Text pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Ukrajinská armáda sa chce teraz sústrediť hlavne na obranu. Na východe krajiny zápasí nielen s ruskou prevahou na zemi i vo vzduchu, ale aj s nedostatkom munície.
Ukrajinci pripúšťajú, že sa môžu stiahnuť z ďalších dedín, pokiaľ to bude nevyhnutné.
Rusi prešli na taktiku, ktorá sa označuje ako otvorené prsty. Po dobytí Avdijivky presúvajú vojakov na ďalšie miesta frontu, na ktorých silno a v podstate bez prerušenia útočia.
Front je od severu v Luhanskej oblasti až k Čiernemu moru dlhý viac ako tisíc kilometrov.
Ukrajinci musia prežiť jar
"Musíme sa teraz sústrediť na obranu. A prispôsobiť sa nedostatku munície a ruskej prevahe v počte vojakov a vo vzduchu. Je potrebné sa pripraviť na to, že naša taktika bude zahŕňať aj stiahnutie sa z ďalších dedín a pozícií, pokiaľ tam už situácia našich vojakov bude neudržateľná," uviedol člen ukrajinskej vojenskej expertnej skupiny Informačný odpor.
Krátko potom, čo tieto slova napísal, oznámila ukrajinská armáda stiahnutie z dediny Lastočkyne západne od Avdijivky. Toto mesto takmer po piatich mesiacoch ťažkých bojov ovládli Rusi pred týždňom.

"Keď sme držali Avdijivku, vrážali sme akýsi klin do ich územia. Teraz ale zarovnali prednú líniu a uvoľnili svoje sily, skrátili front. Problémom je tiež to, že terén západne od Avdijivky je oproti mestu nižšie, uviedol ukrajinský generálporučík vo výslužbe a bývalý zástupca náčelníka generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl Ihor Romanenko.
Server RBK Ukrajina s odvolaním na armádne zdroje napísal, že situácia je pre Ukrajinu najhoršia od leta 2022. Zásoby munície sa míňajú, neustávajúce ruské útoky sťažujú manévrovanie a nie je jasné, či dorazí pomoc zo Spojených štátov vo forme zbraní a munície za 61 miliárd dolárov.
Rusi posielajú vojakov v tankoch a obrnených transportéroch na južnom fronte k dedine Robotyne s cieľom dobyť späť "výbežok", ktorý Ukrajinci vybojovali v priebehu inak neúspešnej vlaňajšej ofenzívy.
Podľa zverejnených videozáznamov Rusi v posledných dňoch niekoľkokrát prenikli na okraj dediny, ale obrancovia ich zatiaľ vždy vytlačili.

Analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) očakávajú, že keď bude ruský prezident Vladimir Putin v marci znova zvolený za prezidenta, oznámi ďalšie kolo mobilizácie, aj keď takýto krok nebude v Rusku populárny.
"Môže u neho prevážiť presvedčenie, že potreba nasadenia ďalších síl na Ukrajine je dôležitejšia než prípadná nespokojnosť a protesty doma," uvádza ISW. Teraz majú Rusi na Ukrajine okolo pol milióna vojakov.
Romanenko tvrdí, že Ukrajina musí prežiť jar. "Sú pred nami tri kľúčové úlohy. Zastavovať postup nepriateľa, zničiť čo najväčšie množstvo jeho techniky a získať čas pre kumuláciu vlastných síl k obnoveniu útočných operácií," uviedol.
Ruské tempo je neudržateľné
Estónsky vojak a vojnový pozorovateľ Artur Rehi, ktorého predpovede na sociálnych sieťach a YouTube boli už mnohokrát presné, nevidí ukrajinské vyhliadky nijako pochmúrne.

"Samozrejme teraz majú Rusi iniciatívu, ale nemyslím si, že by sa vojna preklápala na ich stranu, k ich víťazstvu. Spôsob, akým bojujú, ich stojí životy obrovského množstva vojakov, strácajú veľa techniky a týmto tempom nemôžu bojovať donekonečna. Navyše frontová línia je dlhá viac ako tisíc kilometrov a Rusi dokázali postupovať za posledný rok len niekoľko desiatok kilometrov," povedal Rehi pre Aktuálně.cz, ktorého "vojnový" kanál na YouTube sleduje skoro 700-tisíc ľudí.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu uviedol, že jeho krajina počíta so zosilnenou ruskou ofenzívou na mnohých úsekoch na jar a začiatkom leta.
V rozhovore pre americkú televíziu Fox News ale povedal, že Ukrajiny "chystá prekvapenie" a že "samozrejme pripravuje ďalšiu protiofenzívu".
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine