SME

Charkov je nezlomný. Bombardované mesto žije napriek strachu

Rusko útočí na Charkov najviac od začiatku vojny.

Ukrajinská vlajka vejúca nad centrom Charkova.Ukrajinská vlajka vejúca nad centrom Charkova. (Zdroj: TASR/AP)

CHARKOV. Každodenné ruské útoky u obyvateľov druhého najväčšieho ukrajinského mesta Charkova stupňujú obavy, ale život v meste sa nezastavil, napísal denník The New York Times (NYT).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dvadsaťročná Lilija Kornevová práve počítala hotovosť v charkovskej kaviarni, v ktorej pracuje, keď neďaleko vybuchla silná ruská bomba. Ohlušujúca explózia ženu zrazila na podlahu.

"Neviem slovami opísať, aký to bol pocit. Bolo to desivé," povedala Kornevová. Sama zranená nebola, hoci dvor, kam bomba dopadla, bol zničený. Podľa miestnych úradov zahynul muž, ktorý prechádzal neďaleko na bicykli. O deň neskôr bola kaviareň opäť otvorená.

SkryťVypnúť reklamu

Funguje aj samotný Charkov, a to napriek pretrvávajúcemu bombardovaniu, ktoré patrí medzi najničivejšie za celú vojnu, a rastúcim obavám, že by Rusko mohlo začať ďalšiu ofenzívu s cieľom mesto dobyť.

Súvisiaci článok Už sa to nedá zakryť. Ukrajina stráca silu brániť mestá pred ruskými raketovým útokmi Čítajte 

Život ide ďalej

Ruské útoky zničili všetky tri hlavné elektrárne, ale obyvatelia žijú a pracujú, aj napriek tomu, že elektrinu majú k dispozícii len niekoľko hodín denne a jej dodávky sú často nepredvídateľné.

Viac ako 100 škôl bolo poškodených alebo zničených, ale vyučovanie pokračuje v staniciach metra hlboko v podzemí. Desiatky hasičských a záchranárskych staníc vyleteli do povetria, čo denne ohrozuje záchranárov, ale neodrádza ich to od práce.

"Keď udrie raketa, do troch až štyroch hodín je všetko sklo upratané, všetky centrálne cesty sú vyčistené," povedal Andrij Dronov, zástupca veliteľa charkovských hasičov.

SkryťVypnúť reklamu

"Do rána to vyzerá, akoby sa nič nestalo a k žiadnym výbuchom nedošlo. "

Načítavam video...

Útoky sú najsilnejšie od začiatku vojny

So silnejucími útokmi prichádzajú aj otázky, ako dlho sa Charkov - vzdialený asi 40 kilometrov od hranice s Ruskom - udrží bez robustnejšej protivzdušnej obrany.

Rusko ho od marca začalo bombardovať jednou z najvražednejších zbraní, ktoré má v arzenáli: silnými navádzanými bombami známymi ako kĺzavé bomby, ktoré zhadzujú vojenské lietadlá.

"Je to stratégia na zastrašenie ľudí, stratégia s cieľom prinútiť ich, aby opustili svoje domovy, aby sa evakuovali," povedal nedávno charkovský starosta Ihor Terechov. "Je to ničenie samotného mesta," dodal.

Od januára podľa ukrajinských predstaviteľov dopadlo na Charkov, kde v súčasnosti žije 1,3 milióna ľudí, najviac striel od prvých mesiacov vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinské úrady nariadili povinnú evakuáciu dedín ležiacich východne od mesta, pretože násilie pri hraniciach narastá.

Mesto zrejme plánujú obsadiť

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa stal minulý týždeň doteraz najvyššie postaveným predstaviteľom Moskvy, ktorý naznačil, že Rusko má v úmysle Charkov obsadiť.

Vyhlásil, že mesto "hrá dôležitú úlohu" v deklarovanej túžbe prezidenta Vladimira Putina vytvoriť "sanitárnu zónu" pozdĺž ruských hraníc. Vojenskí analytici zaznamenali zreteľné zvýšenie vojenskej aktivity v oblasti.

Zatiaľ nie je jasné, či Rusko vážne uvažuje o útoku zo severu. Je možné, že sa len snaží rozptýliť ukrajinské jednotky tým, že ich núti posilniť obranu pozdĺž nového frontu na severe. A zároveň sa snaží vyvolať paniku verejnosti v Charkove.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Obávajú sa kĺzavých bômb

Medzi obyvateľmi mesta tieto špekulácie zvyšujú úzkosť z každodenného bombardovania. V pondelok sledovali, ako Rusko počas dňa zasiahlo strelou hlavnú televíznu vežu v meste a vrchol zhruba 243 metrov vysokého stožiara sa zrútil k zemi.

Hlavnou príčinou znepokojenia sú však v týchto dňoch kĺzavé bomby. Ide o veľké bomby vybavené krídlami a navádzacími systémami. Rusi ich nedávno upravili tak, aby doleteli na vzdialenosť väčšiu ako 90 kilometrov, čím sa Charkov a ďalšie mestá prvýkrát dostali na ich dostrel.

Moskva ich má pritom nadbytok. Podľa ukrajinských predstaviteľov v posledných troch týždňoch na Charkov mierilo najmenej 15 navádzaných bômb.

Klesajúce zásoby zbraní protivzdušnej obrany robia ukrajinské mestá v posledných týždňoch zraniteľnejšími. Kyjev dúfa, že to zmení nový balík americkej vojenskej pomoci.

SkryťVypnúť reklamu

Každý deň môže byť ten posledný

Novinári The New York Times minulý týždeň chodili po meste so záchranármi a hasičmi, pozorovali každodenný život a hovorili s obyvateľmi a úradníkmi.

Viditeľné bolo široké spektrum emócií. Nedá sa jednoducho vysvetliť, aké to je žiť každý deň s hrozbou smrti, keď strela vypálená z Ruska môže zasiahnuť ktorékoľvek miesto v meste za menej ako minútu.

"Nikto nevie, či sa dočká rána," povedal starosta. "Ale napriek všetkému žijeme, pracujeme a máme svoje mesto veľmi radi," dodal.

Obyvatelia sa snažia udržať zmysel pre poriadok, aby sa vyrovnali s vojnovým chaosom a neistotou. Napríklad kráter vo dvore vedľa kaviarne Kornevovej zasypali, rozbité okná zadebnili, poničené stromy porúbali a detské ihrisko opravili. Ona sama už zase pripravuje kávu, hoci pre menej zákazníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia sú vyčerpaní, ale nezlomní

Neodohráva sa žiadny exodus z Charkova, ako tomu bolo v prvých týždňoch vojny. Z celkového počtu obyvateľov dvoch miliónov pred vojnou vtedy zostalo asi 300-tisíc.

Po tom, ako ukrajinská protiofenzíva na jeseň roku 2022 vyhnala Rusov z väčšiny Charkovskej oblasti, sa podľa miestnych predstaviteľov vrátilo viac ako milión ľudí.

"Veľa mi chýbal domov," povedala 19-ročná študentka Hanna Ivanovová, ktorá utiekla do Fínska, ale po vyhnaní Rusov sa vrátila. "Mala som tu svoje plány, sny a ambície."

Nedávno pritom dopadla raketa do domu priateľa jej matky. Namiesto úteku sa nasťahoval k jej mame a nemajú v pláne odísť. "Použijem otrepanú frázu. Charkov je nezlomný, aj keď ľudia sú viditeľne vyčerpaní, "povedala Ivanovová.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Baletom proti hrôzam. V Charkove funguje v kryte štúdio, ktoré pomáha deťom zabudnúť na vojnu Čítajte 

"Je desivé žiť, užívať si život," povedal Amil Nasirov, dvadsaťdeväťročný spevák populárnej skupiny Kurgan & Agregat. "V noci počujete výbuchy a potom sa za denného svetla pozriete na to, čo bolo zasiahnuté. A poviete si, že to bolo blízko, neďaleko odo mňa, tak 700 až 800 metrov. Pomyslíte si: 'Páni, to je šialené', "opísal.

Nedávno bol na premiére ukrajinského filmu Ja a Felix, príbehu o dospievaní na Ukrajine v 90. rokoch. Bolo vypredané. Obchodné centrum, kde sa film premietal, v marci 2022 zničil raketový útok. Teraz je zrekonštruované, vybavené generátormi a v nedávne nedeľné popoludnie ho zaplnili rodiny.

Až na hluk leteckých poplachov, ktoré je konštantné a často ignorované, by to mohlo byť obchodné centrum v akomkoľvek mierumilovnom európskom meste.

SkryťVypnúť reklamu

"Najdesivejšie je, že si na to ľudia zvykajú. Ostreľovanie od jedenástej v noci do jednej ráno. Čo to je? Prečo by sme si na to mali zvykať? "povedal Nasirov.

Mesto sa snaží zaštítiť

Najrozsiahlejšia deštrukcia je stále vidieť v štvrti Saltivka, pri ktorej sa v prvých dňoch vojny nakrátko usadila frontová línia.

Zničené obytné bloky sú dôkazom devastácie, ktorú spôsobili ruské pozemné sily, kým sa stiahli. Takmer žiadny kút Charkova však nebol ušetrený násilia.

Ulive v starom centre mesta lemuje tapiséria architektonických štýlov, kde sa neoklasicistický dizajn z 18. storočia prelína s konštruktivistickými budovami zo sovietskej éry.

Teraz sú prepracované fasády posiate šrapnelami, strohé betónové budovy sú spálené ohňom. Jeden dom môže byť takmer nedotknutý, zatiaľ čo vedľajšia budova je zdemolovaná.

SkryťVypnúť reklamu

Miestna umelkyňa Dina Čmužová maľuje slová ukrajinských básnikov na drevené dosky, ktoré zakrývajú rad rozbitých okien. Dosky prirovnala k brneniu. "Akoby sa mesto snažilo zaštítiť," povedala.

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 572
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 088
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 979
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 612
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 328
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 336
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 167
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 775
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Následok izraelského útoku na libanonské prístavné mesto Sidon.

Izraelská armáda uviedla, že sa zamerala na dvoch militantov Hizballáhu.


TASR
Demonštranti v marockom meste Rabat sa zišli podporiť Palestínu.

Žiadali ukončenie obliehania Pásma Gazy a povolenie vstupu humanitárnej pomoci.


TASR
Ilustračné foto

Záznam naznačuje, že počet úmrtí na strane húsíov je vyšší ako povstalci uvádzajú.


TASR
Ilustračné foto

Koncom marca sa vyskytli v oblasti viaceré úmyselne založené lesné požiare.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu