ŠTRASBURG. Poslanci Európskeho parlamentu výraznou väčšinou hlasov schválili navýšenie viacročného rozpočtu Únie do roku 2027, vrátane poskytnutia 50 miliárd eur Ukrajine.
Kyjev by mal po predchádzajúcej dohode Európskeho parlamentu s členskými štátmi dostať v najbližších štyroch rokoch 33 miliárd vo forme pôžičiek a 17 miliárd dotácií.
Súhlas europarlamentu bol podmienkou na to, aby mohol európsky blok zvýšiť svoj rozpočet na obdobie do roku 2027.

Vlaňajší návrh Európskej komisie pôvodne blokoval maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý však na mimoriadnom summite začiatkom februára svoje veto stiahol. Členské štáty sa tak zhodli na pridaní 65 miliárd eur do viacročného finančného rámca, pričom časť z nich tvorí spomínaných 50 miliárd pre Ukrajinu.
Zvyšné peniaze poputujú na výdavky spojené s bojom proti nelegálnej migrácii, na vonkajšie vzťahy či na spoločnú obranu.
S navýšením rozpočtu súhlasilo 499 poslancov, proti ich bolo 67 a 31 sa hlasovania zdržalo. Samotné vyčlenenie peňazí pre Kyjev získalo ešte väčšiu podporu 536 hlasov.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine