Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Nová ruská ofenzíva v Charkovskej oblasti od piatka dohnala k evakuácii viac ako šesťtisíc ľudí z mesta Vovčansk.
Obávajú sa o svoje životy a snažia sa uniknúť druhej okupácii, ktorá prichádza viac ako dva roky po tom, ako moskovské vojská prvýkrát prekročili ukrajinské hranice s kolónami tankov.
Vlna vysídlených ľudí z Vovčanska, ktorý sa nachádza len osem kilometrov od ruských hraníc, pripomína prvé dni invázie vo februári 2022. Avšak terajší útok Ruska je podľa evakuovaných obyvateľov ešte horší ako minulý.
Na Vovčansk a susedné pohraničné mestá už niekoľko dní opakovane padajú z lietadiel ruské kĺzavé bomby, z ktorých každá dosahuje hmotnosť pol tony. Zvuk delostreleckej paľby je nepretržitý.
Nad hlavami počuť bzučanie samovražedných dronov, ktoré následne narážajú do vozidiel. Horí toho toľko – okolitý les, autá, obytné domy –, až sa v silnom dyme ťažko dýcha.
V článku sa dočítate:
- aký je zrejme cieľ Ruska,
- prečo sa Rusko snaží postúpiť práve teraz,
- kde Ukrajina ustupuje.
Pokračovanie v ceste
Kateryna Jefemecová stojí s troma igelitovými taškami osobných vecí a vychádzkovou palicou v pondelok ráno pred jediným domovom, ktorý kedy poznala. Ani hvízdanie prichádzajúceho delostrelectva s ňou nepohne, kým zúfalo čaká na odvoz.
Jefemecová tu strávila celých 70 rokov svojho života, no je pripravená nadobro odísť. Vovčansk bol po troch dňoch ruského bombardovania takmer vyľudnený – predvojnových viac ako 17-tisíc obyvateľov sa zmenšilo na niekoľko stoviek.
Dokonca aj starší obyvatelia, ktorí sa predtým zaprisahali, že nikdy neodídu, a tvrdili, že nemajú kam ísť, sa teraz rozhodli utiecť, pretože nedokázali uniesť totálnu skazu, ktorá sa na nich valí.
Sedemdesiattriročná Valentina Iljenková sa zamýšľa: „Myslíte si, že [Rusi] potrebujú tieto dediny? Nič tu nezostalo. Budú pokračovať v ceste. Akurát nás odtiaľto všetkých vyháňajú pre to, čo plánujú ďalej.“

Keď miestny policajt, ktorý pomáhal evakuovať posledných zostávajúcich obyvateľov Vovčanska, odvádza Jefemecovú do jeho auta, zastaví sa a ukazuje na ruský dron vznášajúci sa nad jeho hlavou. V diaľke počuť streľbu z ručných zbraní.
Ruskí vojaci dosiahli severný okraj mesta a ukrajinská armáda tvrdí, že vyslala posily, aby odrazili útok.
Jefemecová nechala doma svojho psa, ktorý nakúka spod zamknutej zelenej brány jej domu. Ďalší muž, ktorý pomáhal s evakuáciou, prehodil cez plecia svojho imobilného otca len kabát a vyniesol ho do čakajúceho auta.
„Tam som sa narodila, tam som bola pokrstená a všetko,“ povedala Jefemecová. „Chce sa mi plakať. Bolí ma duša.“
Nepriateľ útočí zo severu
Cieľ ruskej ofenzívy nebol bezprostredne jasný, ale ukrajinskí a západní predstavitelia tvrdia, že Moskva by sa mohla snažiť rozšíriť nárazníkovú zónu o zhruba desať kilometrov do vnútra Ukrajiny, aby obmedzila možnosti Kyjeva ostreľovať ruské dediny na pohraničí.
Charkovská oblasť susedí s ruskou Belgorodskou oblasťou, ktorá bola opakovane vystavená útokom – je to jedna z mála oblastí v Rusku, kde obyvatelia pociťujú pretrvávajúci priamy vplyv vojny, ktorá zničila ukrajinské mestá a vyhnala z domovov milióny Ukrajincov.
Mnohí evakuovaní sa obávajú toho, že by Rusko mohlo podniknúť druhý pokus o dosiahnutie mesta Charkov, druhého najväčšieho ukrajinského mesta, ktoré sa nachádza len 40 kilometrov od ruských hraníc.
Charkov je už dva roky terčom častých raketových útokov, ale rozsiahla ukrajinská protiofenzíva v septembri 2022 vytlačila útočiace sily z väčšiny severovýchodného regiónu vrátane mnohých pohraničných miest, kde teraz Rusko znovu získava územie.
S každým ruským postupom rastie riziko, že mesto Charkov sa opäť ocitne na dostrel ruského delostrelectva.

