WASHINGTON, BRATISLAVA. Balík vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote viac ako 61 miliárd dolárov, ktorý už od jesene čaká na schválenie v americkom Kongrese, by sa mohol dostať na program jeho dolnej komory už v sobotu.
Vo Washingtone tak svitla nádej brániacej sa Ukrajine, ktorej sa míňa munícia aj prostriedky protivzdušnej obrany.
„Tie peniaze sme potrebovali včera. Nie zajtra, nie dnes,“ povedal v rozhovore pre BBC ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.
„Ak sa nebudeme brániť, Ukrajina padne. Svetový bezpečnostný systém bude zničený. A svet bude musieť nájsť nový bezpečnostný systém. Alebo bude veľa rôznych vojen a na konci to môže viesť až k tretej svetovej,“ dodal v rozhovore.
Americký balík je dodnes jedným z najkontroverznejších bodov západnej pomoci brániacej sa Ukrajine. Zákon, ktorý by administratíve Joea Bidena umožnil pracovať s peniazmi, schválil Senát, kde majú tesnú väčšinu demokrati, no zostal stáť v Snemovni reprezentantov, kde sedí 218 republikánov proti 213 demokratom.
Republikánsky predseda snemovne Mike Johnson dosiaľ odmietal zaradiť zákon na rokovanie. Aktuálne sa zdá, že po administratívnom rozdelení na štyri zákony o pomoci pre Ukrajinu, Blízky východ, indicko-tichomorskú oblasť a americko-mexickú hranicu, by sa už v sobotu mohlo o balíku hlasovať.
Tento manéver však môže stáť Johnsona jeho funkciu na čele snemovne, pretože časť republikánov s ním stále nesúhlasí.
V článku odpovedáme na otázky:
- Čo urobil Mike Johnson, aby zákon dokázal predložiť pred Snemovňu reprezentantov,
- o akých peniazoch sa hlasuje,
- prečo môže hlasovanie Johnsona stáť funkciu,
- prečo republikáni balík pomoci stále blokujú.
Johnson potrebuje uspokojiť vlastných
Celý balík pomoci, ktorý sa zasekol medzi dvoma komorami amerického Kongresu, má hodnotu 95 miliárd dolárov (89,2 mld. eur). Ukrajinská časť balíka má hodnotu zhruba 61 miliárd, pričom zhruba tretina z tejto sumy je v skutočnosti určená na doplnenie arzenálu amerických ozbrojených síl, vysvetľuje britský denník Guardian.
Balík v tejto podobe prešiel Senátom, a aby mal šancu prejsť Snemovňou reprezentantov, Johnson ho rozdelil na štyri bloky. Prvé tri tvorí zahraničná pomoc – 61 miliárd pre Ukrajinu, 26 miliárd na pomoc Izraelu a Pásmu Gazy, osem miliárd na pomoc krajinám v indicko-tichomorskej oblasti, kde sa Washington snaží vyvažovať vplyv Číny.
Štvrtý blok má uspokojiť republikánov, ide o osobitný zákon, ktorý má prideliť peniaze na zvýšenú ochranu hranice medzi USA a Mexikom.
Čo je v Johnsonovom balíku:
- 61 miliárd pre Ukrajinu,
- z toho tretina pre americké ozbrojené sily na doplnenie arzenálu,
- 13,8 miliardy na nákup zbraní pre Ukrajinu,
- 9 miliárd pôžičiek na hospodársku pomoc,
- 26 miliárd pre Izrael,
- z toho 4 miliardy na obnovu izraelskej protivzdušnej obrany po útoku,
- 9 miliárd na humanitárnu pomoc pre Gazu,
- 2,4 mld. pre americké jednotky na Blízkom východe,
- 8 miliárd pre indicko-tichomorskú oblasť,
- z toho najmenej štvrtina pre ozbrojené sily Taiwanu.
Balík obsahuje aj ďalšie zmeny, ktoré majú uspokojiť republikánskych poslancov. Deväť miliárd dolárov z ukrajinského balíka sa prekvalifikovalo na „odpustiteľné pôžičky“. Snemovňa má popri tom zaviazať kabinet prezidenta Bidena, aby do 45 dní predložil Kongresu plán a stratégiu toho, čo chce na Ukrajine za peniaze daňových poplatníkov dosiahnuť.
Práve absencia jasnej stratégie a vytýčených cieľov bola jedným z problémov, pre ktoré republikáni balík v Kongrese odmietali podporiť.
Stavil vlastnú funkciu
S navrhovaným balíkom pomoci doposiaľ súhlasili demokratickí zákonodarcovia, ako aj časť republikánov. Problematické je ich radikálne pro-trumpovské krídlo, ktoré má blízko k izolacionizmu a za prioritu považuje pevnejšiu kontrolu imigrácie do USA. Donald Trump navyše spochybňuje aj Severoatlantickú alianciu.
Okrem toho sú obe strany uprostred prezidentskej volebnej kampane a trumpovské krídlo republikánov tak nemá dôvod pomáhať demokratom k politickým úspechom.
Najmenej dvaja republikánski poslanci, medzi nimi aj šíriteľka konšpiračných teórií Marjorie Taylor Greeneová, už vyzvali svojho spolustraníka Johnsona, aby z postu predsedu snemovne odstúpil.
Greeneová vyhlásila, že odvolanie Johnsona nenavrhne skôr, ako by sa o finančnom balíku hlasovalo. Na to, aby balík prešiel Snemovňou reprezentantov, by Johnson okrem časti republikánov potreboval aj podporu demokratov. V prípade schválenia zákona hlasmi oboch strán by tak proti Johnsonovi zrejme vyštartovalo pro-trumpovské krídlo Republikánskej strany.
Toto krídlo je síce v rámci snemovne v menšine, no na jeseň 2023 už dokázalo vyvolať odvolanie predchádzajúceho predsedu dolnej komory. Kevina McCarthyho časť spolustraníkov združená v protrumpovskej platforme Freedom Caucus v spolupráci s demokratmi odvolala. Mike Johnson sa stal jeho nástupcom.

Svet sa pozerá
Ak sa Johnsonovi podarí presvedčiť umiernenejšiu časť republikánov, balík zákonov by v sobotu mohol americkou snemovňou prejsť. Keďže má inú podobu ako tú, ktorú už schválil Senát, horná komora Kongresu ho bude musieť schváliť nanovo, čo by vďaka demokratickej väčšine nemusel byť problém.
„Máme vo svete teroristov, tyranov a šialených vodcov ako Putina, Si Ťin-pchinga alebo Irán a všetci sa pozerajú, či sa Amerika dokáže postaviť za svojich spojencov a za svoje záujmy. Dokážeme to,“ vyhlásil Johnson podľa BBC. Pokusov o odvolanie sa údajne nebojí.
„Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov sa snaží pretlačiť takmer sto miliárd na zahraničnú pomoc, kým cez našu hranicu prúdia nebezpeční kriminálnici, teroristi a fentanyl, vyhlásil na sieti X texaský republikán a člen skupiny Freedom Caucus Chip Roy, ktorý Johnsonove zákony odmieta podporiť.
Ruská agresia voči Ukrajine sa dostala do fázy opotrebovacej vojny, v ktorej má Rusko momentálne kvantitatívnu prevahu v počte zbraní, munície aj ľudí.
„Rusko postupne odhryzuje z frontovej línie. Má päťnásobnú prevahu v delostrelectve a munícii a má aj viac ľudí,“ povedal pre BBC britský generál Richard Barrons.
Stanica pripomína, že hoci obe strany konfliktu utrpeli vysoké straty, stratami na ľudských životoch trpí viac Ukrajina, ktorá ich nedokáže nahrádzať takými množstvami nových ľudí ako režim Vladimira Putina.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine