Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Oleksandr Syrskyj, ktorý od začiatku ruskej invázie velí ukrajinským pozemným silám, sa postaví na čelo ukrajinskej armády po tom, ako prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok formálne zosadil generála Valerija Zalužného. Ide o riskantnú zmenu vedenia, ktorá pravdepodobne nebude populárna medzi vojakmi vyčerpanými takmer dvoma rokmi vojny.
Zelenskyj Zalužného o jeho odvolaní informoval už pred desiatimi dňami, ale prezidentská kancelária spočiatku poprela, že by bol vrchný veliteľ prepustený. Potom Zelenskyj otáľal s vydaním oficiálneho rozkazu alebo oznámením nástupcu a ani po štvrtkovom povýšení Syrského prezident svoj krok nevysvetlil. Povedal len, že je potrebná zmena.
Nie je však jasné, akú zmenu Syrsky zavedie - alebo môže zaviesť. Podľa dvoch ľudí oboznámených s prezidentovými úvahami, Zelenskyj považoval Zalužného plány na tento rok za príliš ambiciózne vzhľadom na obmedzené zdroje Ukrajiny. Posledné dva roky však Syrskyj fungoval ako druhý najvyšší veliteľ armády. A hoci sa očakáva, že Ukrajina sa tento rok viac sústredí na obranu, než aby sa pokúsila o ďalšiu rozsiahlu protiofenzívu, stále čelí lepšie vyzbrojeným a väčším ruským silám.
V článku sa dočítate:
- prečo je Syrskyj medzi ukrajinskými vojakmi neobľúbený,
- o naštrbených vzťahoch medzi Zelenským a Zalužným,
- aká je situácia na bojisku,
- čo na výmenu ukrajinského veliteľa povedali Spojené štáty.
Nepočíta životy
Ako veliteľ pozemných síl sa 58-ročný Syrskyj zaslúžil o vedenie obrany Kyjeva v prvom mesiaci vojny a potom o úspešnú protiofenzívu v severovýchodnej Charkovskej oblasti na jeseň 2022.
Zelenskyj vo vyhlásení pochválil svojho nového veliteľa za tieto úspechy.
„Má úspešné skúsenosti s obranou, najmä v rámci obrannej operácie v Kyjeve,“ povedal prezident. „Má aj úspešné ofenzívne skúsenosti, najmä v Charkovskej oslobodzovacej operácii. Rok 2024 sa môže stať pre Ukrajinu úspešným len vďaka účinným zmenám v základe našej obrany, ktorým sú Ozbrojené sily Ukrajiny.“
Očakáva sa však, že rozhodnutie vymenovať Syrského za hlavného veliteľa vyvolá odpor. Medzi radovými vojakmi je Syrskyj mimoriadne neobľúbený, mnohí ho považujú za veliteľa sovietskeho typu a vyčítajú mu, že príliš dlho držal sily pod paľbou vo východnom meste Bachmut, ktoré nakoniec padlo pod ruskú kontrolu. Pri obrane mesta, ktoré malo len malú strategickú hodnotu, zahynuli tisíce ukrajinských vojakov a mnoho ďalších bolo zranených.
Niektorí ukrajinskí vojaci označujú Syrského za „mäsiara“.
„Viem len to, čo som počul od svojich podriadených,“ povedal vysokopostavený vojenský predstaviteľ, ktorý podobne ako ostatní hovoril pod podmienkou anonymity, pretože nebol oprávnený tak urobiť verejne. „Sto percent z nich si ho neváži, pretože si myslia, že nepočíta životy vojakov.“
„V porovnaní so Zalužným má oveľa menšiu podporu,“ dodal tento človek.
Čas na aktualizáciu
Vzťahy medzi Zelenským a Zalužným boli už niekoľko mesiacov naštrbené, čiastočne pre neúspešnú protiofenzívu v minulom roku, ktorá nedosiahla žiadne významné územné zisky, a nedávno pre nezhody v otázke, koľko vojakov musí Ukrajina tento rok zmobilizovať. Zelenskyj tiež považoval Zalužného za možného politického súpera a hrozbu pre jeho vysokú popularitu, uviedli americkí a ukrajinskí predstavitelia.
Zelenskyj verejne odporoval Zalužnému, keď minulú jeseň povedal, že vojna sa dostala do „patovej situácie“ - hoci toto hodnotenie sa teraz medzi vojenskými analytikmi všeobecne považuje za fakt. A zatiaľ čo Zalužnyj presadzoval mobilizáciu takmer 500-tisíc nových vojakov, Zelenskyj sa verejne aj súkromne bránil takému vysokému počtu. Tvrdil, že zatiaľ nie je presvedčený o tom, že je to potrebné, a pýtal sa, či si Ukrajina môže dovoliť nových vojakov zaplatiť.
Jeden z vojakov povedal, že prepustenie Zalužného, ktorý je na Ukrajine všeobecne obľúbený u vojakov aj u civilného obyvateľstva, pravdepodobne ešte viac odradí ľudí od dobrovoľného zapojenia sa do boja.
Zelenskyj povedal, že sa uvažuje o povýšení ďalších veliteľov, keďže sa očakáva, že spolu s odchádzajúcim veliteľom bude odvolaných aj niekoľko generálov. Zelenskyj povedal, že Zalužného požiadal, aby zostal súčasťou „tímu budúceho ukrajinského štátu“. Nie je jasné, akú úlohu bude Zalužnyj zohrávať v budúcnosti.
Päťdesiatročný Zalužnyj dostal ponuku na post ukrajinského veľvyslanca v Británii, ale odmietol ju, pretože ide o civilný post, uviedli dvaja ľudia oboznámení s touto záležitosťou. Zalužnyj, vojak z povolania, nemôže odísť z armády, kým je na Ukrajine vojnový stav, uviedol jeden z nich.
V príspevkoch na účtoch Zelenského aj Zalužného na sociálnych sieťach obaja muži pózovali s úsmevmi a s podaním rúk. „Padlo rozhodnutie o potrebe zmeniť prístupy a stratégiu,“ napísal Zalužnyj.
V Zelenského príspevku sa uvádzalo, že „ďakuje“ Zalužnému za „dva roky ochrany Ukrajiny“. Dodal, že na ich štvrtkovom stretnutí diskutovali o „aktualizovanom vedení“ ukrajinskej armády.
„Čas na takúto aktualizáciu nastal,“ napísal Zelensky.
Bez skutočných dôvodov
Mnohých vojakov na frontovej línii však Zelenského vysvetlenie neuspokojilo.
„Bola tu veľmi, veľmi ostrá negatívna reakcia na jeho odvolanie, pretože sa nám zdá, že naň neboli žiadne skutočné dôvody,“ povedal ukrajinský dôstojník bojujúci v juhovýchodnej Záporožskej oblasti. „Toto naozaj zníži motiváciu. Jednoznačne. Motivácie je menej a menej. Ľudia pracujú a bojujú čoraz viac ako automaty, než na základe motivácie. To sa odrazí na efektivite.“
Nie je jasné, ako Syrského vymenovanie pomôže zlepšiť situáciu Ukrajiny na bojisku. Rusko znovu získalo strategickú iniciatívu a zvýšilo svoje útoky pozdĺž frontovej línie. Velitelia hovoria, že im veľmi chýbajú vojaci, najmä pechota, ktorá stojí v popredných zákopoch, aby odrážala ruské útoky. Ukrajina tiež čelí nedostatku munície a balík bezpečnostnej pomoci vo výške 60 miliárd dolárov, ktorý navrhol prezident Joe Biden, sa v Kongrese zastavil.
Americkí predstavitelia sa k zmene vrchného veliteľa nevyjadrili.
„Prezident Zelenskyj je vrchným veliteľom svojich ozbrojených síl,“ povedal vo štvrtok hovorca Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby. „On môže rozhodnúť, kto bude jeho veliteľom v armáde. Práve o tom je civilná kontrola. Vieme o tom. A my budeme spolupracovať s tým, koho má na čele svojej armády.“
Syrskyj, ktorý sa narodil v Rusku, ukončil sovietske vojenské vzdelanie v Moskve v roku 1982, hoci hovorí, že za svoj domov považuje ukrajinský Charkov.
Na rozdiel od Zalužného, ktorý nikdy neslúžil v sovietskej armáde, Syrskyj začal vojenskú službu v roku 1986 a vypracoval sa z veliteľa čaty na veliteľa 72. ukrajinskej mechanizovanej brigády. Do roku 2013 bol zástupcom náčelníka hlavného veliteľského centra ukrajinských ozbrojených síl, zodpovedným za spoluprácu s NATO a reformu armády podľa štandardov aliancie.
Veľké víťazstvá
Niektorým americkým predstaviteľom, ktorí dlho cítili nedôveru medzi Zalužným a Zelenským, sa Syrskyj zdal pôsobivejší a inšpiratívnejší ako klasický bojový vojak, ktorý prejavoval jasné pochopenie dôsledkov na bojisku, keď čelil tomu, čo považoval za politické rozhodnutia.
„Dostali možnosť definovať, ako majú viesť svoje operácie,“ povedala Celeste Wallander, námestníčka ministra obrany pre medzinárodné bezpečnostné záležitosti.
„Budeme im radiť,“ dodala. „Máme, myslím, veľmi silný vzťah. Máme vybudovanú veľkú dôveryhodnosť medzi politickým vedením USA a ukrajinským vedením.“
Ukrajinskí vojaci v teréne však hovoria, že voči Syrskému sú mimoriadne opatrní práve preto, že nový veliteľ je považovaný za bližšieho a lojálnejšieho Zelenskému a šéfovi jeho administratívy Andrijovi Jermakovi.
„V priebehu niekoľkých mesiacov pravdepodobne dôjde k pokusom o útočné akcie alebo niečo podobné. Pretože Syrskyj bude nasledovať Zelenského. A Zelenskyj chce veľké víťazstvá,“ povedal major, ktorý v súčasnosti bojuje na východe Ukrajiny.
„Myslím si, že dôjde k ďalším neuváženým útokom,“ dodal. „A držanie území, ktoré by sa držať nemali. Napríklad Bachmut, namiesto toho, aby vytvorili normálnu obranu, nejaké opevňovacie štruktúry, zákopy, len posielajú ľudí cez mlynček na mäso, aby zastavili útočné akcie. Myslím si, že uvidíme viac takýchto s---.“
Ďalší dôstojník sa vyjadril priamo. Povedal, že ukrajinskí vojaci budú v dôsledku zmeny na tom horšie „pretože pri prijímaní vojenských rozhodnutí bude [Syrskyj] vyhovovať všetkým politickým požiadavkám“.
Na tejto správe sa podieľali aj David L. Stern, Anastacia Galouchka a Dan Lamothe.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine