SME

Blanár nehovorí, s čím ide na mierový summit. Oslavoval pred ním Deň Ruska

Niektoré štáty účasť na summite zrušili.

Tri dni pred mierovým summitom oslavoval minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer) Deň Ruska na ruskom veľvyslanectve. Rusko rokovania vo Švajčiarsku odmietlo.Tri dni pred mierovým summitom oslavoval minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer) Deň Ruska na ruskom veľvyslanectve. Rusko rokovania vo Švajčiarsku odmietlo. (Zdroj: Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku)

Článok sme vo štvrtok o 17:18 aktualizovali o tlačovú správu slovenského ministerstva zahraničných vecí.

LUZERN, BRATISLAVA. Slovenský predseda vlády Robert Fico v apríli na stretnutí s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom podpísal dokument , podľa ktorého Slovensko podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny a rešpektuje jej právo slobodne sa rozhodnúť o vlastnej bezpečnosti vrátane plnohodnotného členstva európskych a euro-atlantických komunít.

Fico pritom ešte pár mesiacov predtým tvrdil napríklad to, že členstvo Ukrajiny v NATO by bolo chybou alebo že Rusko obsadené územia nevráti.

SkryťVypnúť reklamu

S akým postojom a plánom cestuje na mierový summit o Ukrajine vo švajčiarskom Bürgenstocku slovenská diplomacia, nie je jasné. Minister zahraničných vecí Juraj Blanár, ktorý má na summite Slovensko zastupovať, ešte v stredu oslavoval na veľvyslanectve Ruskej federácie ruský štátny sviatok Deň Ruska spolu s veľvyslancom Igorom Bratčikovom.

Zhruba štyridsať kilometrov južne od Zürichu sa hlavy štátov a vlád budú snažiť dospieť k spoločnej predstave cesty k spravodlivému a trvalému mieru na Ukrajine, píše oficiálna stránka švajčiarskeho ministerstva zahraničných vecí. Summit sa má stať základom mierového procesu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Švajčiarsko už v stredu verejne informovalo, že zaznamenalo výrazný nárast dezinformačných kampaní a kybernetických útokov. Navyše počet krajín, ktoré na summit prídu, sa postupne znižuje.

SkryťVypnúť reklamu

Zahraničnopolitický expert Alexander Duleba napriek tomu organizáciu summitu považuje za diplomatický úspech Ukrajiny a vidí aj priestor na konkrétny príspevok Slovenska k jeho cieľom.

Začiatok cesty k mieru

Bern na stretnutie pozval viac ako 160 štátov, predstaviteľov OSN, OBSE a Rady Európy. Okrem toho aj predstaviteľov dvoch náboženských entít - Vatikánu a Konštantínopolského patriarchátu.

"Švajčiarsko sa ujalo hosťovania summitu na žiadosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a snaží sa preň získať podporu medzi štátmi, ktoré majú lepšie vzťahy s Moskvou ako so západnými mocnosťami," komentuje stretnutie agentúra Reuters.

Počet štátov, ktoré sa na konferencii zúčastnia, však ešte vo štvrtok nebol úplne jasný. Švajčiarske ministerstvo zahraničia v stredu uvádzalo 90 štátov, no ukrajinská webstránka Euromaidan Press s odvolaním sa na rádio Sloboda napísala, že počet štátov, ktoré potvrdili účasť, klesol na 78.

SkryťVypnúť reklamu

Experti, ktorých oslovil denník SME, sa zhodujú, že od summitu sa nedá očakávať rýchla cesta k mieru na Ukrajine. Má šancu byť začiatkom dlhšej cesty. Prvým problémom je neúčasť Číny a Ruska.

"Neúčasť krajiny, ktorá agresiu spôsobila, ako aj ďalšieho významného stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN Číny znamená, že táto konferencia bude predstavovať len jednu z fáz mierového procesu," hovorí Miroslav Wlachovský, bývalý slovenský minister zahraničia, dnes expert organizácie Globsec.

Okrem Číny a Ruska sa na summite nezúčastní ani Brazília, predpovedať výsledok summitu je tak ťažké, dodáva. Mali by však prísť reprezentácie Indie či Južnej Afriky.

Je pravdepodobné, že hoci sa na summite nezúčastní brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva, krajina vyšle delegáciu na nižšej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne však k summitu pristupujú aj Spojené štáty, ktoré do Švajčiarska vyšlú viceprezidentku Kamalu Harrisovú a poradcu pre národnú bezpečnosť Jaka Sullivana. Prezident Joe Biden je pritom v Taliansku na summite G7, kde sa má stretnúť aj s Volodymyrom Zelenským.

Štáty, ktoré sa na stretnutí zúčastnia, by mali prispieť nápadmi na spravodlivý a trvalý mier na Ukrajine, píše sa na stránke švajčiarskeho ministerstva zahraničia.

Detaily slovenského postoja na summite zatiaľ nie sú známe. Na stránke slovenského ministerstva zahraničia ministerstva nie je zmienka ani o stredajšej oslave na ruskej ambasáde, na ktorej sa Juraj Blanár zúčastnil. Správu aj s fotografiami zverejnila ruská ambasáda.

Vo štvrtok podvečer vydalo ministerstvo tlačovú správu, v ktorej potvrdilo, že Blanár na summit ide. "Potvrdzuje sa to, čo vláda opakuje – ukazuje sa, že tretí rok trvania konfliktu neprináša vojenské riešenie. Považujeme za nevyhnutné predovšetkým rokovať a hľadať diplomatické riešenia na to, aby sa konflikt na Ukrajine riešil diplomaticky," píše sa v správe. Slovensko podľa nej "podporuje každú iniciatívu týkajúcu sa mieru".

SkryťVypnúť reklamu

Doposiaľ súčasná slovenská vláda označovala ruskú inváziu na Ukrajinu za porušenie medzinárodného práva, podporuje jej územnú celistvosť a hovorí o potrebe mierového riešenia. Poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine však zastavila a predseda vlády už spochybnil, či Rusko niekedy vráti obsadené časti Ukrajiny.

"Je dôležité, že Slovensko bude za týmto stolom sedieť vzhľadom na našu doterajšiu pomoc Ukrajine i na to, že vývoj u nášho najväčšieho suseda má na nás automaticky vplyv," tvrdí Wlachovský.

Ukrajina zaangažovala globálny Juh

Samotná organizácia summitu a prítomnosť desiatok štátov z celého sveta je ukrajinským diplomatickým úspechom, hodnotí Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Poukazuje na to, že základom je desaťbodový mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, no kľúčovými pre švajčiarsky summit sú tri body - jadrová bezpečnosť, potravinová bezpečnosť a humanitárna bezpečnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Pri jadrovej bezpečnosti ide okrem zabránenia použitia jadrových zbraní najmä o ochranu elektrární. Práve tu vidí Alexander Duleba priestor na slovenský angažmán.

"Slovensko má dobré skúsenosti a Úrad pre jadrový dozor je uznávaný. Máme know-how," komentoval pre denník SME.

Druhý bod - potravinová bezpečnosť - je podľa Dulebu osobitne dôležitý pre krajiny globálneho Juhu. Primárne v ňom ide o možnosť exportovať ukrajinské poľnohospodárske plodiny do Afriky a na Blízky východ.

"Toto je globálny rozmer konfliktu. Ukrajina to rieši ako problém celého sveta - ak sa to dnes stalo nám, zajtra sa to môže stať vám." dodáva Duleba. "Ukrajina to urobila rozumne," tvrdí.

Krajiny globálneho Juhu totiž samotnú vojnu na Ukrajine vnímajú ako problém Západu. Potravinový koridor si Ukrajina dokázala obhájiť hrubou silou, keďže z veľkej časti Čierneho mora vytlačila ruskú námornú flotilu, nemalú časť z nej už zničila.

SkryťVypnúť reklamu

Tretím dôležitým bodom je humanitárna bezpečnosť, ktorá sa týka predovšetkým tisícov detí odvlečených do Ruska z okupovaných území Ukrajiny.

"Ďalšie body sa na tomto summite nerozdiskutujú," tvrdí Duleba.

Rusko podľa neho diplomaticky prehráva.

Čína vyčkáva

Rusko na summit oficiálnu pozvánku nedostalo, Švajčiarska diplomacia to zdôvodnila tým, že Moskva verejne vyslala dostatok signálov, že o stretnutie záujem nemá.

Dôležitý je aj postoj Číny, ktorá dnes Rusku vo vojnovom úsilí pomáha dodávaním súčiastok, no má veľa obchodných záujmov aj na Západe.

Výsledok konferencie však môže na Peking vytvoriť tlak, myslí si Wlachovský. "Čím väčšie zjednotenie na princípoch a čím viac reálnych zdrojov a vôle sa podarí za stolom zmobilizovať, tým väčší bude príťažlivý efekt," myslí si.

SkryťVypnúť reklamu

"Dnes nie je vidno reálnu vôľu Ruska ukončiť agresiu proti Ukrajine a Čína si určite počká na moment, ktorý bude považovať za vhodný. Ale jej priestor bude do istej miery určený úspechom alebo neúspechom konferencie vo Švajčiarsku," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 030
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 893
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 087
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 855
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 147
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 758
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 478
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protest v Tel Avive.

Protestujúci kritizovali aj rozhodnutie odvolať šéfa kontrarozviedky Šin bet Ronena Bara.


TASR
Dajr al-Balah po izraelskom útoku.

Otázka správy územia sa stala jedným z hlavných sporných bodov pri rokovaní o prímerí.


TASR 1
Ilustračná snímka.

Výbuch zranil trinásť ľudí.


TASR
Americký prezident Donald Trump.

Teherán nemôže získať jadrové zbrane, tvrdí Trump.


TASR

Sportnet

Tréner Mikel Arteta po víťazstve Arsenalu.

Mužstvo PSG pod vedením Luisa Enriqueho našlo svoju tvár a patrí omladený tím medzi ašpirantov na celkový triumf v LM.


TASR
Podcast Bavme sa o lige.

Debata o všetkom podstatnom, čo sa udialo v Niké lige.


Brankár Samuel Hlavaj v drese Iowa Wild.

Ako vyzeral týždeň slovenských hokejových talentov v zámorí.


Marián Michalovský
Thibaut Courtois.

Dvadsaťdeväťročný gólman sa pravdepodobne vráti do zostavy po trojzápasovej absencii.


SkryťZatvoriť reklamu