PRAHA, BRATISLAVA. Česká vláda zruší medzivládne konzultácie so Slovenskom. V stredu večer o tom po rokovaní vlády informoval český premiér Petr Fiala.
„Nepovažujeme za vhodné, aby sme v najbližších týždňoch a mesiacoch konali medzivládne konzultácie s vládou Slovenskej republiky,“ povedal Fiala, podľa ktorého to nie je aktuálne potrebné.
Ide o reakciu na stretnutie slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára zo Smeru so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom v Turecku.
„Každý má právo vybrať si svojich spojencov. Ak sa niekto snaží o takú diplomaciu, ktorá ide na obe strany, tak väčšinou skončí len na jednej strane. Česko patrí na Západ a sme radi, že tam sme,“ povedal aj český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.

V praxi to znamená, že spoločné zasadnutie kabinetov oboch krajín sa najbližšie obdobie neuskutoční. Rokovania sa konajú od roku 2012 a sú podľa slovenskej diplomacie „vyjadrením nadštandardných vzájomných vzťahov“.
Takéto rokovanie sa naposledy konalo vlani v apríli v Trenčíne. Na jesennej návšteve Prahy slovenský premiér Robert Fico avizoval, že slovenská a česká vláda budú rokovať aj na jar tohto roku.
Loading
...
V článku sa dočítate:
- čo znamená zrušenie spoločných rokovaní českej a slovenskej vlády,
- aký signál tým Praha vysiela,
- ako reagoval na Ficove vyjadrenia Petr Fiala,
- prečo odkázal český minister Fica na Putinovu obranu.
Česko vidí Slovensko ako riziko
Zrušenie spoločného rokovania vlád je signálom, že Česku prekáža zbližovanie sa slovenskej vlády s Ruskom. „Je to veľmi závažná vec,“ reagoval pre denník SME Peter Weiss, bývalý slovenský veľvyslanec v Prahe a Budapešti.
„Tento formát spoločných zasadnutí českej a slovenskej vlády pôvodne vymyslel Robert Fico v roku 2013. Teraz tak ide proti programovému vyhláseniu vlastnej vlády, v ktorom sa píše: Vláda bude venovať osobitnú pozornosť vzácnej blízkosti SR a ČR a nedovolí vystavenie tohto unikátneho vzťahu akémukoľvek nebezpečenstvu,“ tvrdí Weiss.
„Spúšťačom tohto rozhodnutia českej strany bolo jednoznačne stretnutie Juraja Blanára so Sergejom Lavrovom. Toto môže pochovať V4,“ doplnil.

Český premiér Petr Fiala podľa Weissa chcel, aby sa medzivládny formát obnovil, ale slovenská politika smerom k Rusku a jeho agresii je pre Českú republiku neprijateľná.
„Juraj Blanár pritom pri príležitosti druhého výročia ruského vpádu na Ukrajinu vydal celkom dobré stanovisko, ale Fico to pokazil, keď ho poslal na stretnutie s Lavrovom,“ tvrdí Weiss.
„Nachádzame sa v najväčšej bezpečnostnej kríze v ére našej štátnej samostatnosti, po amerických voľbách sa môžu dramaticky zmeniť pomery v NATO, Rusko má iniciatívu na ukrajinskom fronte a slovenská spoločnosť je veľmi polarizovaná a roztrieštená. Strata dôvery spojencov a paralelné podkladanie sa Rusku preto vytvára veľké bezpečnostné riziko,“ komentuje dianie Weiss.
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský po rokovaní vlády povedal, že chcú mať so Slovenskom dobré vzťahy, no „rozkol v pohľadoch na zásadné zahraničnopolitické témy“ ho nenechávajú chladným.
Spolupráca medzi rezortmi v oboch krajinách bude pokračovať štandardne, stretnúť by sa mali aj ministri zahraničných vecí V4. Fiala sľubuje naďalej blízke vzťahy so Slovenskom, no v situácii, keď sú pohľady na príčiny a riešenie vojny na Ukrajine odlišné, by spoločné rokovanie nebolo vhodné.
Riaditeľ bezpečnostného centra Evropské hodnoty Jakub Janda po víkendovom stretnutí Blanára s Lavrovom napísal, že Slovensko sa pre kroky Ficovej vlády stáva pre Česko bezpečnostnou hrozbou.
„Pre Česko je to extrémne zlá správa, pretože ak sa náš najbližší sused postupne stane satelitom Ruskej federácie, česká bezpečnosť bude ohrozená najviac za posledných tridsať rokov. Slovenské spravodajské služby teraz pracujú pre Ficových politikov, ktorí otvorene kolaborujú s nepriateľom, takže im nemožno veriť a spojenecká dôvera voči Slovensku skolabovala,“ píše Janda.
Už jesenná Ficova návšteva podľa Weissa ukázala diametrálne odlišné vnímanie bezpečnostných rizík.
„Ukázalo sa, že nadštandardné vzťahy sa ľahko môžu zmeniť na štandardné viac alebo menej konfliktné susedské vzťahy,“ komentuje Weiss.
Nech sa spýta Putina, žartoval minister o Ficovi
Napäté diplomatické vzťahy medzi Českom a Slovenskom bolo cítiť aj na summite krajín V4 v Prahe minulý utorok.
„Keď slovenský predseda vlády kládol kvety na hrob Gustáva Husáka, tak som to nijako nekomentoval, ale toto si komentár vyžaduje. Stačí mať otvorené oči, aby sme videli, kto je tu obeť a kto je agresor, a podľa toho aj musíme postupovať,“ reagoval na Ficov prejav k výročiu ruskej invázie český premiér Petr Fiala.
Ficove vyjadrenia vtedy odsúdil aj poľský premiér Donald Tusk.
Fiala dokonca čelil výzvam, aby Ficovu pozvánku na summit zrušil. Po samotnom stretnutí bol trochu zmierlivejší, no slovenskému premiérovi naznačoval, že v otázke podpory Ukrajiny má oveľa bližšie k Poľsku ako k Slovensku a Maďarsku.
„Neverím v pacifistické riešenia, že mier dosiahneme ústupkami. Za mier sa musí bojovať,“ povedal Fiala.

Slovenský premiér sa cez víkend sťažoval na stiahnutie talianskeho systému protivzdušnej obrany zo Slovenska s otázkou, kto bude chrániť slovenské atómové elektrárne. Jeho vyjadrenia v rozhovore pre Seznam Zprávy komentoval aj český minister pre európske záležitosti Martin Dvořák.
„Nech sa spýta u Putina, keď je teraz taký kamarát a je potreba oddémonizovať Vladimira Putina, možno by mu Rusko poskytlo ochranu,“ povedal a následne dodal, že len žartuje.
Česka sa čiastočne týka aj stredajšie predvolanie si holandskej veľvyslankyne na Slovensku Gabrielly Sancisiovej na pôdu ministerstva zahraničných vecí.
Rezortu diplomacie prekáža podujatie na holandskom veľvyslanectve v Prahe, kde mal v stredu diskutovať o politickej situácii na Slovensku exminister Rastislav Káčer a Juraj Rizman z organizácie Post Bellum, ktorý je partnerom prezidentky Zuzany Čaputovej.
Podujatie, na ktoré pozvali zástupcov iných európskych krajín v Česku, no nie zástupcov Slovenska, považuje slovenská diplomacia za neprijateľné „zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky“.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine