Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálne.cz
Ukrajina stráca silu brániť svoje mestá pred ruskými raketovými a dronovými útokmi. Dochádzajú jej systémy protivzdušnej obrany a počet obetí ruských náletov stúpa.
V severoukrajinskom meste Černihiv zahynulo v stredu osemnásť ľudí a sedemdesiatosem ďalších utrpelo zranenia.
Protivzdušná obrana nereagovala na tri ruské balistické rakety Iskander, pretože nemala čím. Rovnaká situácia nastala aj pri zničení Trypiľskej tepelnej elektrárne neďaleko Kyjeva.

Okupanti masívnymi údermi decimujú aj Charkov, ktorý leží tridsať kilometrov od hraníc. "Už teraz máme úplný nedostatok rakiet pre protivzdušnú obranu," varoval gubernátor Charkovskej oblasti Oleh Synehubov.
Prezident Volodymyr Zelenskyj nalieha na Západ, aby poskytol rakety pre systémy Patriot a Iris-T.
"Nie je to tak, že by sme ich nemali, ale dochádzajú nám," povedal minulý týždeň pre Aktuálně.cz plukovník ukrajinskej armády Vladislav Selezňov.
Mychailo Podoľak, poradca ukrajinského prezidenta, povedal, že Rusi útočia na elektrárne a ďalšie objekty infraštruktúry mnohými raketami naraz, takže je pre obranu zložité všetkých zastaviť, aj keby mala striel dostatok.
Nemecko prisľúbilo urýchlene dodať jednu batériu Patriotov a vyzvalo ďalšie krajiny, aby tiež poskytli Ukrajine svoje prostriedky protivzdušnej obrany.
"Každý by sa mal pozrieť do svojich zásob a zistiť, čo mu môže chýbať. Najmä systémy Patriot, ktoré Ukrajina zúfalo potrebuje," upozornil nemecký kancelár Olaf Scholz. Kyjev tiež žiada o systémy SAMP-3 francúzsko-talianskej výroby, ktoré zostreľujú balistické rakety.
Ukrajinskí analytici zo skupiny Defense Express sa obávajú, že kým začiatkom roka obrancovia zostrelili v priemere štyri z piatich prilietajúcich ruských rakiet a dronov, v máji to bez výraznej zahraničnej pomoci bude len jedna z piatich.
Ukrajina používa nielen americký systém Patriot alebo nemecký Iris-T, ale aj zariadenia ešte zo sovietskej éry, ako napríklad Strela 10 alebo Buk. Munícia pre staré sovietske systémy sa však tiež míňa, uvádza Defense Express.
""Už nemožno skrývať, že máme málo nielen rakiet, ale aj odpaľovacích zariadení. Keby tomu bolo inak, nestanú sa prípady, ako je Černihiv alebo Trypiľ. Rusi to vedia a snažia sa masívnymi útokmi ešte viac oslabiť našu obranu," povedal pre televíziu TSN guvernér Oleh Selezňev.
Analytik Oleksandr Kovalenko stanici povedal, že Rusi teraz zámerne neútočia na Kyjev, pretože vedia, že ukrajinská protivzdušná obrana je tam stále silná.
Ukrajinci dávajú najavo sklamanie z toho, že západní spojenci pomohli Izraelu odraziť útok iránskych rakiet a dronov, ale na ich ochranu sa robí oveľa menej.

"Tu na Ukrajine, v našej časti Európy, žiaľ, nemáme takú úroveň obrany, akú sme všetci videli pred niekoľkými dňami na Blízkom východe, keď sa vďaka spoločnému úsiliu spojencov podarilo zostreliť takmer všetky rakety a drony, ktoré útočili na Izrael. Naše ukrajinské nebo a nebo našich susedov si zaslúži rovnakú bezpečnosť," povedal prezident Zelenskyj.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine