BRATISLAVA, ŠTOKHOLM. Ruská vojna proti Ukrajine sa prejavila aj v dátach o globálnom trhu so zbraňami. Rusko z nich vychádza ako najväčší porazený - export z krajiny poklesol v posledných piatich rokoch zhruba o polovicu.
Spomedzi exportérov sú stále najvyššie Spojené štáty, ich vývoz sa zvýšil o 17 percent. Európske štáty zasa takmer zdvojnásobili svoj import zbraní, Francúzsko však výrazne zvýšilo aj vývoz svojich zbraní. Napriek tomu globálny objem obchodu so zbraňami v období medzi rokmi 2019 a 2023 klesol o viac ako tri percentá v porovnaní s obdobím 2014 - 2018.
Tieto a množstvo iných údajov o svetovom obchode so zbraňami uvádza aktuálna správa Štokholmského medzinárodného inštitútu na výskum mieru (Stockholm International Peace Research Institute - SIPRI).
"Viac ako polovicu importu zbraní do európskych štátov tvorí export z USA," komentuje v tlačovej správe inštitútu jeho riaditeľ Dan Smith. Spresňuje, že európske štáty sa snažia udržiavať svoje transatlantické vzťahy a musia dbať aj na ekonomiku nákupov zbraní. Dodáva však, že ak by sa vzťahy naprieč Atlantikom mali zmeniť, zmeniť sa môže aj prístup európskych krajín k nákupu vojenského materiálu.
V článku sa dočítate:
- ako sa za posledné roky zmenil trh so zbraňami,
- ktoré regióny zbroja najviac,
- ktoré štáty sú najúspešnejšími exportérmi,
- kto zaujíma miesto, ktoré iní exportéri uvoľnili.
Menej Ruska, viac Francúzska
Podiel Ruska na globálnom vývoze zbraní pre obdobie 2019 - 2023 klesol o 53 percent v porovnaní s predchádzajúcim meraným obdobím 2014 - 2018. Inštitút pritom zdôrazňuje, že prepad ruského vývozu sa začal ešte pred rozpútaním vojny na Ukrajine.
Ruský priemysel je primárnym dodávateľom ruských ozbrojených síl, no od invázie na Ukrajinu Rusko odoberá bomby od Iránu a balistické strely od Severnej Kórey, čo je v rozpore s embargom OSN, pripomína SIPRI.
"Pokles sa začal ešte pred inváziou," cituje Politico výskumníka SIPRI Pietera Wezemana. Jeho počiatok vidí už v roku 2019, pričom poukazuje aj na to, že pokles ruského vývozu spolu so sankciami otvoril dvere francúzskym výrobcom.
Francúzsko využilo fakt, že Rusko nesplnilo svoje záväzky voči Arménsku, keď prehrávalo s Azerbajdžanom vojnu o Náhorný Karabach.
Arménsko tak začalo hľadať nových spojencov a do priestoru, ktorý bol pôvodne ruskou sférou záujmu, sa začal tlačiť Paríž, od ktorého Jerevan objednáva nové zbrane.

Francúzsko však úspešne predáva zbrane aj Indii, tam sa stalo po Rusku druhým najvýznamnejším dodávateľom.
"Ruský vývoz zbraní za posledných päť rokov padal rýchlo a kým v roku 2019 Rusko vyvážalo zbrane do 31 štátov, v roku 2023 iba do dvanástich," uvádza text SIPRI.
Väčšina ruského exportu (68 percent) pritom putovala do regiónu Ázie a Oceánie, konkrétne 34 percent do Indie a 21 percent do Číny.
Francúzsko sa v tejto situácii stalo druhým najväčším exportérom zbraní na svete, hneď za Spojenými štátmi.
Ako zbrojí Európa
Európske štáty pri porovnaní dvoch sledovaných štvorročných období zvýšili svoj import zbraní o 94 percent. Preukázateľne za to môže ruská agresia proti Ukrajine, pretože práve brániaci sa štát sa stal najväčším dovozcom zbraní v Európe a vyhupol sa na štvrtého najväčšieho na svete.
Ukrajina pritom podľa správy prijala zbrane najmenej od tridsiatich štátov sveta. Jej troma najväčšími dovozcami sú USA, Nemecko a Poľsko.
Viac ako polovicu zbraní do európskych štátov pritom dodali Spojené štáty, za nimi v rebríčku dodávateľov nasledujú Francúzsko a Nemecko.
"Množstvo vysokohodnotných zbraní je ešte iba objednaných, okrem iných aj takmer osemsto bojových lietadiel a vrtuľníkov. Európsky import zbraní tak zrejme zostane vysoko," hovorí v správe SIPRI Pieter Wezeman.
Upozorňuje aj na to, že za posledné dva roky sa v Európe rapídne zvýšil dopyt po protivzdušnej obrane, ktorý si vyžiadali raketové útoky Ruska proti Ukrajine.
Zaujímavý je pritom pohľad napríklad na objednané bojové lietadlá. Väčšina európskych krajín (Slovensko, Česko, Poľsko a i.) si totiž vybrala americké lietadlá F-16 a F-35. Francúzskym lietadlám Rafale sa viac darí mimo Európy, výnimkou je Grécko, ktoré kúpilo 17 strojov.
Najviac zbraní nakupujú v Ázii
Pri rozdelení sveta na regióny vyčnieva ako najväčšie odbytisko zbraní Ázia a Oceánia. Štáty v týchto oblastiach pohltili 37 percent globálneho exportu zbraní, hoci v porovnaní s predchádzajúcim sledovaným obdobím tento podiel z pôvodných 41 percent poklesol.
Správa SIPRI však upozorňuje, že hoci celkový objem sa znížil, v oblasti je niekoľko štátov, ktoré nakupujú markantne viac zbraní.
Výrazne zbroja tradiční rivali India a Pakistan. India je svetovo najväčším dovozcom zbraní, objem jej dovozu pri porovnaní spomenutých období stúpol o 4,7 percenta. Pakistan zvýšil dovoz zbraní o 4,3 percenta. Stal sa piatym najväčším importérom na svete a najväčším dodávateľom zbraní je tam s veľkým odstupom Čína.
SIPRI upozorňuje aj na to, že prvýkrát za posledných 25 rokov sa USA stali najväčším dovozcom zbraní do regiónu Ázie a Oceánie, ich podiel je 34 percent. Druhé za nimi je Rusko (19 percent) a tretia Čína (13 percent).
Veľmi výrazne zvýšilo dovoz zbraní Japonsko - pri porovnaní dvoch období až o 155 percent. Samotná Čína, paradoxne, znížila import zbraní o 44 percent, čo však SIPRI vysvetľuje tým, že je schopná väčšiu časť svojho dopytu saturovať vlastným zbrojárskym priemyslom.
Inštitút otvorene hovorí, že Japonsko a ďalší spojenci USA v regióne intenzívne zbroja práve pre obavy z Číny. Tak sa aj Washington stáva významnejším dovozcom zbraní v regióne.
1. India | 1. Rusko, 2. Francúzsko, 3. USA |
2. Saudská Arábia | 1. USA, 2. Francúzsko, 3. Španielsko |
3. Katar | 1.USA, 2. Francúzsko, 3. Taliansko |
4. Ukrajina | 1. USA, 2. Nemecko, 3. Poľsko |
5. Pakistan | 1. Čína, 2. Švédsko, 3. Turecko |
6. Japonsko | 1. USA, 2. UK, 3. Nemecko |
7. Egypt | 1. Nemecko, 2. Taliansko, 3. Rusko |
8. Austrália | 1. USA, 2. Španielsko, 3. Švajčiarsko |
9. Južná Kórea | 1. USA, 2. Nemecko, 3. Francúzsko |
10. Čína | 1. Rusko, 2. Francúzsko, 3. Ukrajina |
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine