PRAHA. Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky sa na summite v Prahe zhodli, že ruská agresia proti Ukrajine je hrubým porušením medzinárodného práva a Ukrajina potrebuje pomoc, do ktorej sa majú naďalej zapájať všetky štyri krajiny.
Rozdiel je len vo forme pomoci.
Po rokovaní to povedal český premiér Petr Fiala. Diskusia podľa neho nebola ľahká, informuje spravodajkyňa TASR.
Neplánujú poslať armády
Poľský premiér Donald Tusk a český premiér Petr Fiala uviedli, že neplánujú na Ukrajinu vyslať svojich vojakov.
Na spoločnej tlačovej konferencii premiéri vyhlásili, že budú naďalej pomáhať Ukrajine v boji proti Rusku, ale nasadenie ich vojakov na Ukrajinu "nie je na stole".

"Poľsko nepredpokladá vyslanie svojich jednotiek na územie Ukrajiny," povedal Tusk. Dodal, že ide spoločný postoj dvoch krajín, ktoré sa "v pomoci Ukrajine v jej vojenskom úsilí angažujú viac ako väčšina."
"Nemyslím si, že by sme mali dnes špekulovať o budúcnosti, o tom, či nastanú okolnosti, ktoré zmenia tento postoj. Dnes by sme sa mali sústrediť – ako to robia vlády Poľska a Česka – na maximálnu podporu Ukrajiny v jej vojenskom úsilí," povedal poľský premiér.
Tusk ďalej uviedol, že ak by sa v pomoci Ukrajine angažovali všetky krajiny Európskej únie tak ako Poľsko a Česká republika, "možno by nebolo potrebné diskutovať o iných formách podpory".
Podľa Fialu sa v Česlu o vyslaní vojakov na Ukrajinu neuvažuje. Dôležitejšie je podľa neho "pomôcť Ukrajine brániť sa proti agresii Ruska, aby neboli naplnené ciele režimu Vladimira Putina"
Loading
...
Vojna sa raz skončí
Slovenský premiér Robert Fico označil summit za jedno z najpodstatnejších stretnutí pre budúcnosť V4.
Rokovanie bolo podľa jeho slov svojím obsahom mimoriadne náročné, ale prejavila sa schopnosť lídrov vidieť do budúcnosti, že vojna na Ukrajine sa raz skončí a stratia sa aj ich odlišné názory.
V4 môže byť podľa neho v nasledujúcom období mimoriadne dôležitým regionálnym formátom.
Maďarsko nechce hraničiť s Ruskom
Maďarsko na Ukrajinu posiela humanitárnu pomoc, školí lekárov a pomáha utečencom. Na vojenskej pomoci sa však nechce podieľať, vyhlásil v utorok predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
Orbán súhlasil s tým, že ruský útok na Ukrajinu je hrubým porušením medzinárodného práva. Ukrajine podľa jeho slov treba pomôcť.
"Z pohľadu Maďarska existuje zvláštny aspekt, keďže Maďarsko nechce spoločnú hranicu s Ruskom. Čo sa týka obdobia, kedy tak bolo, na to máme zlé spomienky," povedal Orbán. Dodal, že vyšehradská spolupráca žije, V4 je dôležité zoskupenie a Maďarsko je pripravené pokračovať v tejto spolupráci.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine