Text pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Bitka o letisko v Hostomeli zásadne ovplyvnila podobu ruskej agresie na Ukrajine. Ak by Rusi túto bitku zvládli tak, ako zamýšľali, mohli podľa vojenských analytikov rýchlo obsadiť hlavné mesto Kyjev, zvrhnúť vládu prezidenta Volodymyra Zelenského a potom si možno podmaniť aj celú krajinu.
Zaskočené boli obe strany
Letisko Antonov, ktoré sa nachádza len 12 kilometrov severozápadne od centra ukrajinského hlavného mesta, zohralo v plánoch Rusov kľúčovú úlohu. V prvých hodinách agresie 24. februára 2022 sa ho mali zmocniť elitní výsadkári.
Zabezpečiť letisko mali pomôcť mechanizované sily, ktoré postupovali k hlavnému mestu z Bieloruska a Ruska pozdĺž rieky Dneper.

Ruská armáda by následne využila pristávaciu dráhu na letecký presun, ktorý by podporil rýchle dobytie Kyjeva. Ten mal padnúť najneskôr do štyroch dní a v krajine by bol následne nastolený proruský režim.
Hoci si Putin želal rýchly prevrat, akcia predstavovala pre jeho výsadkárov značné riziko. Neboli na ňu pripravení a o svojej misii sa dozvedeli na poslednú chvíľu.
Na druhej strane Ukrajinci očakávali skôr útok na Donbase než rozsiahlu inváziu do celej krajiny a podľa toho nasadili svoje jednotky. Obe strany tak boli situáciou zaskočené.
Nízky prelet na Dneprom
Rusi zaútočili na letisko s 34 vrtuľníkmi, ktoré niesli stovky ruských výsadkárov. Obranu v ten deň zabezpečovalo približne 200 vojakov zo 4. brigády rýchlej reakcie ukrajinskej Národnej gardy.
V tom čase však jednotku tvorili prevažne branci a tyloví vojaci vyzbrojení ručnými zbraňami, prenosnými protilietadlovými raketovými systémami Igla a protilietadlovými kanónmi ZU-23-2. Do vzdušného boja mohli byť vyslané dva bombardéry Su-24M a dve stíhačky Mig-29.

Útok bol zahájený dvomi riadenými strelami 3M14 Kalibr. Obe ale minuli svoje ciele, jedna z nich skončila v poli. Vrtuľníky medzitým leteli nízko nad Dneprom, aby sa vyhli všetkým ukrajinským radarom, ktoré Rusi nestihli vyradiť.
Agresor však v deň útoku dokázal zasiahnuť prevažne statické ciele a nedokázal si poradiť s mobilnou protivzdušnou obranou, akou sú systémy S-300PS/PT. Skôr ako vrtuľníky dorazili na letisko, Ukrajinci dva z nich zostrelili.
Prekážky na dráhe
Okolo 11.00 h sa útočná formácia priblížila k letisku v Hostomeli. Útočné vrtuľníky sa rozdelili na sever, aby zasiahli ciele na letisku. Transportné vrtuľníky smerovali na juh, aby zabezpečili kasárne a objekty letiska.
Ukrajinský veliteľ major Vitalij Rudenko o blížiacom sa nepriateľovi nevedel, kým nepočul zvuk rotorov. O niekoľko minút neskôr Rusi odpálili rakety a spustili guľometnú paľbu z útočných vrtuľníkov.
Agresori však narazili na tuhší odpor, než očakávali. Rudenko skoro ráno nasadil svoje skromné sily na obranu letiska. Ukrajinská armáda na letisko presunula aj veľké nákladné autá a iné vozidlá, čím znemožnila pristávať lietadlám s pevnými krídlami.
Keď jeden z útočných vrtuľníkov KA-52 Aligator uskutočnil nálet, jeden z Ukrajincov ho zasiahol systémom Igla a Rusi s ním pristáli na ploche, čím omylom vytvorili ďalšiu prekážku. V priebehu nasledujúcich dvoch hodín obrancovia Národnej gardy zrejme zostrelili ďalšie dva vrtuľníky KA-52 a jeden Mi-8.

Kľúčový moment
Napriek odporu Rusi nakoniec na letisko vysadili približne 300 výsadkárov vyzbrojených len ručnými zbraňami, guľometmi a protitankovými ručnými zbraňami.
Letisko neposkytovalo agresorom dostatočné krytie a ich počet bol malý na to, aby ovládli leteckú základňu takejto veľkosti. Ukrajincom však dochádzala munícia, takže sa stiahli v podstate bez ujmy. Len asi dvadsať brancov strážiacich radar na severnom konci však nemalo také šťastie a padlo do zajatia.

Okolo 13. hodiny, takmer dve hodiny po začiatku bitky, Rusi konečne zabezpečili letisko. Chýbali im však tanky a delostrelectvo, vrtuľníky odleteli a mechanizované pozemné posily zo severu medzitým uviazli na ceste.
Na letisko teraz smerovalo tisíc ruských vojakov v 18 dopravných lietadlách Iljušin-76. Lietadlá sa však v polovici cesty otočili späť. Bol to kľúčový moment, tvrdia vojenskí analytici Liam Collins, Michael Kofman a John Spencer.
Neboli to len Ukrajinci, ktorí prinútili Rusov otočiť sa a sústredili na letisko delostrelecké útoky, aby ho znefunkčnili. Rusi sa zrejme obávali aj straty Iljušinov po tom, čo počas prvého útoku stratili približne sedem vrtuľníkov.
Mesiac na zničenom letisku
Ukrajinské velenie okamžite nariadilo protiútok na opätovné získanie letiska. Začal sa za podpory delostrelectva a bombardérov Su-24 krátko pred západom slnka.
Ukrajinskí vojaci neskôr vypovedali, že ruskí výsadkári neboli schopní zaujať dobré obranné pozície a podarilo sa im ich pomerne ľahko rozohnať. Jeden z Ukrajincov opísal boj ako hranie videohry: "Len sme ich ostreľovali a vytláčali z ich pozícií pred letiskom."
Pred svitaním Ukrajinci hlásili, že po zabití mnohých výsadkárov znovu dobyli letisko. Zvyšok agresorov sa stiahol do lesov západne od letiska. Ukrajinci však nemali dostatočnú bojovú silu na udržanie letiska a vedeli, že zo severu sa blížia ruské mechanizované posily, preto sa stiahli. Pri ústupe však zničili letisko delostreleckým a leteckým bombardovaním. Nasledujúce ráno, 25. februára, sa k letisku dostali ruské pozemné sily a znovu nad ním prevzali kontrolu.

Bitka pri Hostomeli bola podľa citovaných analytikov pravdepodobne najkritickejšou bitkou doterajšej rusko-ukrajinskej vojny. Rusi sa nedokázali prispôsobiť a držali sa pôvodného plánu útoku z Hostomeľa. Nepodarilo sa im však dokončiť obkľúčenie mesta, čo umožnilo ukrajinským silám posilniť Kyjev. Tu sa rozhodlo, že "špeciálna vojenská operácia" nebude trvať tri dni.
V priebehu nasledujúceho mesiaca ukrajinské sily postupne útočili na ruské sily a nakoniec zdecimovali najlepšie vycvičené zložky ruského letectva, špeciálnych jednotiek a špeciálnych síl.
Dňa 25. marca ruská armáda oznámila stiahnutie z Kyjeva (bez toho, aby prenikla za hranice mesta) a 1. apríla sa ruské sily stiahli aj z Hostomela, čím sa vzdali svojho cieľa obsadiť hlavné mesto a rýchlo vyhrať vojnu.
Do 6. apríla sa ruské sily úplne stiahli z Kyjevskej oblasti. Nedostatok vycvičenej pechoty a straty utrpené v prvých týždňoch vojny mali mať trvalý vplyv na ruskú kampaň v roku 2022, ktorá trpela štrukturálnym nedostatkom živej sily, najmä síl schopných bojovať v mestskom teréne.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine