SME

Čln s raketami aj ponorka. Ukrajinský pokrok vo vývoji dronov prekvapil aj expertov

Čo zatiaľ vieme o vodných dronoch.

Minulý rok Ukrajina úspešne zaútočila na Kerčský most. Použila pri tom pár námorných dronov Sea Baby.Minulý rok Ukrajina úspešne zaútočila na Kerčský most. Použila pri tom pár námorných dronov Sea Baby. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Za dva roky vzdorovania ruským útokom sa Ukrajinci naučili používať drony nielen na pevninskom bojisku, ale aj na mori.

Dôležitosť dronov a technologickej prevahy v asymetrickej vojne, v ktorej sa Ukrajina bráni pri ruskému agresorovi, vo svojom nedávnom texte pre CNN zdôrazňoval aj hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj.

"Bezpilotné systémy, ako sú drony a ďalšie typy moderných zbraní, sú kľúčové a poskytujú Ukrajine najlepší spôsob, ako sa nedať vtiahnuť do pozičnej vojny, v ktorej strácame výhodu," napísal Zalužnyj.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vďaka dronom Kyjev dokázal Moskve zabrániť v námornej blokáde Ukrajiny a vytvoriť si koridor na vývoz poľnohospodárskych plodín.

Ukrajinské ozbrojené sily dokázali poškodiť Kerčský most a útočia na ruské lode nielen v okolí okupovaného Krymu, ale aj v prístave Novorossijsk na ruskom pobreží Čierneho mora, vzdušnou čiarou viac ako 330 kilometrov na východ od krymského prístavu Sevastopoľ.

Námorné drony Ukrajiny už dnes nie sú iba jednorazové "kamikadze člny". Z oficiálnych informácií, zistení médií či expertných blogov sa dá zostaviť hrubý obraz strojov, ktoré Ukrajine nahrádzajú konvenčné námorníctvo.

Drony dnes majú podobu diaľkovo ovládaných člnov schopných strieľať raketové strely alebo malých ponoriek. Majú satelitné antény, komunikačnú aparatúru a dokážu si medzi sebou posúvať informácie z velenia, čo im zvyšuje akčný rádius. Pokúsili sme sa zhrnúť, čo zatiaľ vieme o ukrajinských námorných dronoch.

SkryťVypnúť reklamu
Ukrajinský námorný dron (pre zväčšenie rozkliknite) (zdroj: SME/Dominika Colombová)Ukrajinský námorný dron (pre zväčšenie rozkliknite) (zdroj: SME/Dominika Colombová)

Morské dieťa a Kerčský most

"Pracujeme na niekoľkých ďalších zaujímavých operáciách, niektoré budú aj vo vodách Čierneho mora. Sľubujem vám, bude to zaujímavé, osobitne pre našich nepriateľov," rozprával v auguste 2023 denníku Guardian náčelník ukrajinskej kontrarozviedky Vasil Maľuk.

Krátko predtým Ukrajina úspešne zaútočila na Kerčský most spájajúci Rusko s okupovaným polostrovom Krym a použila pri tom pár námorných dronov Sea Baby. Tie vtedy fungovali ako diaľkovo riadené kamikadze člny s 850-kilogramovými výbušnými hlavicami.

V januári si už stránka Naval News všimla, že na ukrajinských videách Sea Baby na ruské lode strieľa rakety. Na rôznych fotografiách, ktoré sa objavili na internete, sú na dronoch Sea Baby viditeľné dve alebo štyri rúry slúžiace na odpaľovanie rakiet.

SkryťVypnúť reklamu

Naval News sa odvoláva na slová blogera a analytika otvorených zdrojov H.I. Suttona, ktorý tvrdí, že drony odpaľujú termobarické rakety RPV-16 ukrajinskej výroby. "Sú neriadené a majú dolet zhruba tisíc metrov, ale ľahko ich môžu vymeniť za iné zbrane," citujú Suttona Naval News.

Raketa RPV-16 je odvodená od ruskej, pôvodne ešte sovietskej zbrane RPO-A Šmeľ a za normálnych okolností ju vojak odpaľuje z pleca. Je účinná napríklad proti ľahko obrneným vozidlám.

Na rozdiel od bežného využitia rakiet na pevnine Sutton upozorňuje, že sa môžu používať aj na odvedenie pozornosti protivníka alebo neutralizáciu jeho obranných prostriedkov pred tým, ako dron vykoná hlavný útok kamikadze spôsobom.

Dron Sea Baby by mal byť vyrobený z materiálu znižujúceho radarový odraz a stojí viac ako tristotisíc dolárov, poukázal s odvolaním sa na ukrajinské zdroje český twitterový účet MarcelN66.

SkryťVypnúť reklamu

Drony navyše dokážu fungovať aj ako prijímače a vysielače signálu. Útočiaci dron tak nemusí byť v priamom dosahu vojaka, ktorý ho ovláda. Reťazec dronov si signály z ovládania "podáva".

Keď sa Ukrajine v januári podarilo potopiť ruskú loď Ivanovec, použili pri akcii desať dronov Magura, píše CNN. Tieto drony sa ponášajú na malé motorové člny, poháňajú ich motory z vodných skútrov. Majú však dosah až 800 kilometrov.

Súvisiaci článok Vojna je chaos, streľba na vlastných nie je zriedkavá. Neraz strieľali aj po mne Čítajte 

"Toto je nová a pokročilá generácia námorných dronov. Vo vývoji nie sú zaangažované žiadne súkromné spoločnosti. Na všetkom pracujú špecialisti, inžinieri, IT experti a vojenskí námorníci z (tajnej služby) SBU," komentoval vývoj dronov Maľuk. Tento typ dronov sa v angličtine označuje ako USV - unmanned surface vehicle/vessel, teda bezposádkové hladinové plavidlo.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinský pôvod dronov je dôležitý, pretože krajina sa priebežne prispôsobuje aj faktu, že vojenská pomoc zo Západu prinajmenšom dočasne vysychá a pre politické súboje v Spojených štátoch či v Európe sa na jej prísun nedá spoľahnúť.

Ponorka Marička

Hladinové drony majú niekoľko nevýhod, sú viditeľné, a teda zasiahnuteľné, čo je problém osobitne v prípade ozbrojených a relatívne zložitých dronov, ktoré by sa mali vrátiť na základňu.

Takisto sú zraniteľné rušením signálu a môžu sa vymknúť spod kontroly aj pre technický problém, ktorý nespôsobil nepriateľ.

Suttonov blog si všíma aj ponorný dron - malú ponorku s názvom Marička. Má dĺžku šesť metrov, priemer jeden meter a je celokovová. Pravdepodobne má slúžiť na útoky proti lodiam, mostom, na pozorovacie misie a transport. Údaje sú veľmi neisté, ale Marička môže mať dosah až tisíc kilometrov.

SkryťVypnúť reklamu

V inom texte pre Naval news Sutton píše o novej generácii bezposádkovej ponorky, ktorá je súčasťou vývojového projektu FURY (First Ukrainian Robotic Navy). Na vývoj väčšej autonómnej ponorky by už Ukrajina potrebovala pomoc západných firiem.

Tieto plavidlá sa označujú ako AUV (autonomous underwater vehicle - autonómne podvodné plavidlo).

"Boj proti ponorkám nie je nikdy ľahký. V kombinácii s ďalekonosnými zbraňami dokážu ozbrojené AUV ohroziť ruské námorníctvo v celom Čiernom mori a vykonávať misie, ktoré súčasné hladinové drony vykonávať nedokážu,"" píše Naval news.

Torpédo, strela alebo ponorka

Medzi novými podvodnými prostriedkami sa v máji objavil aj kuriózny dron Toloka TLK-150. Ukrajinské noviny Kyiv Post ho opisujú ako 2,5-metrový štíhly stroj, ktorý sa podobá na raketu, no plaví sa pod vodou.

SkryťVypnúť reklamu

Nad hladinu vyčnieva iba periskop, ktorý však neslúži na pozorovanie, ale ako komunikačná anténa. V tomto prípade ide o kamikadze dron s 20- až 50-kilogramovou hlavicou, čiže čosi ako diaľkovo riadené torpédo. Takáto nálož by podľa Kyiv Post mala ohrozovať prakticky všetky námorné lode s výnimkou tých najväčších.

Aj v tomto prípade ide o čisto ukrajinský vývoj, za strojom TLK-150 je vývojová platforma Brave1, ktorú organizuje ukrajinská vláda. V máji minulého roka Kyiv Post informoval, že TLK-150 by mal ísť do výroby "o niekoľko týždňov".

Dron je pritom súčasťou širšej rodiny podvodných dronov, spolu s ním Brave1 pracuje na vývoji štvor- až šesťmetrovej ponorky TLK-400 s 500-kilogramovou kapacitou a dosahom 1200 kilometrov.

Najväčším členom rodiny Toloka by mal byť dron TLK-100. Dĺžku trupu Kyiv Post odhaduje na 4 - 12 metrov, dosah 2000 kilometrov a nosnosť päť ton. Záťaž môže tvoriť bojová trhavina, ale aj materiál, ktorý treba nenápadne prepraviť.

SkryťVypnúť reklamu

Plejádu ukrajinských námorných dronov uzatvára stroj Kozák Mamaj (v anglickom prepise známy ako Kozak/Cossack Mamai alebo Mamay).

Súvisiaci článok Prečo sa Ukrajinci hnevajú na nemeckého novinára neprávom (píše Petra Procházková) Čítajte 

Na povrchu vyzerá ako motorový čln a podľa opisu, ktorý o ňom zverejnil portál Marine Insight, ide o kamikadze dron, ktorý však dokáže vyvinúť rýchlosť až 110 kilometrov za hodinu. Opäť je ovládateľný aj za čiarou vizuálneho kontaktu, na čo používa satelitnú anténu.

Ukrajinský portál Defense Express o ňom píše, že má dĺžku šesť metrov, kameru a satelitnú anténu, cez ktorú ho vojaci dokážu ovládať. Trup je vyrobený z nepriestrelného materiálu a mal by tak odolať guľometnej paľbe z brániacej sa lode.

S odvolaním sa na zdroje z ukrajinskej tajnej služby SSU Defense Express tvrdí, že Kozák Mamaj sa vyrába na Ukrajine v dielňach ukrytých pod zemou.

SkryťVypnúť reklamu

Spomenuté drony sa dosiaľ podieľali na útokoch na ruské plavidlá v oblasti Krymu, vo vzdialenejšom prístave Novorossijsk, ale aj pri útokoch na Kerčský most.

Nespomínali sme potopenie krížnika Moskva, niekdajšej vlajkovej lode ruskej Čiernomorskej flotily, ktorú v úvodných dňoch invázie slávnym výrokom poslal domov ukrajinský vojak brániaci Hadí ostrov.

Moskvu nepotopil dron, ale dve protilodné strely s plochou dráhou letu R-360 Neptún. Niekedy sa nesprávne označujú ako rakety, hoci nemajú raketový, ale prúdový pohon.

Vojna na Ukrajine

Vojna na Ukrajine: Najnovšie správy o ruskej invázii

Súvisiace témy: Drony, Ukrajina, Rusko, Krym
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Chcela v Prešove dobrú kávu. Dnes praží pre desiatky kaviarní
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  7. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  8. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  7. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  8. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 16 066
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 4 578
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 4 086
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 792
  5. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 2 975
  6. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 2 946
  7. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 2 484
  8. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 398
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol.

Odvolaný prezident sa aktuálna nachádza vo väzbe.


TASR
Policajti v Bruseli. Ilustračné foto.

Žene prišlo nevoľno a následne bola prevezená do nemocnice.


TASR 1
Izraelský tank na hranici s Pásmom Gazy.

Očakáva sa, že počet obetí bude stúpať vzhľadom na viaceré vážne zranenia.


TASR 2
Beduínski bojovníci stoja na pickupe po príchode do dediny al-Dour na okraji mesta Suwajdá.

Počas konfliktu zomreli stovky ľudí.


TASR 1

Sportnet

Dávid Hancko.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v sobotu 19. júla. Sledujte minútu po minúte.


a 1 ďalší
Paulína Bátovská Fialková s dcérou Romankou.

Rozhovor o tom, ako sa kombinuje športová disciplína s tou rodičovskou.


Oleksandr Usyk a Daniel Dubois počas váženia.

Ukrajinský a britský boxeri sa stretnú v súboji o titul majstra sveta v ťažkej váhe.


Reuters
Tour de France 2025 - 14. etapa: profil, trasa, mapa.

Pozrite si podrobný profil 14. etapy cyklistických pretekov Tour de France 2025 - trasa, mapa, cieľ, dĺžka a všetky dôležité informácie.


SkryťZatvoriť reklamu