PARÍŽ. Francúzsky prezident Emmanuel Macron nevylučuje v budúcnosti nasadenie pozemných jednotiek svojej krajiny na Ukrajine.
Na dosiahnutie toho, aby Rusko nemohlo zvíťaziť v útočnej vojne na Ukrajine, nie je nič vylúčené, povedal v závere konferencie o podpore Ukrajiny, ktorú hostil v pondelok večer v Paríži.
Informujú agentúry DPA, AP a AFP.
Macron: Porážka Ruska je nevyhnutná
Na stretnutí vyše 20 hláv štátov a vlád nepanovala zhoda, pokiaľ ide o prípadné vyslanie vojakov západných krajín, uviedol Macron. Doplnil však, že v dynamike vývoja v budúcnosti nemožno "nič vylúčiť". Každá krajina o tom podľa neho môže rozhodnúť samostatne a zvrchovane.
"Boli časy, keď sme si mysleli, že Ukrajincom pošleme len helmy a spacáky," poznamenal francúzsky prezident.
Odmietol však spresniť, ktoré krajiny zvažujú vyslanie vojakov. Zdôraznil, že v tejto veci uprednostňuje zachovanie "strategickej nejednoznačnosti".
Macron tiež oznámil, že vznikne nová koalícia štátov, ktoré budú Ukrajine dodávať rakety a muníciu so stredným a dlhým dosahom. V krátkodobom hľadisku by okrem toho mali mobilizovať ďalšiu muníciu pre Ukrajinu zo zásob tretích štátov.
"Sme presvedčení, že porážka Ruska je nevyhnutá pre bezpečnosť a stabilitu v Európe," vyhlásil francúzsky líder, ktorý muníciu označil za "prioritu všetkých priorít".
"Zaisťujeme našu bezpečnosť pre dnešok a zajtrajšok," dodal a doplnil: "Nechceme vstúpiť do vojny s ruským ľudom."

Nákup munície pre Ukrajinu
Myšlienku nakúpiť v tretích krajinách stovky tisíc kusov delostreleckej munície pre Ukrajinu prvýkrát verejne oznámil český prezident Petr Pavel na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii v polovici februára. Podľa Pavla má Česko možnosť v nemenovaných krajinách mimo EÚ nakúpiť až pol milióna delostreleckých granátov kalibru 155 milimetrov a 300-tisíc kusov kalibru 122 milimetrov.
K českej iniciatíve by sa podľa odhadu premiéra Petra Fialu mohlo pripojiť zhruba 15 štátov.
"V priebehu rokovania sa viaceré štáty k (českej) iniciatíve prihlásili alebo mi v kuloároch kolegovia hovorili, že o nej rýchlo budú rokovať. Myslím, že nakoniec táto akcia bude mať veľkú podporu, odhadujem to tak na 15 štátov," povedal český premiér v Paríži. Nákup a dodanie munície by podľa neho mali prebehnúť v nasledujúcich "týždňoch až mesiacoch".
Holandský premiér Mark Rutte neskôr oznámil, že jeho krajina prispeje 100 miliónmi eur. A do projektu sa podľa Macrona zapojí aj Francúzsko.
Poľský prezident Andrzej Duda zasa vyjadril nádej, že "v najbližšej budúcnosti budeme môcť spoločne pripraviť veľké dodávky munície pre Ukrajinu". Označil to za aktuálne najdôležitejšiu záležitosť.
"Je to niečo, čo Ukrajina naozaj potrebuje," uviedol Duda.
Portugalský premiér António Costa informoval, že predstavitelia krajín prítomných na parížskom stretnutí požiadali svojich ministrov obrany, aby do desiatich dní vypracovali plány dodania ďalšej munície pre Ukrajinu.
Slovenský premiér Robert Fico iba zopakoval, že slovenská vláda nebude posielať zbrane na Ukrajinu. "Orientujeme sa len na civilné projekty, a čo je najpodstatnejšie, je zhoda vo vládnej koalícii, že nikdy nebudeme súhlasiť s tým, aby slovenský vojak išiel na Ukrajinu do tejto vojny," doplnil.

Rokovanie lídrov v Paríži o Ukrajine
Francúzsky prezident v úvode stretnutia vyzval prítomných európskych lídrov, aby zaistili kolektívnu bezpečnosť kontinentu poskytovaním neochvejnej pomoci Ukrajine vo svetle zosilnených ruských ofenzív. Hovoril tiež o potrebe upevniť obranu s cieľom odvrátiť prípadné ruské útoky na iné krajiny v budúcnosti.
Účastníci konferencie sa v zásade dohodli na iniciatívach týkajúcich sa kybernetickej obrany, spoločnej výroby zbraní či obrany krajín priamo ohrozených ruskou ofenzívou na Ukrajine, najmä Moldavska.
Okrem toho chcú podporiť Ukrajinu na hranici s Bieloruskom nevojenskými zložkami, uviedol Macron. Hovorili aj o odmínovaní.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine