LONDÝN. Britský kráľ Karol III. vymenoval lídra Labouristickej strany Keira Starmera za nového britského premiéra a poveril ho zostavením vlády.
Oznámil to Buckinghamský palác, píše TASR s odvolaním na správu agentúry AFP a britských médií.
Buckinghamský palác pri tejto príležitosti zverejnil fotografiu z audiencie, na ktorej si kráľ podáva so Starmerom ruku.
Sunak uznal vôľu verejnosti
Karol III. krátko predtým prijal rezignáciu expremiéra Rishiho Sunaka. Sunak sa zároveň ospravedlnil verejnosti.
"Dal som do tejto práce všetko, ale vyslali ste jasný signál, že vláda Spojeného kráľovstva sa musí zmeniť a váš úsudok je jediný, na ktorom záleží," povedal Sunak v príhovore k voličom pred sídlom britského premiéra na londýnskej Downing Street.
"Počul som váš hnev, vaše sklamanie a preberám zodpovednosť za túto prehru. Všetkým konzervatívnym kandidátom a účastníkom kampane, ktorí neúnavne pracovali, ale bez úspechu - je mi ľúto, že sme nemohli dosiahnuť to, čo si vaše úsilie zaslúžilo," dodal.
Starmer chce meniť veci k lepšiemu
Starmer v prvom prejave ako britský premiér povedal, že Británia sa v parlamentných voľbách jasne vyslovila za zmenu a potrebuje činy, ktoré posilnia dôveru verejnosti v štát.
Sľúbil, že jeho vláda bude slúžiť všetkým Britom a že ukáže, ako môže politika meniť veci k lepšiemu.
"Naša krajina jasne hlasovala za zmenu, za národnú obnovu a návrat politiky k verejnej službe. Či už ste volili labouristov alebo nie, vlastne zvlášť, ak to tak nebolo, hovorím vám priamo, moja vláda vám bude slúžiť. Politika môže byť silou pre dobro, ukážeme to," vyhlásil Starmer po príchode do londýnskeho sídla premiérov v Downing Street.
Viac kresiel pre liberálov
Labouristická strana získala vo voľbách najmenej 412 kresiel v 650-člennej Dolnej snemovni parlamentu.
Konzervatívci, ktorí boli v krajine pri moci počas uplynulých 14 rokov, utrpeli drvivú porážku - snemovni budú mať podľa predbežných výsledkov len 121 poslancov.
Menšie strany získali viac ako 40 percent hlasov, napriek tomu si zabezpečili len 18 percent poslaneckých mandátov.
Ďalším porazeným je Škótska národná strana, ktorá prišla o 38 poslancov a bude ich mať 9.
Liberálni demokrati budú mať rekordných 71 kresiel - o 63 viac ako doteraz. Zamerali sa totiž na obvody, kde ľahko porazili súperov z Konzervatívnej strany, hlavne v južnom Anglicku. Celkovo získali 3,49 milióna hlasov.
Populistická strana Reform UK na čele s Nigelom Farageom síce získala 4 milióny hlasov, ale len štyri mandáty. Uspela najmä v oblastiach, kde sa hlasovalo za brexit v referende v roku 2016. Samotný Farage získal svoj prvý mandát v britskom parlamente.
Strana zelených sa pri zisku 1,9 milióna hlasov spoľahla na podobnú taktiku ako mali Liberálni demokrati a vynieslo jej to štyri mandáty.
V Severnom Írsku bola úspešná strana Sinn Fein, ktorá bude mať 7 poslancov (doteraz nemala žiadneho), demokratickí unionisti tam stratili tri kreslá a budú mať 5 poslancov.