LONDÝN. Britská Labouristická strana zvíťazila vo štvrtkových voľbách do Dolnej snemovne parlamentu. Vyplýva to z predbežných oficiálnych výsledkov, ktoré jej dosiaľ pripísali najmenej 326 kresiel, čo stačí na získanie väčšiny v 650-člennej snemovni.
Sčítavanie hlasov naďalej prebieha.
Labouristická strana podľa aktuálnych výsledkov získala 387 kresiel, Konzervatívna strana 97 a na treťom mieste sú Liberálni demokrati so ziskom 57 mandátov.
BBC odhaduje, že labouristi nakoniec získajú jednoznačnú väčšinu 408 kresiel, konzervatívci 136 a Liberálni demokrati 66. Zvyšných 40 si medzi sebou rozdelia ostatné politické subjekty vrátane Škótskej národnej strany (SNP), Reformnej strany a írskej Sinn Féin (My sami).

"Dokázali sme to. Zmena sa začína práve teraz," vyhlásil líder labouristov a budúci predseda vlády Keir Starmer vo svojom víťaznom prejave v centre Londýna, v ktorom prisľúbil uprednostniť krajinu pred stranou a desaťročie "národnej obnovy".
Premiér Rishi Sunak niekoľko minút predtým priznal volebnú porážku a za historický neúspech konzervatívcov prevzal zodpovednosť.
"Labouristická strana vyhrala tieto parlamentné voľby. Zavolal som sirovi Keirovi Starmerovi, aby som mu zablahoželal k víťazstvu," uviedol.
Okrem Sunaka a Starmera poslanecké mandáty v Dolnej snemovni britského parlamentu získali aj bývalý šéf Labouristickej strany Jeremy Corbyn, ktorý kandidoval ako nezávislý, a populistický líder Reformnej strany a jeden z iniciátorov odchodu Británie z EÚ Nigel Farage, ktorému sa to podarilo na ôsmykrát. Podľa svojich slov má v pláne v priebehu nasledujúcich rokov vybudovať masové celoštátne hnutie.
Odhady jeho strane pripisujú zisk 13 kresiel v dolnej komore parlamentu, čo označil za "takmer neuveriteľné".
Po drvivej porážke konzervatívcov prišiel o poslanecký mandát rekordný počet ministrov vlády.
Nezvolenie deviatich členov vlády premiéra Sunaka prekonalo doteraz najhoršiu stratu z roku 1997, keď o mandáty prišlo sedem ministrov a vládnych úradníkov. Do štvrtka stratili vo voľbách svoje mandáty v posledných šiestich voľbách iba štyria ministri.
Za najvýraznejšiu stratu sa považuje Grant Shapps, minister obrany vo volebnom okrsku Welwyn Hatfield severne od Londýna. Neuspela ani líderka Dolnej komory parlamentu Penny Mordauntová. Ako bývalá ministerka obrany sa už dvakrát pokúsila stať líderkou strany a po Sunakovom odstúpení sa očakávalo, že sa o to znova pokúsi.

O mandát vo volebnom obvode v Norfolku vo východnom Anglicku prišla aj bývalá premiérka Liz Trussová, ktorá počas 49 chaotických dní v roku 2022 vo funkcii vyvolala finančné otrasy.
"Myslím si, že v týchto voľbách sme videli úžasnú nedisciplinovanosť v rámci strany," povedal bývalý minister spravodlivosti Robert Buckland, ktorý prišiel o kreslo v parlamente po 19 rokoch.
Mandát si udržal minister vnútra James Cleverly, jeho predchodkyňa Suella Bravermanová a minister financií Jeremy Hunt. Spolu so štátnym tajomníkom ministerstva vnútra pre bezpečnosť Tomom Tugendhatom by sa preto mali uchádzať o nové vedenie strany.
Bravermanová sa v prejave po svojom znovuzvolení voličom ospravedlnila.
"Konzervatívna strana vás sklamala ... musíme sa polepšiť a ja urobím všetko, čo je v mojich silách, aby som znovu vybudovala dôveru. Musíme vás počúvať. Hovorili ste s nami veľmi jasne," povedala.
Prekvapivý júlový termín volieb určil šéf konzervatívnej vlády Sunak, ktorý nechal doterajšiu snemovňu rozpustiť na konci mája. Od nástupu do funkcie v roku podobne ako jeho strana zápasí s veľmi nízkou popularitou a predvolebné prieskumy drvivé víťazstvo opozičných labouristov predpovedali.