Text pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Rusi po dobytí Avdijivky, nad ktorou prevzali kontrolu v polovici februára, ostreľujú pozície Ukrajincov západne a južne od tohto východoukrajinského mesta.
Snažia sa využiť súčasnú situáciu, keď ukrajinských obrancov trápi nedostatok munície. "Na desať odpálených ruských granátov môže Ukrajina odpovedať jedným," opisuje pre Aktuálně.cz dôstojník ukrajinskej armády Oleksij Melnyk.
Podľa neho sa Rusom podarilo dobyť Avdijivku, pretože v záverečnej fáze útoku zhadzovali postupne poltonové a tonové bomby.
Melnyk, ktorého Aktuálně.cz kontaktovalo prostredníctvom sociálnej siete Telegram, aktívne slúžil ako pilot v ukrajinskom letectve dvadsaťjeden rokov a neskôr pôsobil ako vedúci analytického a organizačného oddelenia na ministerstve obrany.

Útoky na sklady
Koncom minulého týždňa dobyli Rusi v blízkosti Avdijivky niekoľko ďalších dedín.
Ruská armáda útočí vo vlnách aj na juhu v Záporožskej oblasti a snaží sa znovu získať výčnelok v okolí obce Robotyne, ktorá bola jedným z mála územných ziskov Ukrajincov počas ich neúspešnej minuloročnej protiofenzívy.
"Najnovšie správy z frontu ma znepokojujú, tak ako asi každého na Ukrajine. Žiaľ, spojilo sa hneď niekoľko problémov. Máme problémy s mobilizáciou aj ekonomické ťažkosti," povedal Melnyk.

Podľa jeho slov je súčasná prevaha v delostreleckých nábojoch na fronte približne desať ku jednej.
"Na každých desať vypálených ruských granátov môže Ukrajina odpovedať jedným. Nemôžeme poriadne likvidovať techniku a treba tiež viac útočiť na ruské skladiská a zásoby v tyle. Potom by prevaha nepriateľa nebola taká veľká," hovorí.
Dodáva, že prevaha Rusov v riadených strelách je a bude pre ukrajinskú armádu problémom. "Potrebujeme ich napríklad na zostreľovanie lietadiel. Hoci sme v posledných dňoch zasiahli niekoľko lietadiel, nestačí to," vysvetľuje.
Nasadenie lietadiel F-16
Ukrajina v súčasnosti čaká na ďalší veľký balík zbrojnej pomoci od USA vo výške 61 miliárd dolárov. Schválenie závisí od Snemovne reprezentantov, ktorá o ňom bude hlasovať pravdepodobne na prelome marca a apríla.
Súčasný nedostatok granátov má vyriešiť česká iniciatíva na zabezpečenie munície pre napadnutú krajinu zo štátov mimo Európskej únie.
Zámer po prvýkrát oznámil ešte minulý mesiac český prezident Petr Pavel na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. K iniciatíve sa už pripojili napríklad Kanada, Holandsko, Belgicko, Francúzsko a Dánsko.
Celková suma na nákup granátov predstavuje približne 1,5 miliardy dolárov.

Melnyk sa domnieva, že Ukrajine výrazne pomôže aj nasadenie prvých amerických stíhačiek F-16, ktoré by sa malo uskutočniť ešte v tomto roku.
"Väčšina našich lietadiel bola vyrobená v 90. rokoch a s raketami, ktoré dokážu zasiahnuť cieľ do vzdialenosti štyridsať kilometrov. Ruský Su-34 strieľa do vzdialenosti 150 kilometrov. Ak nasadíme F-16, budeme môcť zo vzduchu mieriť na porovnateľnú vzdialenosť," hovorí.
F-16 podľa neho dokážu veľmi dobre manévrovať a ich nasadenie by prinieslo rovnaké zlepšenie a pokrok, ako keď Ukrajinci začali používať riadené strely Storm Shadow alebo raketomety HIMARS.
"Protivzdušná obrana nemôže úplne eliminovať ruské lietadlá len zo zeme. Často menia svoje letové dráhy a naše systémy protivzdušnej obrany potrebujeme aj na ochranu rôznych miest a objektov," povedal Melnyk.
Uniknutá nahrávka o taurusoch
Ukrajinci sa zatiaľ nedočkali ani nemeckých riadených striel Taurus, ktoré majú dolet až 500 kilometrov. Nemecký kancelár Olaf Scholz minulý týždeň zopakoval, že ich Kyjevu zatiaľ nedodá. Odôvodnil to rizikom zapojenia Nemecka do vojny s Moskvou.
Ruská propagandistická televízia RT následne cez víkend zverejnila odposluch videokonferencie nemeckých armádnych dôstojníkov, ktorí diskutovali o možnom použití taurusov na Ukrajine.
Veliteľ nemeckých vzdušných síl Ingo Gerhartz v rozhovore tvrdí, že krajina má k dispozícii päťsto rakiet Taurus a nemala by problém poskytnúť Ukrajine sto kusov.

Zároveň však tvrdí, že ich nasadenie situáciu na fronte zásadne nezmení, pretože Ukrajinci nemajú dostatok pozemných síl na prechod do ofenzívy.
"Nezvráti to priebeh vojny, priznajme si to," hovorí Gerhartz na zverejnenej nahrávke.
Napriek súčasnej situácii sa však Melnyk neobáva veľkého ruského prielomu a pádu niektorého z veľkých miest na východe krajiny, ako je Charkov alebo Záporožie.
Hrozba podľa neho nie je taká veľká ako v prvých dňoch a týždňoch invázie, ktorá sa začala vo februári 2022.
"Vieme o nebezpečenstve a velitelia na miestnej úrovni tomu prispôsobujú taktiku a obranu," hovorí.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine