SME

Strácame ľudí, ale výsledok žiadny. Ukrajinci opísali boje na ľavom brehu Dnepra

Armáda k misiám veľa nehovorí.

Ukrajinskí vojaci na ľavom brehu Dnepra.Ukrajinskí vojaci na ľavom brehu Dnepra. (Zdroj: SITA/AP)

CHERSON. Zranení vojaci sa topili, pretože so svojimi zraneniami nemohli plávať, iných bojovníkov ťažké batohy stiahli na dno Dnepra. Ruské ostreľovanie, streľba do chrbta, vlhko, chlad.

Niekoľko členov ukrajinskej námornej pechoty takto opísalo americkému denníku The Washington Post svoje skúsenosti z nedávnych misií na ľavý breh veľtoku, ktorý na juhu Ukrajiny oddeľuje Kyjevom kontrolované územie od ukrajinskej pôdy okupovanej Ruskom. Jedným z nich je dvadsaťjedenročný Dmytro.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V deň, keď jeho jednotka vyrazila na východný breh Dnepra v zúfalej snahe dobyť späť Ruskom obsadené územie, sa tento člen námornej pechoty prebudil s pocitom, že je "pripravený zomrieť", opisuje denník začiatok jednej z vojenských misií, ktoré sa podľa neho začali na konci minulého leta. Teda zhruba v čase stagnujúcej protiofenzívy, keď sa ukrajinskí vojenskí a politickí predstavitelia snažili ukázať západným spojencom pokrok na bojisku.

SkryťVypnúť reklamu

Pod rúškom rannej hmly

Dmytro podľa svojich slov zamieril k prekročeniu rieky s tromi konzervami sardiniek, šiestimi bochníkmi chleba a viac ako 45 kilogramami munície a ďalšieho vybavenia.

Operácia mala trvať niekoľko dní - ak by tak dlho prežil. Počas prekonávania rieky, čo podľa WP trvá pol hodiny až hodinu, si pripadal ako "kus mäsa predhodeného vlkom".

Súvisiaci článok Patriot, Kinžal, Neptun. Nad Európou prebieha bitka rakiet, vo veľkom nakupuje aj NATO Čítajte 

Tesne pred východom slnka sa Dmytrov prápor priblížil k plytkej piesčine a rozdelil sa do dvojíc. Ranná hmla im poskytovala určitú ochranu pred ruskými dronmi, ktoré ich lovili z oblohy, opisuje denník. Ich cieľom bolo prebiť sa k dedine Krynky - ležiacej asi tri desiatky kilometrov proti prúdu rieky od mesta Cherson.

Ako sa Dmytrovi zaborili topánky do bahna, pochoval myšlienky na svoju ženu a ich dieťa, píše WP s poznámkou, že o misii sa tento vojak dozvedel len niekoľko dní dopredu, nemyslel si o nej, že je dobre naplánovaná a netušil, čo ho na ľavom brehu Dnepra čaká. Neveril však, že to stojí za jeho život.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa život spomalí

Tento pocit pozná tiež Johnson - 40-ročný veliteľ prieskumného oddielu, ktorého The Washington Post identifikuje podľa jeho volacieho znaku. V lete dostal za úlohu vyčistiť ostrovy, ktoré sa neskôr Dmytro chystal prekročiť.

Prieskumný tím sa v plytkých mokraďiach snažil pohybovať na člnoch. Johnson často musel ťahať plavidlo aj 20 metrov, aby sa dostal do hlbších vôd. Na ľavom brehu boli pozície plytké a ťažko sa spevňovali. Tím nebol schopný založiť oheň, oblečenie vojakov zostávalo vlhké a studené, opisuje denník.

Hoci sa Ukrajincom podarilo ostrovy získať späť, cena bola podľa neho vysoká. Johnsonov veliteľ zomrel v septembri pri výbuchu granátu. Námorná pechota, ktorá naďalej prekonáva rieku, čelí vážnemu nebezpečenstvu, upozornil vojak. "Myslím, že je to teraz neúnosné. Nechcel by som byť v ich pozícii, "povedal Johnson.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nezastaviteľná a nezničiteľná? Ukrajinci opakovane zostreľujú Putinovu "superzbraň" Čítajte 

Pred Dmytrom medzitým vyrazili dopredu dva páry vojakov. Vlny bičovali breh rieky a mokrade sa vlnili v prudkom vetre, vykresľuje denník. Dmytro sa pozrel na svojho spolubojovníka, ktorý zahrešil. "Tento plán je ... hrozný," povedal s pomocou nadávky.

V tej chvíli sa začalo ostreľovanie. Komunikácia podľa Dmytra zlyhala a dvojica sa nemohla spojiť so ukrajinským mínometným oddielom, aby úder opätoval. Okolo ôsmej hodiny ráno zostalo nezranených len 12 z celkových 30 členov námornej pechoty. Dvaja zomreli. "Nemohli sme bojovať s ľuďmi, ktorí mali na sebe škrtidlá. Museli sme čakať na nových ľudí, ktorí by nahradili zranených," vysvetlil Dmytro.

Súostrovie pred tým poskytovalo dobré krytie, s vysokými a širokými kríkmi, na východnom brehu však bola vegetácia riedka a les silno zamínovaný, čiže vojaci vykopali zákopy a kryli sa vrecami naplnenými pieskom, píše WP s tým, že čakali takmer osem hodín. "Keď zo všetkých strán všetko vybuchuje, začnete žiť minútu po minúte a nemyslíte vôbec na nič," zveril sa Dmytro.

SkryťVypnúť reklamu

Armáda pripúšťa neveľké úspechy

Neskôr s asi tuctom posíl členovia námornej pechoty postupovali ku Krynkám, 45 ľudí sa plahočilo v skupinkách po dvoch až troch, opisuje The Washington Post.

Zrazu Dmytro počul za sebou streľbu. To musí byť omyl, pomyslel si. Prieskumný tím tvrdil, že tam nikto nebude. "Naši!" vykríkol a mylne sa domnieval, že ide o priateľskú paľbu. Boli to Rusi. Pechota streľbu opätovala.

Vojaci prežili noc a prebojovali sa smerom ku Krynkám, kde sa ukrajinské sily uchytili v ruinách domov, pričom ruskí vojaci boli nablízku pripravení znovu sa územia zmocniť, píše The Washinton Post.

Na druhý deň vybuchol granát, ktorý Dmytrovi vmietol do bedra črepinu o veľkosti zápalky a explózia mu spôsobila otras mozgu. Evakuovali ho cez znetvorenú krajinu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ruské matky, manželky a priateľky protestujú. Žiadajú Putina o návrat ich milovaných z frontu Čítajte 

Telá niektorých padlých členov námornej pechoty zostali ležať na mieste, pod paľbou ich nedokázali odniesť, píše WP. Do konca misie podľa Dmytra zomrelo najmenej päť ďalších mužov a dvadsať ich bolo zranených. Jeho medzitým poslali domov, aby sa zotavil. Po návrate sa má vraj vrátiť na východný breh.

Dmytrovo svedectvo podľa denníka potvrdilo šesť ďalších vojakov, ktorí sa podieľali na operácii s cieľom udržať sa na ľavom brehu rieky. "Máme veľa strát," vyhlásil nemenovaný dvadsaťdvaročný člen námornej pechoty. "Jednoducho strácame ľudí, ale výsledok nie je žiadny," dodal.

Ukrajina počet vojenských obetí nezverejňuje a podľa WP nechcela ani spresniť, koľko členov námornej pechoty zahynulo v misiách, v ktorých získala späť len niekoľko kilometrov štvorcových územia na východnom brehu Dnepra.

SkryťVypnúť reklamu

"K tejto záležitosti zatiaľ mlčíme," povedal hovorca ukrajinskej námornej pechoty. Armáda však pripúšťa, že zaznamenala len niekoľko úspechov. "Na východnom brehu nie sú žiadne oslobodené dediny," povedala hovorkyňa južného velenia ukrajinskej armády Juh Natalja Humeňuková.

Vojna na Ukrajine

Vojna na Ukrajine: Najnovšie správy o ruskej invázii

Súvisiace témy: Ukrajina, Rusko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Tridsať rokov učí ľudí šoférovať. Čo je problém dnešných vodičov?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  2. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 19 550
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 027
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 142
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 759
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 3 033
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 753
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 1 650
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook 1 541
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva.

Tohtoročný klimatický summit bude hostiť Brazília.


TASR
Južný Sudán je najmladším štátom sveta uznávaným OSN.

Odľahlé oblasti sú dostupné iba letecky.


TASR
Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová.

Leavittová sa odmietla vyjadriť k podrobnostiam dohody.


TASR 1
Iránsky prezident Masúd Pezeškiján.

Pokúsili sa bombardovať oblasť, kde sme mali rokovanie, uviedol.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu