PRAHA, BRATISLAVA. Keď limuzína so slovenským premiérom Robertom Ficom zastavila pred Lichtenštajnským palácom na pražskej Malej Strane, pred začiatkom summitu krajín V4 na neho a maďarského premiéra Viktora Orbána čakala skupina demonštrantov. „Fico a Orbán, zbabelé putinovské podržtašky“ a „Fico, choď domov do Ruska“, hlásali ich transparenty.
Slovenský premiér prišiel protestujúcim zamávať a potom odišiel na prvé rokovanie predsedov vlád Vyšehradskej štvorky za posledné dva roky.
Aj keď v pondelok český aj poľský premiér ostro reagovali na Ficove slová ohľadom Ukrajiny a poľský premiér Donald Tusk spochybňoval, či má spolupráca Vyšehradskej štvorky vôbec zmysel, v Prahe už volili zmierlivejšie slová.
Premiéri štyroch stredoeurópskych štátov sa však zhodli na tom, že išlo o jeden z najťažších spoločných summitov a že rozpory najmä v otázke pomoci Ukrajiny sú medzi nimi naozaj veľké.
Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Česko však budú v tomto formáte rokovať aj naďalej. „Vyšehrad žije, Vyšehrad je dôležitý a rozdiely sme schopní akceptovať,“ odkázal Viktor Orbán. Rozdielne názory však bolo cítiť aj na tlačovej konferencii.
V článku sa dočítate:
- v čom majú premiéri krajín V4 rozdielny názor na vojnu na Ukrajine,
- aký plán pre Ukrajinu navrhuje Robert Fico a Viktor Orbán,
- či spolupráca Vyšehradskej štvorky prežije,
- s kým sa premiéri stretli po skončení summitu.
Vinníka chce hľadať po vojne
Ešte pred tým, ako sa lídri V4 stretli, mali samostatné rokovanie český premiér Petr Fiala a poľský premiér Donald Tusk. Obaja sa zhodli, že majú v mnohých otázkach – a najmä v otázke pomoci Ukrajiny – totožný názor. „Vieme, kto je agresor a kto je obeť. O týchto veciach nepochybujeme a sme pripravení silno podporovať Ukrajinu,“ uviedol Fiala podľa webu Seznam Zprávy.
Po stretnutí všetkých štyroch premiérov síce padali slová o tom, že spolupráca má zmysel a krajiny V4 majú podobné postoje v otázke poľnohospodárstva, jadrovej energetiky či migrácie. Na forme podpory Ukrajiny sa však už nezhodnú.
„Konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie, môžeme naďalej pokračovať v zasielaní zbraní, peňazí a techniky, ale o dva roky budeme na tom istom mieste, len bude o niekoľko desaťtisíc mŕtvych viac na oboch stranách,“ zopakoval Robert Fico svoju tézu z ostatných týždňov. Spolu s Maďarskom odmieta vojenskú pomoc Ukrajine, s humanitárnou však plánujú obe krajiny pokračovať.
Loading
...
Fico narážal aj na pondelkovú diskusiu na parížskej konferencii o pomoci Ukrajine, kde francúzsky prezident Emmanuel Macron nevylúčil, že niektoré štáty by mohli na základne vlastného rozhodnutia poslať na Ukrajinu vojakov. „Tí, čo hovoria, že tam treba poslať vojenskú pomoc, vedia, že Ukrajina to bez zahraničnej pomoci nedokáže vyhrať a poslanie vojakov je krok k tretej svetovej vojne,“ odkázal Fico.
Poslanie vojakov na Ukrajinu však odmietli všetci štyria lídri.
Rozdiel bolo cítiť aj pri hodnotení samotnej parížskej konferencie. Kým podľa Fica tam prevládala militantná nálada a o mieri nepadlo ani slovo, hodnotenie Petra Fialu bolo úplne iné. „To, ako dosiahnuť mier, bola jeho hlavná téma. Väčšina krajín zastávala podobný názor ako ja, že Rusko nemôže vo svojej agresii uspieť. Neverím v pacifistické riešenia, že mier dosiahneme ústupkami. Za mier sa musí bojovať,“ dodal Fiala.
Aj keď lídri V4 sa zhodli na tom, že Rusko porušilo medzinárodné právo, vinníka invázie podľa Viktora Orbána treba hľadať až po skončení vojny.

V4 summit prežila
Pondelkové vyjadrenia Donalda Tuska naznačovali, že v Prahe sa ukáže aj to, či má vôbec formát Vyšehradskej štvorky zmysel. „V4 má veľmi silné základy. Pri zrodení skupiny bol odpor voči Sovietskemu impériu a prítomnosti cudzej armády na našom území. Kľúčové slová pri vzniku V4 boli európske hodnoty, sloboda, ľudské práva a právny štát,“ povedal Tusk po summite a pripomenul svojim kolegom, aby na to pamätali.
„Nebudeme rozbíjať spoluprácu pre rozdielne názory,“ znelo po stretnutí od Roberta Fica. Aj Viktor Orbán povedal, že existuje dostatok dôvodov, aby spolupráca na úrovni štyroch štátov pokračovala. „Už v minulosti sa ukázalo, že ak by sme neboli jednotní, v niektorých témach, ako je migrácia, energetika či konkurencieschopnosť, by sme na tom boli oveľa horšie,“ povedal maďarský premiér.
Fico tiež spochybňoval, že by dochádzalo k nejakému rozpadu Vyšehradskej štvorky. Ako príklad uviedol napäté slovensko-maďarské vzťahy v minulosti, keď na spoločnej tlačovej konferencii odmietal vystúpiť Orbánov predchodca Ferenc Gyurcsány.
„V4 nemal každý v minulosti rád, boli situácie, že sme sa stretli pred Európskou radou a zaujali sme jasné stanovisko a iný názor ako veľké štáty ako Francúzsko a Nemecko. Až potom nám prišla na dvere klopať Merkelová a Sarkozy, lebo rozumeli, že aj s nami musia rokovať,“ povedal Fico.
Viacerí stredoeurópski politici v minulosti kritizovali najmä Orbána, že vyšehradskú spoluprácu zneužíva, aby presadil svoje záujmy. „Postoj, ktorý boli len ich vlastný, prezentovali Maďari ako spoločnú pozíciu V4, aj keď to nemali dohodnuté s ostatnými partnermi. To sa mi zdá krajne neseriózne,“ povedala v júni 2022 pre Euractiv predsedníčka českej poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová.
O rozdielnom postoji Poľska a Česka proti Maďarsku a Slovensku svedčí aj program premiérov po skončení summitu - kým Donald Tusk zamieril za prezidentom Petrom Pavlom, Robert Fico a Viktor Orbán sa stretli s jeho predchodcom Milošom Zemanom.
Summit v Prahe podľa bývalého poľského europoslanca Mareka Migalského ukázal skôr formát „V2 versus V2.“ „Postoj k demokracii a Ukrajine de facto rozbil Vyšehradskú štvorku,“ napísal na sociálnej sieti X.
Vyšehradskú štvorku podľa analytika Nemeckej rady pre zahraničnú politiku (DGAP) Milana Niča aktuálne čaká udržiavacie obdobie, ktoré pripomína rok 2014, keď medzi premiérmi vládli rozdielne názory na ruskú anexiu Krymu. „Premiéri si potrebovali veľmi otvorene niektoré otázky vyjasniť, preto nerokovali s delegáciami. Aj keď existuje zhoda na témach ako je energetika či migrácia, sú to dnes menej horúce témy. Aj Donald Tusk zdôraznil, že rozpory pokračujú, keď sa partneri nevedia zhodnúť na tej najkľúčovejšej téme, a to je podpora Ukrajiny,“ vraví Nič.
Z tlačovej konferencie aj zo stretnutia Tuska s Fialom pred summitom však podľa neho vyplýva, že ide o rozhovory vo formáte 2+2. „Poľsko-český vzťah sa utužil, podobne ako panuje dobrá spolupráca s Maďarskom po Ficovej návšteve v Budapešti,“ vraví analytik. Dôležité podľa neho bude, či sa premiéri V4 stretnú aj pred rokovaním Európskej rady a či vôbec budú mať snahu hľadať spoločné pozície v európskych témach.
Na nedávnom otvorení rokovania maďarského parlamentu Viktor Orbán spoluprácu V4 nespomínal a skôr hovoril o spolupráci Maďarska, Slovenska, Rakúska a Srbska. „Ani Orbánovi už nemusí spolupráca v rámci V4 dávať vždy zmysel,“ dodáva Nič.