KYJEV, BRATISLAVA. Ukrajina nie je suverénna krajina, majú ju pod kontrolou Američania a Ukrajinci nemajú čakať, že Rusov vytlačia. Aj týmito tvrdeniami premiér Robert Fico krátko pred svojou prvou premiérskou návštevou Ukrajiny pobúril a zmiatol ukrajinskú politickú scénu.
Fico sa v stredu stretáva s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom v Užhorode, hneď za slovenskou hranicou. Nenasleduje tak príklad svojich predchodcov v premiérskom kresle ani západných lídrov, ktorí svojimi, aj opakovanými, návštevami prezidenta Volodymyra Zelenského v Kyjeve vyjadrujú podporu Ukrajine.
Keď sa na to Fica deň pred návštevou spýtali novinári na výjazdovom zasadnutí vlády na východe Slovenska, povedal, že je pre neho praktické stretnúť sa so Šmyhaľom v Užhorode. Otázka, či má obavy cestovať do Kyjeva, ho rozhorčila.
"A to si fakt myslíte, že je v Kyjeve vojna?" povedal Fico. "Je tam absolútne normálny život."
Práve v utorok Kyjev a Charkov zažívali nálety, ruské útoky si vyžiadali podľa Zelenského až 18 mŕtvych a desiatky zranených.
Loading
...
Po Ficových výrokoch sa niektorí na Ukrajine už nepýtajú, prečo sa stretnutie odohráva v Užhorode, ale skôr, či by sa malo vôbec konať. Objavila sa aj konšpiračná teória, že Fico sa snaží ukrajinskú stranu vyprovokovať, aby stredajšie stretnutie zrušila, hovorí pre SME analytik z Inštitútu pre stredoeurópsku stratégiu Dmytro Tužanskyj.
"Musí existovať kompromis. Prečo očakávajú, že Rusi odídu z Krymu, Donbasu a Luhanska? Je to nereálne," povedal Fico v Sobotných dialógoch Rádia Slovensko.
Bol to jeden z mnohých výrokov, ktorými za posledné dni vyjadril svoj postoj k Ukrajine a ruskej agresii, ktorej východný sused Slovenska čelí. Fico okrem iného tiež zdôraznil, že nikdy nepodporí členstvo Ukrajiny v NATO.
Práve volanie po kompromise si ešte cez víkend všimli ukrajinské médiá. V pondelok naň zareagoval hovorca ukrajinského rezortu zahraničných vecí Oleh Nikolenko.
"Čo sa týka územnej celistvosti, nemôže ísť o kompromis. Ani Ukrajiny, ani Slovenska, ani žiadnej inej krajiny," zdôraznil v statuse na facebooku.
Ficovi zároveň pripomenul, že bez bezpečnosti na Ukrajine nebude bezpečnosť na Slovensku ani v Európe a že Ukrajinci chcú vytlačiť Rusov z Krymu, Donbasu a Luhanska, "aby nešli ďalej, najmä do Košíc, Prešova a ďalších slovenských území".
Fico rozbíja krehkú rovnováhu
Chystané stretnutie premiérov v Užhorode naznačuje, že obe strany sa snažia konať opatrne, hovorí Tužynskyj. Fico však svojou protiukrajinskou rétorikou zužuje manévrovací priestor sebe aj ukrajinskej strane, upozorňuje.
Slovenská aj ukrajinská strana pritom podľa neho majú dôvod snažiť sa o pragmatickú spoluprácu. Fico sa chce podľa analytika ukázať ako konštruktívny líder a nedávať partnerom v EÚ dôvody, aby sa na neho pozerali kriticky, zvlášť v čase, keď sa naňho aj tak už zniesla kritika za chystané zmeny v oblasti právneho štátu.
Smerom k voličom je zasa pre Fica dôležité - najmä k ľuďom na východe -, že dokáže riadiť Slovensko lepšie ako jeho súperi a predchodcovia.
"Preto rozhodnutia, ktoré prinesú do tohto [východoslovenského] regiónu nové pracovné miesta, vyššie mzdy alebo aspoň nejaký iný náznak prosperity, Slováci privítajú. A to aj v prípade, že sa tieto rozhodnutia budú realizovať spoločne s Ukrajinou," hovorí Tužynskyj.
Medzi spoločnými projektmi sú dokončenie diaľnice D1 z Košíc na ukrajinskú hranicu, rekonštrukcia hraničného bodu Užhorod - Vyšné Nemecké, priame železničné spojenie medzi Košicami a Užhorodom aj rekonštrukcia prepojenia Mukačevo - Veľké Kapušany.
"Pre Ukrajinu je zasa Slovensko jednou z ciest na Západ," hovorí analytik s tým, že realizácia infraštruktúrnych projektov môže byť spojená s podmienkou, že Slovensko na Európskej rade nebude blokovať 50-miliardový balík pre Ukrajinu a schválenie negociačného rámca pre Ukrajinu do EÚ.
O tejto pomoci Ukrajine majú lídri členských štátov rozhodovať na summite v Bruseli na začiatku februára. Fico sa už minulý týždeň na stretnutí s Viktorom Orbánom v Budapešti k pomoci staval rezervovane a povedal, že Slovensko podporí maďarský návrh oddeliť balík od rokovaní o spoločnom rozpočte EÚ.

Ukrajinci vidia protiukrajinskú náladu v Bratislave
Účasť Slovenska na rozhodovaní v EÚ a NATO je jedným z dôvodov, prečo je Slovensko pre Ukrajinu dôležité, hovorí aj bývalý ukrajinský minister hospodárskeho rozvoja Pavlo Šeremeta. "Po prvé, je to náš bezprostredný sused a po druhé, ako člen má v EU a NATO právo veta."
Aj v NATO bude Ukrajina potrebovať, "aby Ficova protiukrajinská rétorika zostala len približne na takej úrovni ako tá budapeštianska, keď sa všetky hrozby vetom zmenia na nič v skutočne zásadných otázkach či bodoch," potvrdzuje analytik Tužynskyj.
Pripomína, že v čase, keď Maďarsko tvrdilo, že Ukrajinu bude v NATO blokovať pre práva maďarskej menšiny, Ukrajina vstúpila do programu NATO Enhanced Opportunity Program (2020) a do Centra spolupráce NATO v oblasti kybernetickej obrany (2023).
Toto sú dôvody, prečo Slovensko aj Ukrajina hrajú opatrne a pomaly, snažia sa pochopiť jeden druhého a neprovokovať. "Preto vyjadrenia Roberta Fica v jeho sobotňajšom rozhovore vo verejnoprávnom rozhlase ukrajinskú stranu vážne zmiatli. Samozrejme, tieto slová boli určené jeho voličom, nie Kyjevu, ale Kyjev pochybuje, či nejde o signál, alebo diplomatický odkaz," dodáva Tužynskyj.
Na Ukrajine si pred Ficovou návštevou všimli aj ďalšie okolnosti, ktoré vnímajú ako výraz protiukrajinských nálad: to, že sa Bratislava nepridala k spoločnému vyhláseniu 48 krajín, ktorým odsúdili ruské útoky severokórejskými raketami, ale aj nedávne rozhodnutie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej obnoviť spoluprácu s bieloruskými a ruskými partnermi.

Červená čiara
Jeden z ukrajinských poslancov za Zelenského stranu Sluha národa, predseda výboru pre zahraničnú politiku Olexandr Merežko, v reakcii na spochybňovanie ukrajinskej suverenity žiada zrušenie Ficovej návštevy, informovala Ukrajinská pravda.
"Toto už je červená čiara, ktorá si žiada rozhodnú a jednoznačnú reakciu, zvlášť keď líder iného štátu robí takéto hanebné vyhlásenia krátko pred svojou návštevou štátu, ktorého suverenitu spochybňuje," napísal Merežka na facebooku bez toho, aby Fica menoval.
Bývalý minister Šeremeta pre SME opisuje náladu na Ukrajine pred Ficovou návštevou tak, že kritiku z úst slovenského premiéra tam ľudia vnímajú s poľutovaním.
"Bojujeme proti brutálnemu despotovi o vlastné prežitie. Ukrajina je vďačná za akúkoľvek pomoc, ktorú dostáva od priateľov a partnerov, keďže agresor je omnoho väčší a ešte k tomu mu pomáhajú Severná Kórea a Irán. Je naozaj v najlepšom záujme Slovenska, aby malo hranicu s agresívnym, imperialistickým Ruskom, ako to bolo do roku 1991?"
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine