Kým konzervatívci získali len 121 kresiel v parlamente (o 252 menej ako doteraz), labouristi zvíťazili so ziskom 412 kresiel.
Práve jednoduché volebné heslo, ktoré sa voličom vrylo do pamäti, stačilo podľa magazínu Politico lídrovi labouristov Starmerovi, aby sa dostal na Downing Street.
V premiérskom kresle na tejto adrese nahradil konzervatívca Rishiho Sunaka.
Starmer, ktorý sa považuje za progresívneho socialistu a ktorý chce vrátiť pracujúcim ľuďom pozornosť, sa k moci nedostal náhodne.
Môžu za to aj čistky v Labouristickej strane, ktoré po svojom straníckom zvolení v roku 2020 spustil a ktoré vyvolávajú aj debaty o ďalšom smerovaní strany.
Starmer sa podľa mnohých chce zbaviť tých, ktorí by sa ho mohli snažiť držať pri socialistických princípoch, no snaží sa dištancovať aj od antisemitizmu svojho predchodcu.
Kto je nový britský premiér a prečo čelí kritike aj vo vlastnej strane?
V článku sa dočítate:
- ako sa stal zo Starmera líder labouristov,
- prečo Starmera labouristi kritizujú,
- čo sa dialo v zákulisí Labouristickej strany.
Cesta na vrchol
Starmer sa narodil v Londýne v roku 1962. Jeho otec Rodney pracoval v továrni ako nástrojár a jeho matka Josephine pracovala ako zdravotná sestra. Josephine celý život bojovala so zriedkavým zápalovým ochorením známym ako Stillova choroba a Rodney sa o ňu neskôr začal starať na plný úväzok. Starmer strávil veľkú časť svojho detstva v nemocniciach po ich boku.
Líder labouristov v médiách často odkazuje na svoj skromný pôvod a vníma ho ako prepojenie medzi ním a britskými voličmi. V kampani tým narážal aj na lídra konzervatívcov Rishiho Sunaka, ktorý patrí medzi najbohatších Britov.
Starmer vyštudoval právo a ako začínajúci právnik sa následne podieľal na významných prípadoch týkajúcich sa napríklad firiem ako Shell či McDonald’s.
V roku 2008, rok po svadbe so svojou manželkou Victoriou, s ktorou má dve deti, sa Starmer stal šéfom prokuratúry. V roku 2014 získal rytiersky titul sir za svoje služby v oblasti súdnictva.