„Nepriateľ na nás útočí zo severu a snaží sa tlačiť ďalej na naše územie,“ povedal v pondelok na tlačovej konferencii gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Syniehubov.
„Rusi sa snažia obsadiť mesto Vovčansk a prevziať nad ním kontrolu, ale naša armáda ich tam stále zadržiava a boje prebiehajú úplne všetkými smermi,“ dodal.
Americkí predstavitelia sledujú ruský nápor so znepokojením, ale zatiaľ si nemyslia, že Ukrajinci sú na pokraji významnej územnej straty. Uviedli, že rozhodnutie Ruska udrieť práve teraz bolo pravdepodobne motivované vedomím, že Ukrajina sa rýchlo vyzbrojuje vďaka novým finančným prostriedkom, ktoré nedávno po viac ako šesťmesačnom odklade schválil americký Kongres – čo znamená, že Kyjev bude v priebehu niekoľkých týždňov citeľne silnejší.
Rusko možno skúma, ako ďaleko môže medzitým postúpiť, uviedli zdroje z Washingtonu pod podmienkou anonymity.
Hoci západní a ukrajinskí predstavitelia už niekoľko mesiacov varovali, že Moskva môže v Charkovskej oblasti podniknúť ofenzívu, niektorí vojenskí predstavitelia a opoziční politici na sociálnych sieťach poznamenali, že Ukrajina nepripravila dostatočnú obranu na hraniciach, čo umožnilo Rusku rýchlo postúpiť do niekoľkých dedín. Ukrajinský veliteľ zodpovedný za severovýchodný front bol v pondelok odvolaný.

Jednoduchá požiadavka
Vojenské velenie v teréne sa už niekoľko mesiacov zároveň sťažuje na nedostatok vojakov. Kyjev sa pripravuje na mobilizáciu ďalších, ale ich výcvik a presun na front môže trvať mesiace. Tí, ktorí bojujú bez prestávky už viac ako dva roky, pociťujú v súvislosti so zintenzívnením ruských útokov extrémnu únavu.
Okrem strát v Charkove Ukrajina ustupuje aj v Doneckej oblasti, v bojujúcom meste Časiv Jar a v okolí Avdijivky, mesta, ktoré Rusko dobylo vo februári.
Ukrajinské sily sú do veľkej miery bezbranné proti zvýšenému používaniu kĺzavých bômb – primitívnych zbraní zo sovietskej éry, ktorými Rusi útočia na vojenské pozície Kyjeva a dokážu zrovnať so zemou celé civilné budovy.
Ukrajinskí predstavitelia a vojaci žiadajú moderné stíhačky, ako sú napríklad americké F-16, ktoré by mali na Ukrajinu doraziť koncom tohto roka. Tieto lietadlá by umožnili Ukrajine zostreliť blížiace sa ruské bombardéry.
„Len čo budeme mať normálne letectvo, budeme môcť zostreľovať ich lietadlá vo vzduchu,“ povedal veliteľ jednotky protivzdušnej obrany v Charkovskej oblasti, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, pretože nebol oprávnený verejne vystupovať.
„Letectvo a protivzdušná obrana – to je to, čo potrebujeme, a potom už nebudú mať fyzickú možnosť používať kĺzavé bomby,“ dodal. „Je to teraz hlavná munícia nepriateľa. Dočerta, pritom je to jednoduchá požiadavka,“ sťažoval sa veliteľ.
Veliteľ povedal, že v blízkosti charkovských hraníc ruské lietadlá uskutočňujú tri až štyri nálety denne, aby zhodili bomby.
Nikto nezostal
„Je to tam čisté peklo,“ povedala 26-ročná Anastasia Kondratenková.
Podobne ako ostatní evakuovaní, aj Kondratenkovú priviezli do registračného centra v Charkove, aby sa zaregistrovala ako vnútorne vysídlená osoba. Ľuďom rozdali vankúše a karimatky a ponúkli im, aby prespali v ubytovni, ak nemajú kam ísť. Muž fajčiaci cigaretu a držiaci svoju čiernu mačku vyskočil pri zvuku zatvárajúcich sa dverí auta – vystrašený akýmkoľvek hlukom po tom, čo prežil toľko výbuchov.
Manželia Ľubov a Nikolaj Bondarenkovci, sedemdesiatnici, si pri odchode z Vovčanska vzali so sebou len ich osemročného papagája Kešu. Prežili prvú ruskú okupáciu a povedali, že si nemysleli, že prežijú aj túto.
„Už sme nemali trpezlivosť, vyhýbali sme sa výbuchom,“ povedala Ľubov. „Poslednú noc sme strávili na schodisku a celú noc sme nespali. Čakali sme, čakali, čakali a potom prišiel koniec. Museli sme odísť.“
V pondelok ráno Oleksij Charkovskij, šéf policajnej hliadky vo Vovčansku, prechádzal mestom a hľadal tých niekoľko zvyšných ľudí, ktorí sa chceli evakuovať. Zastavil sa pri jednom obytnom bloku. Tehlová budova bola sčernená – spadla pred ňu bomba, ktorá v spálenej zemi zanechala veľký kráter. Vošiel do dvora a zavolal: „Ľudia, vyjdite von, evakuujeme!“
Jediným zvukom v reakcii na jeho zvolanie bolo búchanie žalúzií o vybité okná a delostrelecká paľba v diaľke.
„Nikto tu nezostal,“ povedal a vrátil sa k autu.
Na tejto správe sa podieľali Ed Ram, Anastacia Galouchka, Serhij Morgunov a Michael Birnbaum.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine