Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
MOSKVA. Ruský prezident Vladimir Putin si zrejme musí nájsť inú "superzbraň", o ktorej bude do sveta vyhlasovať, že je "nezastaviteľná a nezničiteľná", tak ako o balistických strelách Kinžal.
Aj napriek najnovším útokom na ukrajinské mestá obrancovia hlásia, že sa im darí ničiť túto pýchu ruského vodcu .
Veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj oznámil, že po útoku na Kyjev z 2. januára protivzdušná obrana zostrelila všetkých desať útočiacich Kinžalov.
Loading
...
Po prvýkrát bola raketa zničená začiatkom mája minulého roka. Odvtedy mali Ukrajinci zlikvidovať približne 25 Kinžalov, ktoré podľa Rusov majú letieť 10-krát rýchlejšie ako zvuk. Ukrajinci však tvrdia, že v skutočnosti je to menej ako polovica, maximálne štvornásobok.
Niekoľko batérií nestačí
Aby však mohli agresorovi pravidelne ukazovať, že jeho superzbraň nie je až taká super, potrebujú jeden obranný prostriedok - a to americký mobilný protivzdušný raketový systém Patriot.
"Dokáže zostreliť také zbrane ako Ch-47M2 Kinžal, čo je pre nás veľmi dobrá správa," povedal hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat. Systém MIM-104 Patriot využíva rakety zem-vzduch dlhého doletu a dokáže ničiť nepriateľské taktické balistické rakety, riadené strely aj lietadlá.

Ihnat však uviedol, že napriek skúsenostiam ukrajinských operátorov má Ukrajina týchto západných systémov málo. "Niekoľko batérií nestačí," povedal Ihnat.
Po posledných januárových útokoch na Kyjev a Charkov ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyzval Západ, aby urýchlil a zvýšil dodávky systémov protivzdušnej obrany.
Obvinení vedci
Putin prvýkrát predstavil rakety Kinžal, známe aj ako "KILLJOY", v roku 2018. Koncom minulého roka, takmer dva roky po začiatku plnohodnotnej ruskej invázie na Ukrajinu, britské ministerstvo obrany konštatovalo, že skutočný výkon týchto zbraní v boji je otázny, uviedol americký Newsweek.
"KILLJOY má za sebou takmer určite rozpačitý bojový debut. Mnohé z nich pravdepodobne minuli zamýšľané ciele, pričom Ukrajina dokázala zachytiť aj útoky tohto údajne 'neporaziteľného' systému," uviedli Briti v správe.

Raketa má údajne dolet dvetisíc kilometrov a je schopná úhybných manévrov počas letu. Kinžal sa odpaľuje zo strategických bombardérov alebo aj zo stíhacích lietadiel. Je navrhnutá tak, aby mohla niesť konvenčnú aj jadrovú hlavicu.
V máji, keď Ukrajina oznámila zostrelenie prvého Kinžalu, britské ministerstvo uviedlo, že Rusi to pravdepodobne ťažko znášajú. "Zjavná zraniteľnosť Kinžalov bude pre Rusko pravdepodobne prekvapením a zahanbením," uviedlo vtedy ministerstvo. To sa potvrdilo ešte v máji.
Ruské úrady bez uvedenia presného dôvodu obvinili troch vedcov vyvíjajúcich strely Kinžal zo zrady.
Obvinenie vyvolalo verejné pobúrenie ruskej vedeckej komunity - na miestne pomery zriedkavé. Tvrdila, že akékoľvek odsúdenie kolegov by spôsobilo vážne škody ruskej vede ako celku a mohlo by ohroziť vývoj ruských zbraní.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine