Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Ruský prezident Vladimir Putin tento týždeň dorazil do Pekingu na stretnutie so svojím čínskym náprotivkom v sprievode dôstojníkov nesúcich kufrík, ktorý obsahuje tajné kódy potrebné pro odpálenie ruských jadrových zbraní.
Dokazujú to zábery, ktoré na mieste zhotovili novinári potom, čo šéf Kremľa rokoval so Si Ťin-pchingom a presúval sa na ďalšiu schôdzku.
Čeget a futbal
Na videu je vidieť, ako ruský prezident kráča po chodbe obklopený ochrankou. Nasledujú ho dvaja príslušníci ruského námorníctva v uniformách, každý z nich nesie kufrík. Kamera potom zachytáva jeden z kufríkov aj zblízka.
"Existujú určité aktovky, bez ktorých sa nezaobíde žiadna Putinova cesta," uviedol korešpondent ruskej tlačovej agentúry RIA Novosti v príspevku na Telegrame pod videom.
Takzvaný jadrový kufrík, v Rusku nazývaný Čeget podľa hory na Kaukaze, je zariadenie, ktoré obsahuje kódy na odpálenie jadrových zbraní. Prístup k takýmto informáciám mali v Rusku vždy len najvyšší politickí a vojenskí predstavitelia krajiny - okrem hlavy štátu aj minister obrany Sergej Šojgu a pravdepodobne aj náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov, uvádza agentúra Reuters.
Prostredníctvom zariadenia má prezident možnosť spojiť sa s velením ruských strategických jadrových síl. Podobný kufrík má aj americký prezident Joe Biden, ktorý môže povoliť použitie jadrových zbraní. V americkom prostredí sa kufrík nazýva "futbal".

Putin pricestoval do čínskej metropoly v stredu na summit o pláne na tzv. novú Hodvábnu cestu. Svojho čínskeho partnera už predtým označil za drahého priateľa, píše agentúra Reuters.
Šéf Kremľa, ktorý je na svojej len druhej zahraničnej ceste mimo bývalého Sovietskeho zväzu od minuloročného útoku Ruska na Ukrajinu, potom v rozhovore pre Siem vyjadril presvedčenie, že v dnešnej zložitej dobe je potrebná úzka koordinácia zahraničnej politiky.
Vstupujeme do novej fázy
K tomuto vývoju prišlo v týždni, keď ruská Štátna duma schválila návrh zákona o odstúpení od ratifikácie Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT), čo podľa tamojších predstaviteľov vyvolal nezodpovedný prístup Spojených štátov ku globálnej bezpečnosti. Tie zmluvu prijatú v roku 1996 podpísali, ale neratifikovali - rovnako ako niekoľko ďalších krajín sveta, napríklad Čína, India, Severná Kórea a Izrael.
Rusko sa síce chystá zrušiť svoju ratifikáciu, ale podľa agentúry Reuters má zatiaľ v úmysle zostať signatárom zmluvy a má naďalej poskytovať údaje do príslušného globálneho monitorovacieho systému.
Podľa Patricie Lewisovej, analytičky prestížneho politického inštitútu Chatham House, tento krok aj tak spochybňuje medzinárodne zavedený poriadok a ohrozuje globálnu stabilitu.

"Sme svedkami rozpadu obmedzení a kontrolných mechanizmov, ktoré máme na kontrolu týchto hrozných a neľudských zbraní," povedala pre agentúru AP.
"Vstupujeme do novej fázy neobmedzeného prostredia jadrových zbraní. A čím viac štátov, ktoré už jadrové zbrane vlastnia, začne o nich opäť hovoriť, tým viac budú ostatné krajiny prehodnocovať svoje názory na to, či by ich mali vyvíjať, alebo nie," dodala.
Ak by Moskva úplne odstúpila od dohovoru, ako to Putin v minulosti navrhol, Rusko by podľa Lewisovej pravdepodobne obnovilo testovanie predovšetkým s cieľom vyvinúť novú jadrovú zbraň.
"Nepochybne by to viedlo k výzvam na nové jadrové zbrane, rakety a testy aj v Spojených štátoch. Takže by sme premárnili čas a všetku prácu, ktorú sme už vykonali," uzavrela analytička.
Autor: Kristýna Pružinová
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine